Trwa ładowanie...

Spór o Wyspy Kurylskie. Japonia chce, aby Rosja je zwróciła

Japonia ponowiła roszczenia dotyczące kontrolowanych przez Rosję wysp na Pacyfiku. Brak porozumienia w tej sprawie trwa od zakończenia II wojny światowej. Władze Kraju Kwitnącej Wiśni zapowiedziały, że nie odpuszczą i podejmą dalsze kroki, aby odzyskać swoje dawne terytoria.

Spór o Wyspy Kurylskie. Japonia chce, aby Rosja je zwróciłaŹródło: Getty Images
d3cny7m

Wyspy, określane przez Rosję jako Kuryle Południowe, a przez Japonię – Terytoriami Północnymi, od lat są kością niezgody między tymi dwoma krajami. W tegorocznej "Dyplomatycznej Błękitnej Księdze" japońskie MSZ napisało, że Tokio ma do nich suwerenne prawo, a spór terytorialny stanowi dla niego kwestię "najwyższego zainteresowania".

Sprawa ciągnie się od wielu lat, a temat został ponownie poruszony podczas spotkania premiera Shinzo Abe z prezydentem Władimirem Putinem podczas szczytu grupy G20. Jak wyjaśnia agencja "Kyodo", przedstawiciel azjatyckiego kraju liczył, że rosyjska głowa państwa podpisze stosowne dokumenty. Tak się jednak nie stało.

Rosja ociąga się z podjęciem decyzji

Wszystko zaczęło się w sierpniu 1945 r., gdy ZSRR zaatakował Wyspy Kurylskie, zamieszkałe przez ok. 17 tys. obywateli Japonii. Na konferencji w San Francisco w 1951 r. Japonia zrzekła się do nich praw, jednak dokument nie dotyczył kilku z 56 wysp: Iturup, Kunaszyr, Szykotan i grupy wysp Habomai.

Getty Images
Źródło: Getty Images

Japonia stoi na stanowisku, że powyższe cztery wyspy nie należą do archipelagu, a jej stronę trzymają państwa zachodnie. Stany Zjednoczone uważają, że do czasu podpisania traktatu pokojowego sporne tereny są terytoriami japońskimi pod okupacją wojskową Rosji.

d3cny7m

Z kolei w 2005 r. Parlament Europejski uchwalił oficjalną rezolucję, w której zarekomendował zwrot spornych terytoriów. W 2006 r. Władimir Putin zadeklarował chęć przekazania Japonii wyspy Szykotan (225 km kw.) i wysp Habomai, jednak premier Jun’ichirō Koizumi odrzucił tę ofertę, domagając się przekazania wszystkich czterech wysp.

Napięta atmosfera na linii Japonia i Korea Południowa

W nowym raporcie japońskie MSZ odniosło się również do napiętych relacji z Koreą Płd. "PAP" wyjaśnia, że dokumencie podkreślono, iż stosunki Japonii z "ważnym sąsiadem" to wciąż "poważna sytuacja". Ponowiono również roszczenia do kontrolowanych przez Koreę Płd. wysepek na Morzu Japońskim, które Japończycy nazywają Takeshima, a Koreańczycy - Dokdo.

Źródło: Kyodo, PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Amerykanie prężą muskuły. Manewry wojsk USA w Japonii

d3cny7m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3cny7m