Serbia. Co warto wiedzieć o tym kraju? Największe atrakcje Serbii
Serbia to bałkański kraj, który wciąż bardzo często pomija się planując wakacje w tamtych rejonach świata. A niesłusznie, ponieważ państwo to jest niesamowitą mieszanką Wschodu i Zachodu i ma do zaoferowania bardzo wiele - zarówno dla miłośników obcowania z naturą, jak i wielbicieli zabytków. Co warto wiedzieć o Serbii planując urlop na Bałkanach? Jakie są najpiękniejsze miejsca, których nie możne zabraknąć w planie wycieczki?
Serbia – co należy wiedzieć?
Serbia to państwo położone w południowej części Europy, na Półwyspie Bałkańskim. Państwo powstało dopiero w 2006 roku po tym, jak rozpadła się federacja Serbii i Czarnogóry. Jakie podstawowe fakty na temat Serbii warto znać?
• Stolicą Serbii jest Belgrad,
• Powierzchnia Serbii wynosi około 77 500 km kwadratowych (bez Kosowa),
• Całkowita liczba ludności wynosi ponad 7 milionów osób,
• Obowiązująca waluta to dinar serbski,
• Dominującą religią jest prawosławie,
• Największa rzeka to Dunaj,
• Najwyższy szczyt Serbii to Midżur (2169 m n. p. m.).
Serbia – co warto zobaczyć?
Serbia ze względu na swoją burzliwą historię, jest prawdziwą mieszanką kulturową, która łączy w sobie elementy Zachodu oraz Wschodu. W związku z tym w kraju nie brakuje pięknych zabytków z różnych okresów rozwoju państwa, ale coś dla siebie znajdą również zwolennicy górskich wędrówek czy obcowania z naturą. Serbia pełna jest pięknych jezior, lasów oraz dziewiczych terenów. Jakie miejsca trzeba odwiedzić będąc w Serbii?
1. Belgrad: stolica Serbii to miasto, w którym nie brakuje zabytków, cerkwi, galerii, muzeów, a także terenów zielonych, klubów i restauracji, w których można zjeść pyszny posiłek po całodziennym zwiedzaniu. Na zwiedzanie miasta warto poświęcić około 3-4 dni, jeśli jednak nie masz tyle czasu, warto spędzić w stolicy Serbii chociaż 2 dni. Obowiązkowe punkty, które trzeba zobaczyć w Belgradzie to:
• Stare Miasto (deptak Kniazia Michała, Muzeum Narodowe, Pałac Albania, fontanna Cukur),
• Twierdza Kalemegdan,
• Dom Kwiatów,
• Plac Slavija,
• Dzielnica Zemun.
2. Subotica: to miasto położone blisko granicy z Węgrami, znane z tego, że jego mieszkańcy to nie tylko Serbowie, ale również Węgrzy, Czarnogórcy, Chorwaci oraz Romowie. Miasto jest pełne zabytków, między innymi z okresu secesji. Zwiedzając Suboticę nie można ominąć pałacu Reichla, ogromnej, pięknie zdobionej synagogi oraz ratusza.
3. Nowy Sad: jest kulturową stolicą kraju, która przyciąga miłośników nauki i sztuki, przez co nazywany jest "serbskimi Atenami". W mieście znajduje się wiele świątyń różnych religii, a także katedra, pałac biskupów, ratusz i twierdza Petrovaradin.
4. Park Narodowy Tara: leży w Alpach Dynarskich na zachodzie kraju i jest najchętniej odwiedzanym parkiem narodowym w Serbii. Park obejmuje teren o powierzchni około 220 km kwadratowych i jest miejscem schronienia wielu gatunków roślin oraz zwierząt. W górach rezerwatu mieszkają między innymi niedźwiedzie, kozice oraz rysie.
5. Park Narodowy Djerap: rezerwat leży na granicy Serbii z Rumunią, we wschodniej części kraju i można w nim spotkać dzikie zwierzęta, takie jak niedźwiedzie czy rysie. Park obejmuje swoim terytorium odcinek doliny Dunaju o długości 100 km, przez co jest to najdłuższy europejski kanion rzeczny. Najbardziej rozpoznawalnym fragmentem parku jest Żelazna Brama, czyli najwęższe miejsce kanionu rozdzielające Góry Wschodnioserbskie i Karpaty.
Serbia – lokalna kuchnia. Czego trzeba spróbować?
Serbia to również kraj znany z pysznej kuchni pełnej naturalnych, świeżych składników. Koniecznie należy spróbować pljeskavicy, czyli kotleta z trzech rodzajów mięsa mielonego oraz kiełbasek cevapcici. Ich smak na długo zostaje w pamięci.
Popularny jest również burek, czyli wypiek składający się z ciasta z nadzieniem, na przykład mięsnym lub serowym. Tradycyjnym serbskim trunkiem jest z kolei rakija, którą znaleźć można też w innych bałkańskich krajach, na przykład w Chorwacji.
Serbia – ciekawostki
Serbia to kraj pełen kontrastów, ciekawych miejsc i serdecznych ludzi. Co jeszcze warto wiedzieć o tym bałkańskim kraju?
• Najlepszy czas na wakacje w Serbii to okres od czerwca do września, wtedy w kraju jest najcieplej,
• W 1968 roku grupa pływaków zbudowała na rzece Drina domek, który miał być miejscem odpoczynku po treningach, a obecnie stał się jedną z częściej odwiedzanych atrakcji Serbii,
• Mimo tego, iż kraje bałkańskie są znane ze swojej gościnności, mieszkańcy Serbii są nieco bardziej zdystansowani, co jest spowodowane burzliwą historią kraju,
• W Serbii znajduje się miejscowość Drvengrad, która została zbudowana w 2000 roku specjalnie na potrzeby zrealizowania filmu Emira Kusturicy "Życie jest cudem".
Archeologiczne relikty. Odkrycie na Podkarpaciu
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl