Trwa ładowanie...
dugg7uk

Werona

Największe atrakcje
Położenie:

Północno-wschodnie Włochy, u podnóża Alp Weneckich, nad Adygą i jeziorem Garda, pomiędzy Mediolanem a Wenecją

Strefa czasowa:

UTC±01:00

Waluta:

Euro (1 euro = 4,19 zł)

Shutterstock
Źródło: Shutterstock, fot: kavalenkava

Werona jest jednym z bogatszych włoskich miast i niebywale pięknym, usytuowanym w regionie Veneto. Posiada pięć pasów murów miejskich. Herb Werony wywodzi się z XIII wieku. Miasto odznaczono Włoskim Orderem Wojennym w 1991 roku.

Werona – pogoda i temperatury

Werona znajduje się pod wpływem klimatu śródziemnomorskiego latem, co zapewnia wysokie temperatury i wilgotność w mieście. W trakcie zimniejszych miesięcy klimat kontynentalny sprawia, że robi się dość chłodno. Ze względu na wysoką wilgotność powietrza zimą nocami utrzymują się mgły. W grudniu i styczniu temperatury spadają poniżej 0° Celsjusza, od maja do września w ciągu dnia znacznie przekraczają 20° Celsjusza (w lipcu i sierpniu często utrzymują się ponad trzydziestostopniowe upały).

Najwyższe opady występują w Weronie w sierpniu, następnie na przełomie października i listopada oraz od końca kwietnia aż do początku czerwca. Do Werony najlepiej więc wybrać się od połowy czerwca do początku sierpnia lub we wrześniu i październiku.

Werona – zabytki i atrakcje

W Weronie najwięcej dzieje się latem. Od 1913 roku organizowany jest festiwal w Weronie, od 1984 – teatralne lato Werony, a od 1996 Schermi d’amore, festiwal poświęcony kinu, głównie kinematografii dramatycznej. W zabytkowej scenerii szczególnie dobrze słucha się koncertów jazzowych i ogląda spektakle taneczne.

Cykliczna impreza Tocati Verona promuje natomiast sztukę kulinarną, gry, muzykę charakterystyczne dla tego regionu Włoch.

Co warto zobaczyć w Weronie?

  • Arena di Verona, rzymski amfiteatr – trzeci co do wielkości obiekt tego rodzaju, z I wieku naszej ery. Mógł pomieścić nawet 30 tysięcy widzów walk gladiatorów (obecnie jedynie połowę). Starannie konserwowany od renesansu. Bilet – 42 zł.
  • Domy Romea i Julii w Weronie, szekspirowskich kochanków. Dom Julii z najsłynniejszym balkonem świata znajduje się przy Via Capello 23, Dom Romea przy niedalekiej Via Arche Scaligere 4. Grób Julii usytuowano w klasztorze braci mniejszych, w sarkofagu, a w budynku udzielane są śluby cywilne.
  • Wieża Torre dei Lamberti w Weronie, punkt widokowy z 368 schodami.
  • Mury miejskie. Pięć pasów murów wzniesiono w rożnych okresach i zachowały się w różnych stopniu. Można podziwiać m.in. pozostałości po epoce cesarstwa rzymskiego (zachowały się jedynie ruiny), budowle trzynastowieczne (z trzema wieżami, m.in. pięciokątną bramą Bra), wenecjańskie oraz austriackie nasypy i bastiony czy mury rodziny Della Scala na Wzgórzu Św. Piotra.
  • Jezioro Garda w Weronie z roślinnością śródziemnomorską. Otaczają je zabytkowe pozostałości budowli rzymskich oraz średniowiecznych, pełne uroku miasteczka, promenady zachęcające do długich spacerów. To doskonały ośrodek sportów wodnych, przyciągający europejskich turystów.

Werona – Romeo i Julia

William Szekspir nie był w Weronie. Miasto znał jedynie z dzieł literackich i utożsamiał je z Wenecją. Weronę uczynił drugoplanową bohaterką „Romea i Julii”. Natomiast w komediach „Poskromienie złośnicy” oraz „Dwaj panowie z Werony” z miasta pochodzi główny bohater, Petruccio. Słynny Anglik określił Weronę mianem „miasta zakochanych”. Dzięki miłości pisarza do Werony na całym świecie znajduje się aż 27 miejscowości o takiej samej nazwie.

Rody Capuleti i Montecchi rzeczywiście istniały, ale brak dowodów potwierdzających, że miłość Romea i Julia mogła być czymś więcej, niż tylko wytworem fantazji literackiej Szekspira. Rodzina Capuletich mieszkała w domu Julii, co potwierdza herb kościelny na dziedzińcu. Znajduje się tu również pomnik Julii z brązu, a legenda głosi, że dotknięcie jej prawej piersi zapewni szczęście w miłości. Słynny balkon odbudowany został w ubiegłym wieku. To obowiązkowa lokalizacja do zdjęcia dla każdego turysty.

Werona – lokalne potrawy

Jadając w restauracjach na terenie Włoch warto przygotować dodatkowe drobne na opłatę doliczaną do rachunku. W Weronie wynosi ona zazwyczaj 4,20-6,30 złotych za każdą osobę.

Co zjeść i wypić w Weronie?

  • Pastissada de caval – danie z koniny.
  • Baccanale del Gnoco – gnocchi w sosie pomidorowym.
  • Sos salsa peara, ze szpiku wołowego z czarnym pieprzem, serwowany do mięs i puree ziemniaczanego.
  • Produkowany na miejscu makaron.
  • Risotto.
  • Włoskie lody o ciekawych smakach, np. arbuzowym lub piwnym.
  • Kawę.
  • Lokalne wina, np. Amarone czy Prosecco.
Werona
Przykładowe ceny

- Bilet autobusowy 90-minutowy: 5,50 zł;
- dzienny bilet autobusowy: 17 zł;
- pizza lub porcja makaronu: od 25 zł;
- danie główne w restauracji: od 50 zł;
- tiramisu w restauracji: od 17 zł;
- kawałek pizzy w budce: od 8,50;
- porcja lodów: od 8,50 zł;
- kieliszek wina: od 8,50 zł;
- piwo: od 10,50 zł.

Komunikacja

Autobusy miejskie i podmiejskie, pociągi

Co warto zobaczyć
Orientacyjna odległość

1052 km samolotem, 1390 km samochodem, 1449 km pociągiem

Lotniska

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dugg7uk
dugg7uk
dugg7uk