Trwa ładowanie...

Barcelona. Zwiedzanie miasta w jeden dzień

Barcelona, stolica niespokojnej ostatnio Katalonii, wabi Polaków od wielu lat. Zwiedzanie warto zacząć od fascynujących budowli Antonio Gaudiego, jednego z najsłynniejszych i największych, co nie zawsze idzie w parze, architektów wszech czasów. By zobaczyć dzieła tego geniusza warto, choć na jeden dzień, udać się do tego miasta.

Barcelona. Zwiedzanie miasta w jeden dzieńŹródło: Shutterstock.com
d2fqw1v
d2fqw1v

Sagrada Familia - kościół piękniejszy od Notre Dame

To tu znajduje się słynna Sagrada Familia, największe dzieło Gaudiego. To arcydzieło, którego budowa zaczęła się w roku 1882 (rok później kierownictwo nad pracami i projektem przejął Gaudi) do dzisiaj nie została w pełni ukończona. Choć jednak koniec robót przewidziano na rok 2026, to najsłynniejszy kościół Barcelony od wielu lat budzi podziw wiernych i turystów. Świątynia łączy w sobie elementy gotyckie ze stylem art nouveau. Zdaniem wielu znawców Sagrada Familia jest najwspanialszym przykładem architektury sakralnej w Europie, pozostawiając w tyle tak znane budowle jak katedra Notre Dame czy nawet Bazylika św. Piotra.

Apartamentowce - kolejne dzieła mistrza Gaudiego

Kolejnymi dziełami Gaudiego w Barcelonie są dwa apartamentowce Casa Mila i Casa Batllo. Szczególnie ten drugi obiekt budzi wielkie wrażenie. Architektura, fasada i wnętrze budynku, w którym Gaudi zaprojektował wszystko ”od a do zet” - począwszy od klamek, poprzez windę, a skończywszy na oknach i dachu – są inspirowane naturą.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Dzielnica Gotycka

Ale Barcelona to nie tylko Antonio Gaudi. W stolicy Katalonii warto również zobaczyć klimatyczną dzielnicę gotycką ze średniowieczną katedrą oraz urokliwymi Placa Reial, Placa del Pi, czy Carrer del Bisbe. Jeśli starczy nam sił, to po wypoczynku w XIX-wiecznym parku de la Ciutadella, przejdźmy się nadmorskim deptakiem Rambla de Mar i odwiedźmy okolice starego portu w Barcelonie.

d2fqw1v

Font Magica i łuk triumfalny

Jednodniowy wypad do tego miasta możemy zakończyć przy niesamowitym kompleksie fontann Font Magica, który znajduje się w pobliżu słynnego placu hiszpańskiego (Plaza de Espana).

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Fontanny wybudowano w 1929 roku – z okazji wystawy Expo. Turyści mogą tu zobaczyć co godzinny lub półgodzinny (w zależności od pory roku) spektakl ”woda-światło-dźwięk”. Również przy okazji wystawy Expo, tyle, że wcześniejszej – bo zorganizowanej w 1888 roku – wybudowano w Barcelonie łuk triumfalny (Arc de Triomf), który stanowi drugą proponowaną przez nas metę zwiedzania miasta. W pobliżu łuku znajduje się park, w którym na wolności żyją papugi.

No cóż, taki mamy w Barcelonie klimat.

Najlepsze kierunki na zimę. Zobacz wideo!

d2fqw1v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2fqw1v