Trwa ładowanie...

Przedświąteczna Portugalia - choinki, karuzele i nocne zakupy

Świąteczne dekoracje miast, uliczne występy oraz kiermasze, na których można znaleźć niebanalny prezent oraz rozmaite łakocie. Tak w grudniu wyglądają portugalskie ulice.
Share
Przedświąteczna Portugalia - choinki, karuzele i nocne zakupy
Źródło: Municipio de Obidos
d1nytvz

Na jarmarkach warto rozejrzeć się za wyjątkowymi torbami, paskami i innymi dodatkami z korka (wbrew pozorom są bardzo wytrzymałe), filigranową biżuterią, wyrobami z ceramiki oraz lokalnymi specjałami. Na straganach można znaleźć m.in. królewskie ciasto bolo rei (przypominające keks), smażone filhoses (podobne do racuchów) czy grzanki rabanadas z cynamonem.

Najbardziej znanymi portugalskimi jarmarkami są: Natalis w Lizbonie, bajkowe miasteczko Vila Natal w Óbidos oraz nocny kiermasz Noite do Mercado w Funchal na Maderze.

Świąteczna stolica

Lizbona, jak przystało na stolicę Portugalii, na czas adwentu i świąt stroi swoje ulice i place w kolorowe iluminacje. Największa i najważniejsza choinka, z zielonych, czerwonych i białych lampek, ustawiona jest na Terreiro do Paço, ale mniejsze można zobaczyć także na Praça de Rossio i Praça Luís de Camões. Tutejsze Natalis to jedne z największych, świątecznych targów w Lizbonie. Obok jarmarku działa park rozrywki FIL Diverlândia, który w zeszłym roku przyciągnął 150 tysięcy gości.

d1nytvz

Óbidos – bajkowo i świątecznie

Bajkowe miasteczko Vila Natal u stóp zamku w Óbidos przyciąga nie tylko dzieci, choć to one mają tu największą frajdę. W tym roku (do 1 stycznia 2017 r.) Święty Mikołaj zaprosił do zabawy Alicję z Krainy Czarów, Małego Księcia, Kota w Butach, Dziadka do Orzechów oraz Tintina, stąd wiele przygotowanych atrakcji ma związek z tymi bajkami. W miasteczku znajdziemy m.in. planetarium, ogromne szachy, naukę gry w krykieta, teatrzyki, karuzelę i lodowisko. Święty Mikołaj, jak zwykle, przyjmuje dzieci w swojej bibliotece i odbiera od nich listy z wymarzonymi prezentami. W samym Óbidos można zobaczyć żywą szopkę, zakupić lokalne produkty oraz posłuchać muzyki.

   Municipio de Obidos
Źródło: Municipio de Obidos

Porto – huśtawki z przesłaniem i rękodzieło

W tym roku Porto ma jeszcze więcej świetlnych dekoracji niż ostatnio, a dominującymi kolorami są złoty i niebieski. Tradycyjnie na placu Praça General Humberto Delgado przy Avenida dos Aliados postawiono wysoką choinkę, a w pobliżu – znane z poprzedniego roku huśtawki ławki z neonem-słowem, nawiązującym do atmosfery świąt. Tak więc przechodnie mogą się zrelaksować i oddać zadumie na huśtawce z napisem „miłość”, „pokój”, „rodzina”, „boże narodzenie” czy „marzenie”. Dla uczczenia 20. rocznicy wpisania starego miasta Porto na listę UNESCO, przygotowano również specjalne oświetlenie śródmieścia.

d1nytvz

Na placu przy choince oraz w innych miejscach Porto zaplanowano uliczne atrakcje: występy mima, pokazy tańca, mini koncerty, występy chórów, pokazy cyrkowe. Bezpłatne koncerty odbędą się również w Torre dos Clérigos oraz w kościele Igreja da Misericórdia do Porto. Dla chętnych przygotowano dwa lodowiska: kryte, o powierzchni 300 m kw na Praça da Batalha oraz kolejne na Praça de Mouzinho de Albuquerque z lodowym zjazdem, karuzelami i kinem 5D.

Madera – nocne zakupy w świątecznej atmosferze

W Funchal, stolicy Madery, ostatnie przedświąteczne zakupy można zrobić w nocy 23 grudnia na tradycyjnym jarmarku Noite do Mercado. Na straganach w Mercado dos Lavradores oraz okolicznych uliczkach, zamkniętych wówczas dla ruchu, oferowane są egzotyczne owoce i warzywa, słodycze, piękne kwiaty oraz tradycyjne drinki (np. poncha, czyli rum z cukru trzcinowego z dodatkiem miodu i soku cytrynowego). To, co najbardziej przyciąga tysiące mieszkańców i odwiedzających, to jednak sympatyczna, świąteczna atmosfera tego wydarzenia, na którą składa się wspólne śpiewanie kolęd przez uczestników jarmarku, występy zespołów folklorystycznych oraz stragany z przekąskami kuchni regionalnej i napojami.

   Turismo de Madeira
Źródło: Turismo de Madeira

Algarve – kulturalne święta

Algarve, w programie kulturalnym „365 Algarve”, zaplanowało także świąteczne atrakcje na koniec roku. Znajdziemy tu m.in. jazzowe koncerty „A Lyrical White Christmas Medley” (w Lagoa, Alcoutim i Monchique), przedstawienie taneczne „Dziadek do Orzechów” (Faro) oraz występy cyrkowe (Aljezur). W Faro będzie można również wybrać się na targ rękodzieła w Jardim Manuel Bivar.

Źródło: Visit Portugal

d1nytvz

Podziel się opinią

Share
d1nytvz
d1nytvz