Trwa ładowanie...

Rynek Podziemny w Krakowie. Jakie tajemnice skrywa?

Kraków co roku ściąga rzesze turystów nie tylko z Polski, ale i z całego świata. Nie każdy goszczący w stolicy Małopolski wie jednak, że ciekawe atrakcje turystyczne znajdują się nie tylko na powierzchni ziemi, ale także… tuż pod nią. Intrygującym miejscem, które zdecydowanie warto odwiedzić Rynek Podziemny. Sprawdźmy, co się tam znajduje.

Rynek w Krakowie to punkt obowiązkowy podczas wizyty w KrakowieRynek w Krakowie to punkt obowiązkowy podczas wizyty w KrakowieŹródło: Adobe Stock
d7g98va
d7g98va

Podziemia Rynku Głównego w Krakowie są oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Znajdują się pod wschodnią częścią płyty krakowskiego Rynku Głównego i mieszczą się na łącznej powierzchni ponad 6 tys. m kw. Prace nad ich udostępnieniem dla zwiedzających rozpoczęły się już w 2005 r., a oficjalne otwarcie muzeum dla gości nastąpiło pięć lat później – we wrześniu 2010 r. Od tego czasu Podziemia Rynku Głównego cieszą się sporym zainteresowaniem wśród turystów odwiedzających Kraków z myślą o odkrywaniu jego tajemnic i historii.

Zwiedzanie Rynku Podziemnego, czyli zabytkowy Kraków ukryty pod ziemią

W Podziemiach Rynku Głównego znajduje się zarówno ekspozycja stała, jak i czasowa, dostępna do zwiedzania jedynie przez określony okres. Stała ekspozycja obejmuje przede wszystkim świetnie przygotowane, multimedialne widowisko, które jest swoistą podróżą w czasie po Krakowie i jego historii. Nosi tytuł "Śladem europejskiej tożsamości Krakowa" i stanowi silne nawiązanie do europejskiego wkładu w udostępnienie tej przestrzeni dla zwiedzających. Warto bowiem wiedzieć, że Rynek Podziemny został ukończony dzięki wsparciu finansowemu z funduszy UE.

Podczas spaceru po podziemiach Krakowa turystom towarzyszą dźwięki i obrazy wyjęte z minionych epok – gwar ulicznego targowiska, trzask i szum płonących zabudowań i wiele innych zjawisk audio-wizualnych, które wspólnie tworzą unikalną atmosferę, pozwalającą na chwilę przenieść się w czasie. W celu stworzenia całego tego widowiska wykorzystane zostały liczne, nowoczesne techniki – m. in. urządzenia holograficzne, projektory, wyświetlacze, trójwymiarowe eksponaty, które można zobaczyć i dotknąć na ekranach dotykowych, a także unikalny ekran z pary wodnej.

d7g98va

Dlaczego warto wybrać się do Podziemi Rynku Głównego w Krakowie?

Rynek Podziemny pozwala odkryć zupełnie nowe oblicze dobrze znanego Krakowa. Znajdująca się w całości pod ziemią ekspozycja przedstawia nie tylko samą historię tego wyjątkowego miasta, ale także jego związki z innymi, europejskimi miastami i ośrodkami handlowymi, w tym Hanzą, czyli związkiem kupców i miast handlowych średniowiecznej Europy. Już na tym przykładzie doskonale widać, że rozwój Krakowa od wielu wieków podlegał wpływom europejskim.

Oprócz solidnej dawki historii Krakowa, przedstawionej w przystępnej i nowoczesnej formie, Rynek Podziemny oferuje swoim gościom także liczne eksponaty o bardziej klasycznym charakterze. Wśród nich warto wymienić m. in. dawne zagrody mieszczące się w tych okolicach, fragmenty dróg, a także groby i przedmioty osobiste należące do dawnych mieszkańców.

d7g98va

Cała ekspozycja jest pogrążona w delikatnym półmroku, charakterystycznym dla podziemi, który sprzyja budowaniu atmosfery oraz podkreśla unikalny charakter wystawy. Nie lada gratką dla miłośników archeologii jest także możliwość zobaczenia pod szklanymi podestami i podłogami pozostałości prac wykopaliskowych, które były prowadzone w tym miejscu w latach 2005-2010.

Co istotne, zwiedzanie Rynku Podziemnego jest możliwe po wcześniejszej rezerwacji – nie da się do niego dostać "z ulicy". Bilety można zarezerwować online na stronie Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Dostępne są dwie opcje do wyboru – zwiedzanie dla grup zorganizowanych, które świetnie sprawdzi się w przypadku wycieczek oraz zwiedzanie indywidualne, na które można się wybrać z rodziną i przyjaciółmi. Sporym atutem takiej formy zwiedzania jest brak tłumów, co pozwala na lepsze wczucie się w niepowtarzalną atmosferę panującą w tym miejscu oraz spokojne zapoznanie się z całą dostępną ekspozycją.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

"Polska na weekend". Odwiedzamy Ponidzie - "polską Toskanię".

d7g98va
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7g98va

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj