Trwa ładowanie...
dijeojs

Pustelnia Carceri w Asyżu

Największe atrakcje
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Pustelnia Carceri w Asyżu to miejsce, w którym umartwiał się św. Franciszek. Przychodzą tutaj wierni z całego świata.

Pustelnia Carceri – ogólne informacje

Pustelnia Carceri znajduje się na zboczu szczytu Subasio na wysokości 800 m w stromym wąwozie otoczonym przez lasy. Do eremu prowadzą wysokie schody oraz łuki zrobione z różowego kamienia. Nazywane są "diabelską dziurą". Św. Franciszek dotarł do eremu po raz pierwszy w 1205 roku. Przed nim przychodzili do pustelni również inni zakonnicy. Na miejscu św. Franciszek zastał jedynie niewielkie oratorium z XII wieku. Po wędrówkach świętego na górę również inni bracia mniejsi postanowili szukać jaskiń w oddalonych od centrum Asyżu miejscach. Oratorium stało się znane jako Santa Maria de Carceri.

W XV wieku w miejscu pustelni św. Bernardyn ze Sieny wybudował klasztor, który został wpisany w klimat miejsca w taki sposób, aby nie zakłócać ciszy i spokoju modlących się braci chcących żyć w odosobnieniu. W klasztorze znajduje się niewielki refektarz oraz chór. Bernardyn zbudował również mały kościół Santa Maria delle Carceri (różni się od kościoła z Prato, który tak samo się nazywa). W ołtarzu kościoła znajduje się fresk przedstawiający Maryję Dziewicę z Dzieciątkiem.

Pustelnia Carceri – przeznaczenie

Franciszkanie woleli kontemplację wśród przyrody, dlatego na miejsca modlitwy wybierali wzniesienia. Nazwa "carceri" odnosi się do włoskiego słowa "więzienie" lub "odizolowane miejsce". Za życia Franciszka w pustelni była jedynie mała kapliczka oraz kilka prowizorycznie zbudowanych szałasów z gałęzi i liści.

W kolejnych stuleciach do eremu zostały dobudowane również inne budynki, tworząc duży kompleks oddalony od centrum Asyżu o 4 km. W klasztorze mieszkają franciszkanie, którzy chętnie przyjmują turystów.

Pustelnia Carceri – Szlak św. Franciszka

Pieszy szlak św. Franciszka (wł. Via di San Francisco) prowadzi z sanktuarium w Alwerni (w której prawdopodobnie św. Franciszek otrzymał stygmaty) przez Asyż do Rzymu. Wędrówkę można rozpocząć w Wenecji. Po szlaku oprowadzają turystów wykwalifikowani przewodnicy.

Po wizycie w Alwerni zwiedzający trafiają do Gubbio, miejscowości opisanej w "Kwiatkach św. Franciszka", którą według podań nawiedzał okrutny wilk ułaskawiony przez św. Franciszka. Po zwiedzeniu miasta, a następnie Asyżu, szlak prowadzi do klasztoru w Greccio. Miejscowość znana jest z wystawienia przez św. Franciszka pierwszej szopki bożonarodzeniowej na świecie. Z Greccio turyści wsiadają do autobusu, aby zakończyć 20-dniową podróż w Rzymie.

dijeojs
Pustelnia Carceri w Asyżu
Czas lotu / jazdy samochodem

16 h 16 min samochodem z Warszawy

Strefa czasowa

UTC +1:00

Waluta

EUR

Godziny otwarcia

6.30–17.30 zimą
6.30 - 18.30 latem.
Msze święte w niedziele i święta odprawiane są o 8.00 i 11.00.

Orientacyjna odległość

1667,9 km od Warszawy

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dijeojs
dijeojs
dijeojs
dijeojs

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj