Trwa ładowanie...

Przez Atlantyk w 5 godzin. Tania linia pobiła rekord szybkości

Samolot należący do linii Norwegian pobił rekord szybkości. Pokonał trasę z Nowego Jorku do Londynu w dokładnie 5 godzin i 9 minut. Żaden poddźwiękowy samolot pasażerski nie może pochwalić się tak świetnym wynikiem.

Przez Atlantyk w 5 godzin. Tania linia pobiła rekord szybkościŹródło: Shutterstock.com
d4gzf8c
d4gzf8c

Jeszcze w połowie stycznia linia Norwegian świętowała pobicie nowego rekordu. Pilotom udało się przemierzyć Atlantyk w 5 godzin i 13 minut. Jednak miesiąc później niskokosztowy przewoźnik ogłosił kolejny sukces. Tę samą trasę – z Nowego Jorku do Londynu – pokonał w jeszcze szybszym tempie. Boeing 787-9 Dreamliner leciał dokładnie 5 godzin i 9 minut, czyli poprawiono wynik o 4 minuty.

W pobiciu rekordu pomógł wiatr

Sukces nie byłby możliwy, gdyby nie silne prądy strumieniowe, tzw. "jet stream". Mogą osiągać prędkość nawet 200-300 km/h. W przypadku Norwegiana prąd powietrza osiągnął ok. 350 km/h. – To dla nas duży wyczyn. Przeszliśmy z fazy szybkiego rozwoju do fazy szybkiego latania – skomentował swój lot pilot Kapitan Martin Wood.

Skandynawski przewoźnik ma w ostatnich latach coraz większe powody do zadowolenia. Jest wysoko oceniany przez pasażerów, a w plebiscycie Skytrax oceniono go najlepszą niskokosztową linią na Starym Kontynencie.

Trudna do przebicia granica

Pobicie granicy 5 godzin samolotem poddźwiękowym między Europą a Stanami Zjednoczonymi jest możliwe, jednak bardzo trudne do zrealizowania. Wszystko wskazuje na to, że upłynie sporo czasu, zanim zostanie pobity rekord z 1996 r. Wtedy to należący do British Airways Concorde, naddźwiękowy samolot pasażerski o napędzie turboodrzutowym, pokonał trasę z Londynu do Nowego Jorku w 2 godziny i 52 minuty.

d4gzf8c

Z powodu katastrofy lotniczej w 2000 r., ekonomicznych skutków zamachu terrorystycznego z 11 września 2001 r. oraz innych pomniejszych czynników, jesienią 2003 r. loty rejsowe tych maszyn zostały przerwane.

Źródło: Fly4free.pl

Zobacz też: Concorde w płomieniach

d4gzf8c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4gzf8c