Trwa ładowanie...

Spór o Wyspy Kurylskie. Japonia chce, aby Rosja je zwróciła

Japonia ponowiła roszczenia dotyczące kontrolowanych przez Rosję wysp na Pacyfiku. Brak porozumienia w tej sprawie trwa od zakończenia II wojny światowej. Władze Kraju Kwitnącej Wiśni zapowiedziały, że nie odpuszczą i podejmą dalsze kroki, aby odzyskać swoje dawne terytoria.
Share
Tokio domaga się od Moskwy zwrotu czterech wysp, które Armia Czerwona zajęła wraz z całym archipelagiem Kuryli latem 1945 r.
Tokio domaga się od Moskwy zwrotu czterech wysp, które Armia Czerwona zajęła wraz z całym archipelagiem Kuryli latem 1945 r.Źródło: Getty Images
d1aby0i

Wyspy, określane przez Rosję jako Kuryle Południowe, a przez Japonię – Terytoriami Północnymi, od lat są kością niezgody między tymi dwoma krajami. W tegorocznej "Dyplomatycznej Błękitnej Księdze" japońskie MSZ napisało, że Tokio ma do nich suwerenne prawo, a spór terytorialny stanowi dla niego kwestię "najwyższego zainteresowania".

Sprawa ciągnie się od wielu lat, a temat został ponownie poruszony podczas spotkania premiera Shinzo Abe z prezydentem Władimirem Putinem podczas szczytu grupy G20. Jak wyjaśnia agencja "Kyodo", przedstawiciel azjatyckiego kraju liczył, że rosyjska głowa państwa podpisze stosowne dokumenty. Tak się jednak nie stało.

d1aby0i

Rosja ociąga się z podjęciem decyzji

Wszystko zaczęło się w sierpniu 1945 r., gdy ZSRR zaatakował Wyspy Kurylskie, zamieszkałe przez ok. 17 tys. obywateli Japonii. Na konferencji w San Francisco w 1951 r. Japonia zrzekła się do nich praw, jednak dokument nie dotyczył kilku z 56 wysp: Iturup, Kunaszyr, Szykotan i grupy wysp Habomai.

  Getty Images
Źródło: Getty Images

Japonia stoi na stanowisku, że powyższe cztery wyspy nie należą do archipelagu, a jej stronę trzymają państwa zachodnie. Stany Zjednoczone uważają, że do czasu podpisania traktatu pokojowego sporne tereny są terytoriami japońskimi pod okupacją wojskową Rosji.

d1aby0i

Z kolei w 2005 r. Parlament Europejski uchwalił oficjalną rezolucję, w której zarekomendował zwrot spornych terytoriów. W 2006 r. Władimir Putin zadeklarował chęć przekazania Japonii wyspy Szykotan (225 km kw.) i wysp Habomai, jednak premier Jun’ichirō Koizumi odrzucił tę ofertę, domagając się przekazania wszystkich czterech wysp.

Napięta atmosfera na linii Japonia i Korea Południowa

W nowym raporcie japońskie MSZ odniosło się również do napiętych relacji z Koreą Płd. "PAP" wyjaśnia, że dokumencie podkreślono, iż stosunki Japonii z "ważnym sąsiadem" to wciąż "poważna sytuacja". Ponowiono również roszczenia do kontrolowanych przez Koreę Płd. wysepek na Morzu Japońskim, które Japończycy nazywają Takeshima, a Koreańczycy - Dokdo.

d1aby0i

Źródło: Kyodo, PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Amerykanie prężą muskuły. Manewry wojsk USA w Japonii

d1aby0i

Podziel się opinią

Share
d1aby0i
d1aby0i