Trwa ładowanie...

Samochodem po Europie - ile to kosztuje?

Według najnowszego badania, przeprowadzonego przez Ibris Polska, 75 proc. Polaków, którzy planują w tym roku wyjechać na wakacje, spędzi urlop w kraju. Natomiast połowa tych, którzy wybiorą zagraniczny wypoczynek, zorganizuje go na własną rękę. Większość z nich będzie zapewne korzystać z samochodu. Sprawdziliśmy, z jakimi kosztami, związanymi z podróżą samochodem, trzeba się liczyć w najpopularniejszych krajach Europy.

Samochodem po Europie - ile to kosztuje?Źródło: Creative Travel Projects/Shutterstock
d1jwmaq
d1jwmaq

Według najnowszego badania, przeprowadzonego przez Ibris Polska, 75 proc. Polaków, którzy planują w tym roku wyjechać na wakacje, spędzi urlop w kraju. Natomiast połowa tych, którzy wybiorą zagraniczny wypoczynek, zorganizuje go na własną rękę. Większość z nich będzie zapewne korzystać z samochodu. Sprawdziliśmy, z jakimi kosztami podróży trzeba się liczyć w najpopularniejszych krajach Europy.

Przemieszczanie się własnym samochodem może mieć wiele plusów, trzeba tylko taką wycieczkę wcześniej odpowiednio zaplanować. Poza określeniem kosztów, warto dowiedzieć się wszystkiego o obowiązujących przepisach, wymaganiach dotyczących wyposażenia auta czy jakości dróg na miejscu. Zobacz, ile zapłacisz za litr paliwa czy oleju napędowego, a także ile wydasz na winiety, opłaty za autostrady czy przejazdy przez mosty i tunele w Europie:

Darmowe drogi dla każdego
W kilku krajach Europy można korzystać ze wszystkich dróg i autostrad bez opłat. Jedynym kosztem podróży przez nie będzie zatem paliwo. I tak w Niemczech za litr ON zapłacimy 4,91 zł, a E95 - 5,76 zł; w Czarnogórze olej napędowy kosztuje 4,28 zł, a benzyna bezołowiowa 4,75 zł; na Malcie zatankujemy litr diesla za 5,07 zł, a benzyny za 5,62 zł. Najdrożej jest na dalekiej Islandii – ON kosztuje 6,12 zł, a E95 – 6,28 zł.

d1jwmaq

Najdroższe paliwo na Starym Kontynencie
Poza krajami wymienionymi powyżej, są jeszcze północne obszary Europy, które wyróżniają się pod względem wysokości opłat, zwłaszcza cen paliw – Islandia, Skandynawia z Finlandią i Wyspy Brytyjskie. Najdroższe paliwo w Europie jest w Anglii, za litr oleju napędowego zapłacimy 6,22 zł, a benzyny bezołowiowej – 7,02 zł. Darmowy jest za to przejazd autostradami. Zapłacimy jedynie za korzystanie z niektórych mostów i tuneli oraz nowy odcinek autostrady M6 (na północ od Birmingham). Co ciekawe, na sąsiedniej Irlandii ceny nie są aż tak wysokie – ON kosztuje 5,29 zł/l, a E95 – 5,59 zł/l.

A jak wygląda to u naszych sąsiadów zza Bałtyku? W Norwegii litr ON to 6,04 zł, a E95 – 6,77 zł. W Szwecji za ON zapłacimy 5,75 zł/l, a za benzynę bezołowiową 6,10 zł/l. Duńczycy sprzedają olej napędowy za 5,69 zł, a Pb95 za 6,60 zł za litr. Najtaniej w tej części Europy jest w Finlandii – ON kosztuje 5,33 zł/l, a benzyna – 6,15 zł/l.

Urszula Drukort-Matiaszuk/ir

d1jwmaq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jwmaq