Przebadali niemal 400 studentów 73 narodowości. Łączy ich jedno zdanie na temat podróży
Niezależnie od tego, jaki jest cel naszej podróży, udowodniono, że zwiedzanie świata i styczność z innymi kulturami sprawiają, że stajemy się bardziej otwarci. Chętniej też zdobywamy nową wiedzę, a przez to stajemy się mądrzejsi.
8-miesieczne badanie zostało przeprowadzone na grupie 499 studentów studiów podyplomowych, będących mieszanką 73 narodowości. 300 z nich studiowało w Paryżu, 199 w Singapurze. W trakcie badania można było rozróżnić, którzy studenci są bardziej ciekawi innych kultur. Byli bardziej zaangażowani w różne projekty i ciekawiej spędzali czas, prowadząc rzeczowe, często ożywione dyskusje. Wielu studentów pod koniec badania przyznało, że dzięki interakcji z innymi kulturami wiele kwestii stało się dla nich jasnymi i zrozumiałymi.
Badanie kontynuowano także po zakończeniu studiów. Okazało się, że uczniowie, którzy byli bardziej otwarci, lepiej radzili sobie na rozmowach kwalifikacyjnych i szybciej zdobywali pracę.
– Kiedy ludzie mają możliwość przebywania w wielokulturowym społeczeństwie, mają znacznie zdrowsze podejście do świata. Są bardziej otwarci i lepiej radzą sobie na rozmowach o pracę, ponieważ mają wprawę w przełamywaniu barier, są bardziej skoncentrowani i łatwiej skupiają uwagę na drugim człowieku – wyjaśnia William W. Maddux, profesor z Instytutu Insead, zajmującego się kwestiami związanymi z behawioryzmem.
Naukowcy zbadali, że do grupy najbardziej kreatywnych i pozytywnie nastawionych do świata osób byli ci studenci, którzy przebywając za granicą starali dostosowywać się do panujących w innych kulturach zasad i integrowali się z lokalną społecznością.
Zobacz też: Przeskanowali mumię kota
Badacze tłumaczą, że podróże do innych krajów zmuszają nas do refleksji na temat żyjących w nich społeczności. Pozwalają nam pozbywać się stereotypów i przekonywać się na własnej skórze, jak w rzeczywistości wygląda tam życie.
Naukowcy zachęcają, aby osoby, które nie mają możliwości wyjeżdżać za granicę, ale za to posiadają okazję poznawać osoby z innych narodowości, przełamywały bariery i wdawały się w dyskusję z "obcymi".
– Może dzięki temu pozbędziemy się niczym nie uzasadnionego, negatywnego myślenia i staniemy się lepszymi ludźmi? – zachęca William W. Maddux.