Trwa ładowanie...
dzjb0v4

Rimini

Największe atrakcje
Położenie:

Północno-wschodnia część kraju, na wybrzeżu, nad Morzem Adriatyckim

Strefa czasowa:

UTC±01:00

Waluta:

Euro (1 euro = 4,24 zł)

Shutterstock
Źródło: Shutterstock

Rimini to jedno z bardziej znanych miast regionu Emilia-Romania, które rocznie odwiedzają setki tysięcy turystów ze słonecznej Italii i z całego świata. Walory tego kurortu z bogatą infrastrukturą zachwala chociażby utwór italo disco „Welcome to Rimini” Kena Laszlo. To tutaj produkuje się motocykle firmy Bimota i urodził się reżyser Federico Fellini, któremu zadedykowano muzeum w Rimini. Niedaleko stąd do Ravenny oraz Riccione.

Rimini – pogoda

Morski klimat charakterystyczny dla okolicy sprzyja lipcowym i sierpniowym upałom w Rimini. Można tutaj wówczas trafić na kilkutygodniowy okres z temperaturą przekraczającą 40°C, a także na niezwykle zatłoczone plaże. Najwilgotniejsza w regionie jest jesień i początek zimy, a konkretnie okres pomiędzy październikiem i styczniem. W maju i czerwcu już można z powodzeniem opalać się na plaży, zwiedzać niedalekie winnice i miasteczka oraz korzystać z atrakcji w nieco niższych przed sezonem turystycznym cenach.

Rimini – atrakcje

Rimini i okolice to przede wszystkim popularne od lat piaszczyste plaże (bezpłatna ma numer 1). Letnie upały sprzyjają plażowaniu nad brzegiem Adriatyku i morskim kąpielom w wyróżnianej certyfikatami czystej wodzie. Kurorty turystyczne oferują wypożyczalnie leżaków, parasoli, sprzętu wodnego, klimatyczne restauracje, gdzie zjemy coś szybkiego w miejscu typu fast-food, a także w bardziej wykwintniej restauracji z aromatyczną, włoską kawą i regionalnymi alkoholami.

Co warto zobaczyć w Rimini?

  • Łuk Augusta, jednoprzęsłowy łuk triumfalny z czasów rzymskich, stanowiący granicę drogi via Flaminia. Konstrukcja powstała z rozkazu Oktawiana Augusta w I wieku p.n.e. Pełnił niegdyś rolę bramy miejskiej, jako część murów obronnych miasta. Na półkolumnach znajdują się korynckie kapitele, medaliony z wizerunkami bogów, fronton, szczyt wyznaczają blanki z cegły. Nie zachował się posąg Oktawiana Augusta, zwieńczający obiekt.
  • Most Tyberiusza, z I wieku p.n.e., zbudowany z istryjskiego kamienia, do dziś przetrwał w niezmienionej formie.
  • Tempio Malatestiano, niesamowitą Świątynię Malatestów z XIII wieku, wzniesioną przez ówczesnego księcia Rimini. Wspaniałą architekturę uzupełniają cenne rzeźby wewnątrz.
  • San Marino, miasto-państwo i jedyną republikę na świecie. Wycieczka zajmuje cały dzień, a w San Marino znajdziemy trzy zamki, fortyfikacje i mnóstwo średniowiecznych budowli.
  • Delfinarium z oceanarium, park rozrywki otwarty latem nawet do 23, usytuowany w pobliżu portu i bezpłatnej plaży. Pokazy umiejętności delfinów butlonosych urządzane są kilkakrotnie w ciągu dnia, trwają pół godziny i stanowią niezapomnianą atrakcję dla wszystkich dzieci.
  • Oceanarium Acquario di Cattolica, gdzie w czasie dwugodzinnego zwiedzania zobaczyć można piękną rafę koralową, meduzy, pingwiny, żółwie, piranie oraz rekiny.
  • Mirabilandię, 40 hektarów z pięknymi, sztucznymi plażami, wesołym miasteczkiem, zjeżdżalniami wodnymi, pokazami kaskaderskimi czy laserowymi show.
  • Fiabilandię, centrum rozrywkowe dla dzieci, gdzie można uczestniczyć w horror show, przepłynąć się po jeziorze, przejechać pociągiem po parku, zobaczyć Dziki Zachód czy popływać w basenach.

Rimini – lokalne potrawy

Początki Rimini sięgają 3 wieku p.n.e. i rzymskiej osady Ariminum. Od zawsze wyrabiany ręcznie makaron jajeczny stanowił bardzo istotną podstawę lokalnej kuchni. Gwiazdą restauracyjnego menu regionu Emilia-Romania jest tagliatelle con ragu, z aromatycznym sosem mięsnym. Jada się tutaj sporo gnocchi, cielęciny, królików, kurczaków, kaczek.

Będąc w Rimini, trzeba spróbować takich produktów regionalnych, jak:

Rimini
Przykładowe ceny

- Zestaw 2 leżaków i parasol na jednej z plaż: od 68 zł za dobę;
- bilet do delfinarium z oceanarium: 55 zł;
- bilet do Acquario di Cattolica: 76 i 60 zł (dzieci o wzroście poniżej 100 centymetrów wchodzą bezpłatnie);
- bilet do Fiabilandii: 97,5 zł;
- kieliszek wina: od 17 zł;
- cappuccino: od 10 zł;
- danie główne w restauracji: od 35 zł;
- gorąca przekąska typu panini: od 13 zł;
- kawałek pizzy na wynos: od 7 zł.

Komunikacja

Jedna linia trolejbusowa, taksówki, 6 stacji kolejowych

Orientacyjna odległość

1104 km w linii prostej, 1534 km jazdy samochodem (15 h jazdy), 2168 km jazdy pociągiem (doba jazdy)

Lotniska

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dzjb0v4
dzjb0v4
dzjb0v4