MiastaPuszcza Kampinoska - spacer z historią w tle

Puszcza Kampinoska - spacer z historią w tle

Puszcza Kampinoska - spacer z historią w tle
Źródło zdjęć: © Dariusz Majgier - Shutterstock

Tuż za rogatkami tętniącej życiem stolicy leży Kampinoski Park Narodowy, utworzony 16 stycznia 1959 roku. Jest drugim co do wielkości parkiem narodowym w Polsce. Powołany został w celu ochrony najlepiej zachowanych w Europie zespołów wydm śródlądowych, naturalnych zbiorowisk leśnych i bagiennych. Na terenie parku żyje ponad trzy tysiące gatunków zwierząt, między innymi łoś, bóbr, ryś, orlik krzykliwy, bocian czarny, żuraw. znajduje się tu wiele miejsc pamięci narodowej z lat 1863, 1939, 1944. Puszcza Kampinoska położona jest na północny zachód od Warszawy w pradolinie Wisły.

Tuż za rogatkami tętniącej życiem stolicy leży Kampinoski Park Narodowy, utworzony 16 stycznia 1959 roku. Jest drugim co do wielkości parkiem narodowym w Polsce. Powołany został w celu ochrony najlepiej zachowanych w Europie zespołów wydm śródlądowych, naturalnych zbiorowisk leśnych i bagiennych. Na terenie parku żyje ponad trzy tysiące gatunków zwierząt, między innymi łoś, bóbr, ryś, orlik krzykliwy, bocian czarny, żuraw. Znajduje się tu wiele miejsc pamięci narodowej z lat 1863, 1939, 1944. *Puszcza Kampinoska *położona jest na północny zachód od Warszawy w pradolinie Wisły.

Tekst: Małgorzata Bochenek/Samorząd Województwa Mazowieckiego/if/pw

1 / 6

Atrakcje Mazowsza - Puszcza Kampinoska

Obraz
© Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie

W krajobrazie puszczy dominują wydmy i bagna. Teren ten został ukształtowany w okresie polodowcowym przez wody z topniejącego lodowca spływające do morza szerokim na 18 km korytem Prawisły. Piaszczyste łachy to obecne tereny wydmowe, porośnięte głównie sosnowym borem. Dawne nurty tworzą teraz bagna z lasami olszowo-rzozowymi, turzycowiskami i łąkami. Na terenach bagnistych bardzo dokuczają turystom komary, nie należy więc zapominać o środkach odstraszających. Trzeba też patrzeć pod nogi, aby nie nadepnąć na żmiję.

2 / 6

Atrakcje Mazowsza - Puszcza Kampinoska

Obraz
© Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie

Jedziemy do miejscowości Granica, skąd rozpoczniemy wędrówkę po puszczańskich szlakach. Z Warszawy prowadzi tu droga nr 580 w kierunku Sochaczewa. Przejeżdżamy około 40 km, zatrzymujemy się w miejscowości Kampinos, aby obejrzeć drewniany kościół. Jest on doskonale widoczny z drogi, wobec tego nikt nie powinien mieć kłopotów z dotarciem. Został zbudowany z drobnosłoistych sosen kampinoskich w 1783 roku. Fasada przypomina murowane kościoły budowane w stylu barokowo-klasycystycznym.

3 / 6

Atrakcje Mazowsza - Puszcza Kampinoska

Obraz
© Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie

Obok kościoła widzimy klasycystyczny dwór. W 1863 roku urzędował w nim sztab powstańczy Zygmunta Padlewskiego, a podczas ostatniej wojny była tu graniczna placówka żandarmerii, bo przez Puszczę Kampinoską *przebiegała granica między Rzeszą a Generalną Gubernią. Za Kampinosem zjeżdżamy do *Kampinoskiego Parku Narodowego. Dojeżdżamy do parkingu w miejscowości Granica. Parking jest dobrze zagospodarowany. Znajduje się tu punkt gastronomiczny, pole biwakowe, miejsce zabaw czy na ognisko, toalety oraz kiosk z biletami, w którym można kupić przewodniki. Istnieje też możliwość przejażdżki bryczką konną po puszczy. Cenę negocjuje się indywidualnie.

4 / 6

Atrakcje Mazowsza - Puszcza Kampinoska

Obraz
© kreatorex - Shutterstock

Na dłuższy spacer po puszczy idziemy początkowo za znakami żółtymi, ale tylko kawałek, potem zaś ruszamy na trasę wspólnym szlakiem niebieskim i zielonym. Mijamy *najstarszy w puszczy obszar *ochrony ścisłej "Granica", utworzony w 1936 roku. Zbliżamy się się do założonego w 1940 roku rezerwatu "Nart", obecnie obszaru ochrony ścisłej. Przy rozwidleniu szlaków udajemy się za znakami niebieskimi. Docieramy do obszaru ochrony ścisłej "Zamczysko", gdzie znajduje się *średniowieczne grodzisko z XIII *wieku. Warto podejść bliżej i zobaczyć wysoki, cylindryczny pagórek, otoczony dwoma pasmami wałów i fos. Na wale grodziska znajduje się mogiła żołnierza AK z 1944 roku. W okresie okupacji (lata 1939-44) na terenie Puszczy Kampinoskiej powstawały liczne ogniska ruchu oporu. Odbywały się tu ćwiczenia oddziałów warszawskich oraz szkolenia podchorążych. Często dochodziło do zbrojnych starć.

5 / 6

Atrakcje Mazowsza - Puszcza Kampinoska

Obraz
© DOLPHIN - Fotolia.com

Latem 1944 roku we wschodniej części Puszczy Kampinoskiej zgromadziły się oddziały AK *w liczbie 1300 ludzi. Z czasem grupa ta wzrosła do ponad 2500 osób. Dowództwo objął mjr "Szymon" (Józef Krzyczkowski). W dniu 2 sierpnia złożony z ok. 1000 żołnierzy oddział pod komendą "Szymona" miał opanować *lotnisko na Bielanach. Atak nie powiódł się na skutek ogniowej przewagi wroga. Później grupa "Kampinos" brała udział w walkach powstańczych na Żoliborzu.

6 / 6

Atrakcje Mazowsza - Puszcza Kampinoska

Obraz
© Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie

Po drodze mijamy wojenny *cmentarz w kształcie stylizowanego orła *z mogiłami 800 żołnierzy, m.in. 7. Pułku strzelców konnych wielkopolskich, poległych w dniach 16-17 września 1939 roku. Cmentarze w Babicach, Borzęcinie, Kampinosie, Kiełpinie nad Wisłą, Laskach, Lesznie, Pociesze, Wierszach, Wiktorowie, Zaborowie - kryją mogiły wielu tysięcy poległych na terenie *Puszczy Kampinoskiej *w czasie kampanii wrześniowej, okupacji i Powstania Warszawskiego.

Tekst: Małgorzata Bochenek/Samorząd Województwa Mazowieckiego/if/pw

warszawakampinosmiasta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)