Trwa ładowanie...
d4acb24

Rijeka

Największe atrakcje
Kraj:
Położenie:

Chorwacja północno-zachodnia, Europa Południowa, nad Morzem Adriatyckim

Strefa czasowa:

UTC+1

Waluta:

Kuna chorwacka (HRK)

Pixabay.com
Źródło: Pixabay.com

Rijeka to Europejska Stolica Kultury 2020 i miasto kontrastów, wciąż nie odkryte dla masowej turystyki. Ważny już w średniowieczu port o świetnym położeniu przed najazdami chroniły mury obronne. Bardzo blisko stąd do Włoch oraz na wyspę Istria.

Chorwacja – Rijeka na wakacje

Rijeka w północnej części Chorwacji usytuowana jest na zielonych wzgórzach w Zatoce Rijeckiej. Wybrzeże oblewają wody Adriatyku, tuż obok w części wyspiarskiej leżą wyspy Krk z licznymi zabytkami oraz piękna Cres, a w niedalekiej okolicy znajdziemy lubiane parki krajobrazowe z kilkoma górskimi szczytami. Jest i lotnisko. A do ścisłego centrum nie wjedziemy autem.

Rijeka to szalenie istotny port, nie tylko w skali kraju, którego strategiczną lokalizację doceniono już w średniowieczu. Pod względem powierzchni wyprzedzają ją Zagrzeb oraz Split. Życie toczy się w mieście powoli, a latem w knajpkach już przed 9. rano delektuje się zimnym piwem. Lokalnym.

Na przestrzeni ostatnich lat widać niestety, że Rijeka nieco się wyludniła. A od rozpadu Jugosławii w 1991 roku miasto pełnoprawnie należy już do Chorwacji.

Rijeka – pogoda

Pogoda w Rijece sprzyja spacerowaniu po tym ciekawym, acz nie urzekająco pięknym mieście. Do tej części Chorwacji wyjeżdżamy najchętniej w okresie pomiędzy majem a październikiem. Kwiecień i październik przywitają turystów 17 st. C w ciągu dnia, natomiast od maja do września na termometrach nie zobaczymy raczej wskazań poniżej 21-22 kresek w dzień.

W najbardziej suchych lipcu i sierpniu doświadczymy nawet 30 st. C. Morski klimat Rijeki sprawia, że zimy są dosyć łagodne. Sporty wodne można śmiało uprawiać pomiędzy wiosną a jesienią.

Rijeka – atrakcje

Główne atrakcje Rijeki związane są albo z Morzem Adriatyckim, albo są to budynki sakralne. Centrum miasta jest przyjazne turystom, chociaż nie rozsławiły go na całą Europę żadne imponujące zabytki czy znane wydarzenia historyczne. Ceny natomiast sprzyjają portfelowi i nie są tak wyśrubowane, jak to obecnie bywają w innych rejonach Chorwacji.

Co warto zobaczyć w Rijece? Przede wszystkim wyróżniają się tutaj:

  • Kościół Najświętszej Maryi Panny ze średniowiecza (najstarsze chorwackie sanktuarium maryjne), czyli ”chorwacki Nazaret”.
  • Katedra Św. Wita w Rijece.
  • Augustiański klasztor z kościołem Św. Hieronima z ogrodami.
  • Prawosławna cerkiew Św. Mikołaja.
  • XV-w. ratusz.
  • Wieża miejska Kosi Toranj z 1377 roku.
  • Fontanna.
  • Targ w Rijece.
  • Muzeum Sztuki Nowoczesnej (kompleks Benčić).
  • Muzeum Historii i Żeglarstwa.
  • Teatr Narodowy im. Ivana Zajc, kompozytora operowego.
  • Port z betonowym falochronem i stocznia.

Część obiektów została odrestaurowana w stylu barokowym. A na drinka, obiad i zakupy idealny będzie główny deptak Rijeki, Korzo z symbolem miasta, czyli wieżą zegarową (Gradski Toranj). Liczba turystów z innych krajów wcale nas tutaj nie przytłoczy, więc zasmakujemy prawdziwego klimatu Rijeki. Panoramę miasta zobaczymy z twierdzy Trsat na wzgórzu o tej samej nazwie, odwiedzimy kilka muzeów i zejdziemy do podziemi.

Rijeka – parki narodowe w okolicy

Rijekę otaczają:

  • Park Narodowy Risnjak na północnym-wschodzie od miasta. To zalesione pasmo górskie z licznymi gatunkami roślin i zwierząt. Nazwa miejsca pochodzi od rzadkiego gatunku rysia białego.
  • Učka Nature Park, park narodowy na zachód od Rijeki. Najwyższym szczytem jest Vojak z wieżą widokową na Istrię i inne niedalekie wyspy (na wzniesienie da się nawet wjechać motocyklem). Znajdziemy tutaj liczne trasy piesze oraz rowerowe.

Rijeka – plaże Chorwacji

Miejska plaża w Rijece nie istnieje. Żeby się opalać i kąpać wystarczy jednak przebyć kilka km na skraj miasta. Tam czeka na nas żwirowo-kamienista plaża Kostrena z licznymi niewielkimi zatoczkami. Ponadto warto wybrać się na następujące plaże w okolicy:

  • Glavanovo – piaszczysta, z niewielką ilością żwirku, częściowo ocieniona, przy malowniczych skałkach z roślinnością, z łagodnym wejściem do morza, z parkingiem i przystankiem autobusowym tuż obok.
  • Fiumana – mała, w sezonie pełna, głównie żwirowa, ze sporymi kamieniami, dysponuje barami kawowymi, restauracją, parkingiem.
  • Preluk – miejscówka surferów, z silnymi wiatrami, słońce mocno tutaj operuje, żwirowa, z promenadą i widokiem na miasteczko Opatija, które przyjmuje większość przyjezdnych.
  • Pećine – blisko centrum Rijeki i portu Martinšćica, nieco odizolowana, w otoczeniu betonu, ale ciekawa.
  • Sablićevo – blisko centrum handlowego Tower Center Rijeka, żwirowa, z lekko pochyłym brzegiem, z bujną roślinnością, lecz bez ocienionych zakątków.
  • Kantrida – żwirowa z kamyczkami, płytka, dla rodzin z dziećmi, dostępna także dla czworonogów, obok stadion piłkarski, bary, plac zabaw dla najmłodszych turystów.
Rijeka
Przykładowe ceny

- Bilet łączony do 7 muzeów: 30 kun.
- Bilet autobusowy: od 10 kun w jedną stronę.
- Taksówka: od 5 kun / 1 km.
- Cappuccino: od 8 kun.
- Lokalne piwo: od 15 kun.
- Danie w niedrogiej restauracji: od 40 kun / 1 osoba.
- Placek burek z serem: od 15 kun / porcja.

Komunikacja

Komunikacja miejska, taksówki, wypożyczalnie aut, rowery; po okolicy kursują promy.

Orientacyjna odległość

1190 km

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4acb24
d4acb24
d4acb24