Trwa ładowanie...

Rzeka atmosferyczna nad Pacyfikiem. Tak długiej jeszcze nie widziano

Od Japonii do Waszyngtonu. Na obszarze blisko 8 tys. km przez ponad tydzień płynęły strumienie chmur, zwane przez meteorologów rzekami atmosferycznymi. Były 2-3 razy dłuższe od typowych.

Rzeka atmosferyczna nad Pacyfikiem. Tak długiej jeszcze nie widzianoŹródło: NASA, fot: Earth Observatory
dqtcnvg
dqtcnvg

Na zdjęciach satelitarnych z października na Oceanem Spokojnym widać wąskie pasy chmur, przynoszące burze, wilgoć i silny wiatr. Jak czytamy w serwisie earthobservatory.nasa.gov, choć zjawisko samo w sobie nie jest niczym niezwykłym (jesienią i zimą często je można zaobserwować nad Pacyfikiem), październikowe "rzeki" zadziwiły swoją rozległością. Według Bina Guana, eksperta z Joint Institute for Regional Earth System Science and Engineering, były one do 3 razy dłuższe niż normalnie. Były dni, gdy sięgały od Japonii do Waszngtonu. Rozciągały się nad oceanem przez ponad tydzień, co też nie jest dla nich typowe.

NASA
Źródło: NASA, fot: Earth Observatory

Dzięki temu na zdjęciach satelitarnych (wykonane zostały przez Visible Infrared Imaging Radiometer Suite (VIIRS) na satelicie Suomi NPP) możemy je podziwiać w całej okazałości. I trzeba przyznać, że zjawisko jest fascynujące. Na fotografiach z 12 października widzimy strumień chmur na wschód od Azji, po 2 dniach zbity ich pas okazla już zachodnie wybrzeże Ameryki Północnej. Z kolei na kadrach z 17 października możemy zaobserwować cyklon przypominający przecinek.

Zobacz też: Spektakularna zorza polarna widziana z kosmosu

dqtcnvg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dqtcnvg