Trwa ładowanie...
d3hu2y1

Romeo i Julia - domy

Największe atrakcje
Romeo i Julia - domy
Region
Pixabay.com
Źródło: Pixabay.com

Romeo i Julia: domy szekspirowskich kochanków znajdują się w Weronie naprawdę. Sprawą poddawaną w wątpliwość jest natomiast fakt istnienia uczucia pomiędzy młodymi ludźmi. Sam „średniowieczny” balkon Julii w Casa di Giulietta dobudowano do budynku ponoć dopiero w latach 30-tych XX wieku.

Domy Romea i Julii – historia

Historię najsłynniejszych kochanków świata poznaliśmy w dziele Williama Szekspira „Romeo i Julia”. Pisarz nigdy osobiście nie zawitał do miasta zakochanych, przez co miał o nim mylne pojęcie, że Werona wygląda jak Wenecja. Drugoplanowa bohaterka kilku jego utworów została tak wspaniale odtworzona w dramatach, iż na świecie nadano aż 27 nazw miejscowości Werona.

W centrum miasta naprawdę mieszkały rody Capuleti i Montecchi, w domach w pobliżu Piazza delle Erbe. Czy jednak postacie Julii oraz Romea były jedynie wytworami literackiej fikcji autora – nie dowiemy się nigdy. Można za to obserwować na dziedzińcu zawieszane codziennie kłódki z inicjałami zakochanych lub ich podpisy w tunelu prowadzącym do pomieszczeń muzeum.

Domy Romea i Julii – zwiedzanie

Dom Julii przy Via Capello 23 jest otwarty codziennie i prowadzi do niego zamykana na noc brama. W sezonie odwiedza go mnóstwo osób, zarówno Włochów, jak i turystów z innych krajów, a do obiektu przyciąga ich głośny romans Romea i Julii. Zwiedzanie odbywa się w dość szybkim tempie. Zazwyczaj najpierw ogląda się dziedziniec, na którym stoi brązowy pomnik dziewczyny, naturalnej wielkości. Należy dotknąć jej prawej piersi, widocznie już wytartej dłońmi zwiedzających, aby zapewnić sobie szczęśliwą miłość.

Znajduje się tam także herb kościelny rodziny Capuletich. Następnie podziwia się balkon domu Julii z poziomu dziedzińca, a następnie wchodzi się do części muzealnej ze strojami Julii, ubraniem Romea, zabytkowymi meblami, książkami ze scenami z przedstawienia dramatu. Dzięki umieszczonym tam tabletom można także przesłać kartkę elektroniczną do wybranki/ wybranka serca. Ostatnim etapem wizyty u Capuletich jest symboliczny grób Julii – pusta krypta w sarkofagu w pobliskim klasztorze braci mniejszych, gdzie udziela się obecnie ślubów cywilnych.

Dom Romea przy Via Arche Scaligere 4 nie jest niestety dostępny dla zwiedzających.

Romeo i Julia - domy
Czas lotu / jazdy samochodem

4h 23 min (z najkrótszą możliwą przesiadką)/ 14h

Strefa czasowa

UTC±01:00

Waluta

Euro (1 Euro = 4,19 zł)

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 13:30 – 19:30, od wtorku do niedzieli: 8:30 - 19:30

Ceny biletów

Wejście na dziedziniec domu Julii jest bezpłatne; normalny bilet wstępu na balkon: 25 zł, łączony z wejściem na teren grobu Julii: 30 zł

Orientacyjna odległość

1 052 km samolotem, 1 390 km samochodem, 1 449 km pociągiem

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hu2y1
d3hu2y1
d3hu2y1