Trwa ładowanie...

Serbia. Co warto wiedzieć o tym kraju? Największe atrakcje Serbii

Serbia to bałkański kraj, który wciąż bardzo często pomija się planując wakacje w tamtych rejonach świata. A niesłusznie, ponieważ państwo to jest niesamowitą mieszanką Wschodu i Zachodu i ma do zaoferowania bardzo wiele - zarówno dla miłośników obcowania z naturą, jak i wielbicieli zabytków. Co warto wiedzieć o Serbii planując urlop na Bałkanach? Jakie są najpiękniejsze miejsca, których nie możne zabraknąć w planie wycieczki?

Serbia. Co warto wiedzieć o tym kraju? Największe atrakcje SerbiiŹródło: Getty Images
d21xw3y
d21xw3y

Serbia – co należy wiedzieć?

Serbia to państwo położone w południowej części Europy, na Półwyspie Bałkańskim. Państwo powstało dopiero w 2006 roku po tym, jak rozpadła się federacja Serbii i Czarnogóry. Jakie podstawowe fakty na temat Serbii warto znać?

• Stolicą Serbii jest Belgrad,
• Powierzchnia Serbii wynosi około 77 500 km kwadratowych (bez Kosowa),
• Całkowita liczba ludności wynosi ponad 7 milionów osób,
• Obowiązująca waluta to dinar serbski,
• Dominującą religią jest prawosławie,
• Największa rzeka to Dunaj,
• Najwyższy szczyt Serbii to Midżur (2169 m n. p. m.).

Serbia – co warto zobaczyć?

Serbia ze względu na swoją burzliwą historię, jest prawdziwą mieszanką kulturową, która łączy w sobie elementy Zachodu oraz Wschodu. W związku z tym w kraju nie brakuje pięknych zabytków z różnych okresów rozwoju państwa, ale coś dla siebie znajdą również zwolennicy górskich wędrówek czy obcowania z naturą. Serbia pełna jest pięknych jezior, lasów oraz dziewiczych terenów. Jakie miejsca trzeba odwiedzić będąc w Serbii?

Getty Images, Vladographer
Źródło: Getty Images, Vladographer

1. Belgrad: stolica Serbii to miasto, w którym nie brakuje zabytków, cerkwi, galerii, muzeów, a także terenów zielonych, klubów i restauracji, w których można zjeść pyszny posiłek po całodziennym zwiedzaniu. Na zwiedzanie miasta warto poświęcić około 3-4 dni, jeśli jednak nie masz tyle czasu, warto spędzić w stolicy Serbii chociaż 2 dni. Obowiązkowe punkty, które trzeba zobaczyć w Belgradzie to:

d21xw3y

• Stare Miasto (deptak Kniazia Michała, Muzeum Narodowe, Pałac Albania, fontanna Cukur),
• Twierdza Kalemegdan,
• Dom Kwiatów,
• Plac Slavija,
• Dzielnica Zemun.

2. Subotica: to miasto położone blisko granicy z Węgrami, znane z tego, że jego mieszkańcy to nie tylko Serbowie, ale również Węgrzy, Czarnogórcy, Chorwaci oraz Romowie. Miasto jest pełne zabytków, między innymi z okresu secesji. Zwiedzając Suboticę nie można ominąć pałacu Reichla, ogromnej, pięknie zdobionej synagogi oraz ratusza.

3. Nowy Sad: jest kulturową stolicą kraju, która przyciąga miłośników nauki i sztuki, przez co nazywany jest "serbskimi Atenami". W mieście znajduje się wiele świątyń różnych religii, a także katedra, pałac biskupów, ratusz i twierdza Petrovaradin.

4. Park Narodowy Tara: leży w Alpach Dynarskich na zachodzie kraju i jest najchętniej odwiedzanym parkiem narodowym w Serbii. Park obejmuje teren o powierzchni około 220 km kwadratowych i jest miejscem schronienia wielu gatunków roślin oraz zwierząt. W górach rezerwatu mieszkają między innymi niedźwiedzie, kozice oraz rysie.

d21xw3y

5. Park Narodowy Djerap: rezerwat leży na granicy Serbii z Rumunią, we wschodniej części kraju i można w nim spotkać dzikie zwierzęta, takie jak niedźwiedzie czy rysie. Park obejmuje swoim terytorium odcinek doliny Dunaju o długości 100 km, przez co jest to najdłuższy europejski kanion rzeczny. Najbardziej rozpoznawalnym fragmentem parku jest Żelazna Brama, czyli najwęższe miejsce kanionu rozdzielające Góry Wschodnioserbskie i Karpaty.

Serbia – lokalna kuchnia. Czego trzeba spróbować?

Serbia to również kraj znany z pysznej kuchni pełnej naturalnych, świeżych składników. Koniecznie należy spróbować pljeskavicy, czyli kotleta z trzech rodzajów mięsa mielonego oraz kiełbasek cevapcici. Ich smak na długo zostaje w pamięci.

Getty Images, Luca Piccini Basile
Źródło: Getty Images, Luca Piccini Basile

Popularny jest również burek, czyli wypiek składający się z ciasta z nadzieniem, na przykład mięsnym lub serowym. Tradycyjnym serbskim trunkiem jest z kolei rakija, którą znaleźć można też w innych bałkańskich krajach, na przykład w Chorwacji.

Serbia – ciekawostki

Serbia to kraj pełen kontrastów, ciekawych miejsc i serdecznych ludzi. Co jeszcze warto wiedzieć o tym bałkańskim kraju?

• Najlepszy czas na wakacje w Serbii to okres od czerwca do września, wtedy w kraju jest najcieplej,
• W 1968 roku grupa pływaków zbudowała na rzece Drina domek, który miał być miejscem odpoczynku po treningach, a obecnie stał się jedną z częściej odwiedzanych atrakcji Serbii,
• Mimo tego, iż kraje bałkańskie są znane ze swojej gościnności, mieszkańcy Serbii są nieco bardziej zdystansowani, co jest spowodowane burzliwą historią kraju,
• W Serbii znajduje się miejscowość Drvengrad, która została zbudowana w 2000 roku specjalnie na potrzeby zrealizowania filmu Emira Kusturicy "Życie jest cudem".

Archeologiczne relikty. Odkrycie na Podkarpaciu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d21xw3y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21xw3y