Rimini. Miasto, które zainspirowało wizjonera kina
Rimini, czyli największy kurort w regionie Emilia Romania słynie nie tylko z urokliwych plaż, ale również może szczycić się bogatą ofertę kulturalną i artystyczną.
02.10.2019 | aktual.: 02.10.2019 15:14
Zabytki z czasów starożytnych i średniowiecza, unikalny obszar archeologiczny, a także kulturalne wydarzenia skutecznie wypełniają czas turystom pragnącym odrobinę odpoczynku od plażowania.
Dzielnica Starego Miasta i pobliskie Borgo San Giuliano stanowiły doskonałe tło i inspirację dla wielu filmów Federica Felliniego, znamienitego obywatela miasta. Na koniec 2020 r. zostanie otwarta interaktywne muzeum dedykowane temu twórcy.
Wielki mistrz kinematografii
"Fellini jest chyba najbardziej zwodniczym człowiekiem na świecie" – powiedział Alberto Sordi – włoski aktor, piosenkarz i reżyser. Federico Fellini urodził się w Rimini w 1920 r., a gdy skończył 19 lat wyprowadził się z rodzinnego miasta i przeniósł do Rzymu. W Rimini – mieście, stanowiącym jego największą inspirację, niejednokrotnie będącym scenerią w jego najlepszych produkcjach, nie została nakręcona ani jedna scena.
Wszystkie fragmenty z udziałem przestrzeni Rimini, zostały zrealizowane we włoskim odpowiedniku Hollywood – studiu Cinecittà w Rzymie – w wykreowanych przez reżysera studiach. Utrzymane w poetyce neorealizmu filmy postawiły Felliniego w rzędzie największych mistrzów kina. Sztuczny, odrealniony i groteskowy świat, dopracowane kostiumy i kompozycja kadrów to główne aspekty tego sukcesu.
Śladami Felliniego
Każdego roku tysiące ludzi przybywa do Rimini, nie wiedząc, że wielki mistrz Fellini urodził się właśnie w tym mieście. Na szczególną uwagę zasługuje miejsce, w którym Fellini po raz pierwszy zetknął się z magią kinematografii. To właśnie w kinie Fulgor w towarzystwie ojca obejrzał film "Maciste all’Inferno". Całą sylwetkę reżysera i przedmioty związane z jego dorobkiem artystycznym będzie można zobaczyć w 2020 r. w nowym Muzeum Federico Felliniego.
Odwiedzający znajdą tam oryginalne dokumenty, zarchiwizowane materiały, zdjęcia, skrypty i artykuły dotyczące reżysera. Kolekcja zawiera również kostiumy filmowe wykorzystane w filmie "Rzym", oryginalne rysunki i szkice artysty, plakaty filmowe i rekwizyty ze scen filmowych. Słynną "The Book of dreams" – czyli książkę, w której Fellini zapisał i zilustrował swoje 30-letnie marzenia można obecnie podziwiać w Muzeum Miejskim na via Luigi Tonini. Podczas pobytu w Rimini warto przyjrzeć się także odrestaurowanemu Teatrze Galli – całkiem niedawno amerykański magazyn Time, umieścił go na liście 2019/2020 najważniejszych do odwiedzenia miejsc na świecie.
Rimini – miasto inspiracji Felliniego
Borgo San Giuliano – niegdyś zwykła osada nad kanałem, miejsce życia rybaków, dzisiaj zachęca turystów klimatem i oryginalnym wyglądem, który pozwala poczuć włoską atmosferę minionych lat.
Zobacz także
Charakterystycznym elementem tej okolicy są malowidła ścienne, które przedstawiają postacie i sceny z najsłynniejszych filmów Felliniego. Most Tyberiusza, powstały z inicjatywy cesarza Augusta jest jednym z najstarszych zabytków w Rimini – liczy prawie 2000 lat i jest nadal użytkowany. Rozciąga się z niego piękny widok na miasto, którym widzowie mogli się zachwycać podczas seansu "Amarcord". Jako tło do tego filmu służyły także słynne place Rimini – jeden z najważniejszych i najpiękniejszych – Piazza Cavour oraz Piazza Tre Martiri. To właśnie tam rozgrywały się sceny z pawiem na fontannie Pigna, "wąsy" na rowerze i scena z pomnikiem Partyzanta z I Wojny Światowej. Dużą rolę w życiu reżysera odegrał Rimini Grand Hotel, w którym spędzał każdy pobyt, wybierając zawsze ten sam pokój o numerze 316.
Wielkie święto w Rimini – obchody setnej rocznicy urodzin Felliniego
W 2020 r. minie 100 lat od urodzenia Federico Felliniego. Z tej okazji Rimini planuje organizację wielu ciekawych wydarzeń dla wielbicieli włoskiego giganta kina, a także otwarcie miejsc poświęconych mistrzowi.
Wydarzenia zorganizowane przez miasto Rimini i bibliotekę filmową będą celebrować setną rocznicę połączoną z inauguracją Międzynarodowego Muzeum Federico Felliniego – na koniec 2020 r. Na ten okres zaplanowano kilka mniejszych wydarzeń – wszystkie skupione wokół wielkiego mistrza. W renesansowym zamku Malatesta Castel Sismondo, zaplanowano stworzenie prawdziwych planów filmowych Felliniego poprzez rekonstrukcję materiałów scenicznych i wykorzystanie najbardziej zaawansowanych technologii cyfrowych. Odwiedzający będą mieli równie dostęp do interaktywnych scenariuszy. Wyeksponowane zostaną także kostiumy filmowe wykorzystywane w filmach Felliniego. Ponadto w Palazzo Valloni tuż obok kina Fulgor 24 filmy mistrza będą wyświetlane bez przerw przez cały dzień.
Fellini zapisał się w historii Rimini. W tym mieście rozwinął się i zdobył doświadczenie. Pod koniec 2020 r. zostaną otwarte miejsca poświęcone wielkiemu mistrzowi kina:
- Castel Simondo – twierdza z XV w., współtwórcą projektu twierdzy jest Filippo Brunelleschi,
- Palazzo Valloni – budynek z XVIII w., który został niedawno odrestaurowany,
- Piazza dei Sogni – obszar graniczący z Piazza Malatesta, Castel Sismondo, Teatro Galli i Fulgor – Casa del Cinema. Za sprawą instalacji wykorzystujących rozszerzoną rzeczywistość, powstanie tam "przestrzeń poezji".
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl