Trwa ładowanie...

Rząd zmienia zdanie. Chodzi o testy po powrocie spoza Schengen

Rozporządzenie epidemiczne, które dopiero co weszło w życie zostanie znowelizowane – zapowiedział 16 grudnia rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Znowu odrobinę zmienią się zasady dla przyjezdnych spoza strefy Schengen Znowu odrobinę zmienią się zasady dla przyjezdnych spoza strefy Schengen Źródło: Adobe Stock, fot: damian pankowiec
d2xe9jv
d2xe9jv

Od 15 grudnia obowiązuje nowe rozporządzenie, na mocy którego wszyscy podróżni (także zaszczepieni) muszą okazać test na koronawirusa po powrocie spoza strefy Schengen. Okazuje się, że rząd postanowił wyłączyć z tego obowiązku niektóre grupy osób.

Testy po powrocie spoza Schengen nie dla wszystkich

"[...] pojawi się drobna nowelizacja rozporządzenia epidemicznego, która była uzgadniana przez ostatnie dni m.in. z resortem infrastruktury i przewoźnikami, takimi jak LOT" – powiedział rzecznik.

W nowelizacji ma zostać zawarty się zapis, że z testowania zwolnieni będą pracownicy wykonujący obowiązki zawodowe, czyli np. załogi pociągów i samolotów, które przybywają do polski spoza strefy Schengen. Zasada ta dotyczyć będzie także przewozu towarów - kierowcy TIR-ów również zostaną wyłączeni z testowania.

d2xe9jv

Więcej czasu na test po powrocie spoza Schengen

Szykuje się też zmiana w kwestii testowania dla turystów. Andrusiewicz stwierdził, że w niektórych państwach nie ma możliwości przetestowania się przed wylotem lub testy byłyby wątpliwe. "Nie rekomendujemy wykonywania testów w niektórych państwach" – powiedział.

W nowelizacji ma się też znaleźć zapis o wydłużonym czasie na wykonanie testu po powrocie. "Chcemy udostępnić możliwość przetestowania się, jeżeli byłby duży ruch na lotnisku, w ciągu trzech godzin od przekroczenia przejścia granicznego. Czyli po przylocie do Polski osoba będzie mogła przekroczyć granicę bez testu, ale w ciągu trzech godzin musi wrócić do straży granicznej z wykonanym testem. Nie będzie się przemieszczać zbyt daleko poza strefę lotniskową" – dodał.

Teoretycznie brzmi to jak ułatwienie, ale w praktyce może się to okazać kłopotliwe, bo póki co nie wiadomo, w jaki sposób podróżny miałby przekazać wynik testu Straży Granicznej. Czekamy zatem na znowelizowane rozporządzenie, które, według zapowiedzi Andrusiewicza, ma się pojawić w piątek - 17 grudnia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Przywileje dla osób zaszczepionych przeciw koronawirusowi? Rzecznik PiS odpowiada

d2xe9jv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xe9jv