Rekordowa liczba turystów z Polski. Niezwykłe miejsce przyciąga tłumy
Sanktuarium w Fatimie przyciąga coraz więcej pielgrzymów z całego świata, w tym wielu Polaków. Tak wielu, że w 2024 r. byliśmy na drugim miejscu wśród liczby turystów i pielgrzymów, którzy odwiedzili to niezwykłe miejsce. Więcej było tylko Hiszpanów.
Fatima, znana z objawień maryjnych, stała się jednym z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych na świecie. W 2024 r. liczba noclegów w hotelach w regionie wzrosła o ponad 73 proc. w porównaniu do roku poprzedniego, osiągając 1,3 mln.
Tłumy pielgrzymów i turystów
Jak podaje Narodowy Instytut Statystyczny w Lizbonie, większość odwiedzających to pielgrzymi przybywający do Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej. Nie brakuje też turystów, którzy po prostu chcą zobaczyć to słynne miejsce, zrobić sobie selfie czy kupić pamiątkę. A tych nie brakuje.
Na straganach w Fatimie Maryja jest obecna wszędzie: na przepięknych, tradycyjnych portugalskich płytkach ceramicznych azulejos, obrazach, różańcach, czy wisiorkach, ale też na zapalniczkach, chusteczkach higienicznych, obcinaczach do paznokci, poduszkach czy torbach.
Polaków więcej niż Włochów w Fatimie
Jedno jest pewne - tłumów w Fatimie nie brakuje przez cały rok. Wśród 6,2 mln gości, którzy odwiedzili Fatimę w 2024 r., znalazło się aż 24,2 tys. Polaków. Patricia Duarte, rzeczniczka prasowa sanktuarium, zauważa, że Polacy stanowią drugą najliczniejszą grupę zagranicznych pielgrzymów, zaraz po Hiszpanach. Co ciekawe, wyprzedziliśmy w ubiegłym roku Włochów. Jak podkreśla Duarte, naszych rodaków było na pewno więcej, niż wynika z oficjalnych statystyk.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nowe kierunki LOT-u mogą stać się hitami. "Wsłuchujemy się w głos pasażerów"
- Nasze sanktuarium nie jest w stanie policzyć pielgrzymów docierających tu indywidualnie bądź w małych grupach - dodała w rozmowie z PAP.
Fatima przyciąga polskich pielgrzymów i turystów od zawsze, ale prawda jest taka, że w ostatnich latach podróże do tego miejsca stały się bardziej dostępne. - Bezpośrednie połączenia lotnicze ułatwiają Polakom dotarcie do Portugalii i do Fatimy. Wizyta w Sanktuarium Fatimskim jest wyjątkowym przeżyciem dla każdego. Nabożeństwa w Kaplicy Objawień oraz wieczorna procesja ze świecami szczególnie działają na emocje - mówi w rozmowie z WP Ewa Waligórska z polskiego biura Turismo de Portugal.
Zmieniające się nawyki pielgrzymów
Abel Monteiro, portugalski ekspert ds. nieruchomości i hotelarstwa, zauważa ciekawy trend - pielgrzymi coraz częściej decydują się na dłuższe pobyty w Fatimie. - O ile w przeszłości docierający do sanktuarium pątnicy zazwyczaj zostawali tam na kilka godzin, to dziś ich pobyt jest kilkudniowy - powiedział Monteiro.
Rozwój bazy hotelowej w regionie sprzyja tym zmianom. Nie bez znaczenia jest też fakt, że ten region bogaty jest też w inne atrakcje. - W okolicy Fatimy znajdziemy wiele miejsc wartych odwiedzenia: zabytkowe klasztory, pasmo górskie z ciekawymi jaskiniami czy plaże Atlantyku - dodaje Waligórska.
Historia objawień i wizyty papieży
Fatima, położona niecałe 150 km na północ od Lizbony, jest jednym z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych katolicyzmu na świecie.
Objawienia w Fatimie rozpoczęły się 13 maja 1917 r. i trwały przez pół roku. Matka Boża objawiała się trójce dzieci, przekazując przesłanie o konieczności nawrócenia i modlitwy o pokój.
Fatima jest jednym z kilkunastu uznanych przez Kościół katolicki miejsc objawień maryjnych. Odwiedzali ją papieże, w tym trzykrotnie Jan Paweł II, który przypisywał swoje cudowne ocalenie z zamachu w 1981 r. wstawiennictwu Matki Boskiej Fatimskiej.
Źródło: PAP/WP