Trwa ładowanie...

Rzadkie chmury widziane nad Karkonoszami. Wyglądają jak morskie fale

Chmury asperitas, które wyglądem przypominają morskie fale, są dość rzadkim zjawiskiem. Szczęśliwcy mogli je zobaczyć na polskim niebie, a dokładniej nad Karkonoszami.

Chmury asperitas (zdjęcie ilustracyjne) Chmury asperitas (zdjęcie ilustracyjne) Źródło: Adobe Stock, fot: lukjonis
dbsg9w4
dbsg9w4

Chmury asperitas choć są ciemne i wyglądają na burzowe, to nie zwiastują gwałtownych zjawisk pogodowych. Zdaniem wielu osób przypominają mniej lub bardziej wzburzone morskie fale. Co ciekawe, nie jest do końca jasne, w jaki sposób asperitas powstają.

Chmury asperitas. Kiedy powstają?

Zdaniem meteorologów, często pojawiają się na niebie po burzy, w wyniku konwekcji, czyli przekazywania ciepła w atmosferze. Przeważnie można zobaczyć je rano i po południu.

Chmury asperitas Getty Images
Chmury asperitas Źródło: Getty Images, fot: judithflacke@virgilio.it

Wyjątkowe chmury nad Karkonoszami. To asperitas

20 kwietnia asperitas były widoczne w Karkonoszach, a dokładniej nad Przełęczą Kowarską. "Ich nazwa pochodzi od łacińskiego słowa wzburzony, co świetnie oddaje ich wygląd. Pełne fałd, przypominają wzburzone morze - tyle, że do góry nogami. Tym razem zaobserwowałem je nad Przełęczą Kowarską około godziny 13. Asperitas sprawiają dość groźne wrażenie, ale raczej niczym nam nie zagrażają" - przekazał TVN24 Grzegorz Truchanowicz, przewodnik sudecki oraz fotograf.

Jak wyjaśnia synoptyk TVN Meteo, chmury asperitas powstają na styku ciepłej i zimnej masy powietrza przy odpowiedniej zawartości wilgoci. Co więcej, ich pojawienie się świadczy o występowaniu zaburzeń przepływu w atmosferze, które powodowane są min. przeszkodami terenowymi, np. górami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Sztuka podróżowania - DS4

dbsg9w4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbsg9w4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj