Rajska kraina jezior. Niedoceniany zakątek Polski
To jeden z najbardziej malowniczych zakątków na mapie Polski. Mniej znany niż słynne Pojezierze Mazurskie, ale zdecydowanie warto go odwiedzić. Na Pojezierzu Drawskim na turystów czeka bowiem bogata i zróżnicowana baza noclegowa oraz ogrom atrakcji dla całej rodziny.
Pojezierze Drawskie wyróżnia się malowniczym położeniem. Na jego obszarze występują liczne jeziora, rzeki, strugi (nizinne małe rzeczki, odpowiedniki górskich potoków), a także gęste lasy i torfowiska. To prawdziwy raj dla ludzi, którzy kochają aktywnie spędzać wolny czas na łonie przepięknej przyrody. Centralnym punktem Pojezierza Drawskiego jest Drawski Park Krajobrazowy, który powstał w celu ochrony skarbów natury tych okolic. Park charakteryzuje się unikalnym ekosystemem, w którym spotkać można rzadkie rośliny i zwierzęta, niewystępujące w innych miejscach.
Pojezierze Drawskie i Drawski Park Krajobrazowy
Na terenie Drawskiego Parku Krajobrazowego znajdują się liczne szlaki piesze, które oprowadzają turystów po najpiękniejszych zakątkach tego wyjątkowego ekosystemu. Do najpopularniejszych szlaków należy m. in. czerwony szlak leśno-widokowy z Połczyna-Zdroju do Czaplinka. Jest on znany także jako szlak solny. Podczas spaceru można podziwiać kompleksy lasów bukowych oraz atrakcyjne punkty widokowe. Turyści chętnie wędrują także zielonym szlakiem jezior ze Złocieńca do Strzeszyna. Wiedzie on wzdłuż największych jezior znajdujących się na terenie Drawskiego Parku Krajobrazowego.
Na uwagę aktywnych turystów zasługuje także niebieski szlak leśny Szwajcarii Połczyńskiej. Wiedzie od Połczyna-Zdroju do Czaplinka i pozwala zapoznać się z południowo-wschodnimi, bardziej górzystymi rejonami parku krajobrazowego. Najcenniejsze rezerwaty Drawskiego Parku Krajobrazowego możemy natomiast podziwiać na czarnym szlaku ze Złocieńca do Połczynu-Zdroju.
Zabytkowe budowle i jeziora Pojezierza Drawskiego
Na terenie Drawskiego Parku Krajobrazowego dostępne są liczne atrakcje dla turystów w różnym wieku. Na szczególną uwagę zasługują m. in. ruiny zamku Drahim, zlokalizowane w miejscowości Stare Drawsko. Budowla jest datowana na XIV w. i do dziś zachowały się jedynie jej pozostałości, które przyciągają turystów w każdym wieku, zafascynowanych historią regionu.
Turyści, którzy chcą zobaczyć lepiej zachowane zabytki, muszą koniecznie odwiedzić zespół pałacowo-parkowy w Siemczynie. Jest to świetny przykład bogatej architektury barokowej. Ciekawym, wartym odwiedzenia obiektem jest także Grodzisko Sławogród w Czaplinku. Na jego terenie zobaczyć można, jak wyglądały stare zabudowania, a także wziąć udział w licznych pokazach rzemiosła, rekonstrukcjach historycznych, a nawet spędzić noc w jednej z historycznych chat.
Oprócz licznych szlaków pieszych i zabytkowych budowli, atrakcją Pojezierza Drawskiego są także liczne, znajdujące się na jego terenie jeziora. Na samym obszarze Drawskiego Parku Krajobrazowego mieści się ich kilkadziesiąt. Największym jest jezioro Drawsko. Pozostałe zbiorniki wodne, które warto odwiedzić to m.in. Komorze, Krosino, Żerdno i Siecino. Jeziora Pojezierza Drawskiego to prawdziwy raj dla wędkarzy, miłośników kąpieli oraz uprawiania sportów wodnych, a także spokojnego wypoczynku na łonie przyrody.
Co oprócz spacerów, zwiedzania i odpoczynku nad jeziorem?
Pojezierze Drawskie, mimo że położone na raczej nizinnych terenach, oferuje także sporo atrakcji dla miłośników wędrówek. Znajdujące się na jego terenie wzniesienia są raczej skromne, ale za to świetnie nadają się do zdobywania dla seniorów oraz dzieci. Najwyższym wzniesieniem Pojezierza Drawskiego jest Wola Góra (219 m n.p.m.), a inne warte odwiedzenia szczyty to m.in. Spyczyna, Wiatraczna Góra i Polska Góra.