Trwa ładowanie...

Rimini. Miasto, które zainspirowało wizjonera kina

Rimini, czyli największy kurort w regionie Emilia Romania słynie nie tylko z urokliwych plaż, ale również może szczycić się bogatą ofertę kulturalną i artystyczną.

Rimini. Miasto, które zainspirowało wizjonera kinaŹródło: Shutterstock.com
d1u3z2c
d1u3z2c

Zabytki z czasów starożytnych i średniowiecza, unikalny obszar archeologiczny, a także kulturalne wydarzenia skutecznie wypełniają czas turystom pragnącym odrobinę odpoczynku od plażowania.

Dzielnica Starego Miasta i pobliskie Borgo San Giuliano stanowiły doskonałe tło i inspirację dla wielu filmów Federica Felliniego, znamienitego obywatela miasta. Na koniec 2020 r. zostanie otwarta interaktywne muzeum dedykowane temu twórcy.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Wielki mistrz kinematografii

"Fellini jest chyba najbardziej zwodniczym człowiekiem na świecie" – powiedział Alberto Sordi – włoski aktor, piosenkarz i reżyser. Federico Fellini urodził się w Rimini w 1920 r., a gdy skończył 19 lat wyprowadził się z rodzinnego miasta i przeniósł do Rzymu. W Rimini – mieście, stanowiącym jego największą inspirację, niejednokrotnie będącym scenerią w jego najlepszych produkcjach, nie została nakręcona ani jedna scena.

d1u3z2c

Wszystkie fragmenty z udziałem przestrzeni Rimini, zostały zrealizowane we włoskim odpowiedniku Hollywood – studiu Cinecittà w Rzymie – w wykreowanych przez reżysera studiach. Utrzymane w poetyce neorealizmu filmy postawiły Felliniego w rzędzie największych mistrzów kina. Sztuczny, odrealniony i groteskowy świat, dopracowane kostiumy i kompozycja kadrów to główne aspekty tego sukcesu.

Zobacz też: Bolonia. Uczona, tłusta i czerwona

Śladami Felliniego

Każdego roku tysiące ludzi przybywa do Rimini, nie wiedząc, że wielki mistrz Fellini urodził się właśnie w tym mieście. Na szczególną uwagę zasługuje miejsce, w którym Fellini po raz pierwszy zetknął się z magią kinematografii. To właśnie w kinie Fulgor w towarzystwie ojca obejrzał film "Maciste all’Inferno". Całą sylwetkę reżysera i przedmioty związane z jego dorobkiem artystycznym będzie można zobaczyć w 2020 r. w nowym Muzeum Federico Felliniego.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Odwiedzający znajdą tam oryginalne dokumenty, zarchiwizowane materiały, zdjęcia, skrypty i artykuły dotyczące reżysera. Kolekcja zawiera również kostiumy filmowe wykorzystane w filmie "Rzym", oryginalne rysunki i szkice artysty, plakaty filmowe i rekwizyty ze scen filmowych. Słynną "The Book of dreams" – czyli książkę, w której Fellini zapisał i zilustrował swoje 30-letnie marzenia można obecnie podziwiać w Muzeum Miejskim na via Luigi Tonini. Podczas pobytu w Rimini warto przyjrzeć się także odrestaurowanemu Teatrze Galli – całkiem niedawno amerykański magazyn Time, umieścił go na liście 2019/2020 najważniejszych do odwiedzenia miejsc na świecie.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Rimini – miasto inspiracji Felliniego

Borgo San Giuliano – niegdyś zwykła osada nad kanałem, miejsce życia rybaków, dzisiaj zachęca turystów klimatem i oryginalnym wyglądem, który pozwala poczuć włoską atmosferę minionych lat.

Charakterystycznym elementem tej okolicy są malowidła ścienne, które przedstawiają postacie i sceny z najsłynniejszych filmów Felliniego. Most Tyberiusza, powstały z inicjatywy cesarza Augusta jest jednym z najstarszych zabytków w Rimini – liczy prawie 2000 lat i jest nadal użytkowany. Rozciąga się z niego piękny widok na miasto, którym widzowie mogli się zachwycać podczas seansu "Amarcord". Jako tło do tego filmu służyły także słynne place Rimini – jeden z najważniejszych i najpiękniejszych – Piazza Cavour oraz Piazza Tre Martiri. To właśnie tam rozgrywały się sceny z pawiem na fontannie Pigna, "wąsy" na rowerze i scena z pomnikiem Partyzanta z I Wojny Światowej. Dużą rolę w życiu reżysera odegrał Rimini Grand Hotel, w którym spędzał każdy pobyt, wybierając zawsze ten sam pokój o numerze 316.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Wielkie święto w Rimini – obchody setnej rocznicy urodzin Felliniego

W 2020 r. minie 100 lat od urodzenia Federico Felliniego. Z tej okazji Rimini planuje organizację wielu ciekawych wydarzeń dla wielbicieli włoskiego giganta kina, a także otwarcie miejsc poświęconych mistrzowi.

d1u3z2c

Wydarzenia zorganizowane przez miasto Rimini i bibliotekę filmową będą celebrować setną rocznicę połączoną z inauguracją Międzynarodowego Muzeum Federico Felliniego – na koniec 2020 r. Na ten okres zaplanowano kilka mniejszych wydarzeń – wszystkie skupione wokół wielkiego mistrza. W renesansowym zamku Malatesta Castel Sismondo, zaplanowano stworzenie prawdziwych planów filmowych Felliniego poprzez rekonstrukcję materiałów scenicznych i wykorzystanie najbardziej zaawansowanych technologii cyfrowych. Odwiedzający będą mieli równie dostęp do interaktywnych scenariuszy. Wyeksponowane zostaną także kostiumy filmowe wykorzystywane w filmach Felliniego. Ponadto w Palazzo Valloni tuż obok kina Fulgor 24 filmy mistrza będą wyświetlane bez przerw przez cały dzień.

Fellini zapisał się w historii Rimini. W tym mieście rozwinął się i zdobył doświadczenie. Pod koniec 2020 r. zostaną otwarte miejsca poświęcone wielkiemu mistrzowi kina:

  1. Castel Simondo – twierdza z XV w., współtwórcą projektu twierdzy jest Filippo Brunelleschi,
  2. Palazzo Valloni – budynek z XVIII w., który został niedawno odrestaurowany,
  3. Piazza dei Sogni – obszar graniczący z Piazza Malatesta, Castel Sismondo, Teatro Galli i Fulgor – Casa del Cinema. Za sprawą instalacji wykorzystujących rozszerzoną rzeczywistość, powstanie tam "przestrzeń poezji".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1u3z2c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1u3z2c