Trwa ładowanie...

Sposoby na tanie podróżowanie latem. Od dobrego planu po wakacje idealne

Czasy, kiedy daleka wakacyjna podróż oznaczała niebotyczne koszty, odeszły już w przeszłość, a samodzielne zaplanowanie urlopu nie wydaje się już tak szalonym pomysłem. Jak zabrać się za organizowanie letniego wyjazdu? Skąd wziąć pewność, że wybraliśmy najlepszą ofertę?

Sposoby na tanie podróżowanie latem. Od dobrego planu po wakacje idealneŹródło: Shutterstock.com
d1qt1zi
d1qt1zi

Wyszukiwarka KAYAK.pl postanowiła w tym pomóc i przygotowała letnią edycję Przewodnika Travel Hacker 2018 – zbioru porad i informacji, które pomogą w zorganizowaniu wakacyjnego wypoczynku. O czym jeszcze warto pamiętać, by samodzielnie zaplanować urlop idealny?

  • Bądź elastyczny. To cecha, która bardzo przydaje się w życiu, a podczas podróżowania w szczególności. Dlaczego? Ciekawe okazje, dni wolne, tanie bilety mogą pojawić się nagle i zaraz zniknąć. Dlatego, choć z pewnością masz kierunki marzeń, nie trzymaj się ich z uporem. Może się okazać, że już jutro natrafisz na okazyjny lot do fascynującego miejsca, które wczoraj nie przyszłoby ci do głowy.
  • Porównuj oferty i opcje wyjazdów. I tu z pewnością przyda się elastyczność. Wyszukiwarki takie jak KAYAK.pl pozwalają porównać koszty podróży oraz oferują dodatkowe narzędzia, które ułatwią zaplanowanie urlopu i zorganizowanie całego wyjazdu. Serwis wystartował właśnie z Przewodnikiem Travel Hacker 2018 – użytecznym źródłem wskazówek i narzędzi, dzięki którym można znaleźć najlepsze i najtańsze oferty wakacyjne na lato 2018 i nie tylko. Oprócz listy letnich kierunków królujących w rankingach popularności, miast z największym wzrostem zainteresowania oraz najtańszych miejsc do odwiedzenia, poznasz też zakątki, do których ceny biletów lotniczych są najkorzystniejsze w przeliczeniu na kilometr lotu. Dla osób, które planują wakacje w Polsce, serwis przygotował też listę najchętniej odwiedzanych nadmorskich miejscowości wraz ze średnimi cenami noclegów tego lata.
www.kayak.pl/summertravelhacker
Źródło: www.kayak.pl/summertravelhacker
  • Omijaj sezon z daleka. W zależności od kraju czy charakteru wycieczki, sezon turystyczny może przypadać na różne miesiące. Czy będzie to okres maj-wrzesień, czy listopad-marzec, staraj się unikać szczególnie "gorących okresów". Wiążą się wysokimi cenami, tłokiem i korkami na drogach. Celuj w tak zwany "niski sezon". Zwykle mieści się on na obrzeżach tego "średniego" i "wysokiego". Np. w popularnej Chorwacji jest to okres od początku wiosny do 16 czerwca, a potem od 8 września. Wciąż złapiesz ładną pogodę i piękne widoki, niekoniecznie wśród tłumu turystów. Dzięki Kalkulatorowi Cen Lotów, który jest częścią nowego przewodnika KAYAK.pl, łatwo sprawdzisz, kiedy najlepiej podróżować do wymarzonego miejsca oraz jakich kosztów możesz spodziewać się zależnie od miesiąca wyjazdu.
  • Bądź samowystarczalny. Nie musisz twardo wyznawać zasady "najlepiej wszystko zrobić samemu", żeby zauważyć, że to się po prostu opłaca. Przyrządzając posiłki samemu, planując nocleg i transport na miejscu możesz zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy. Pamiętaj również, by walczyć o swoje! Podczas niejednej podróży możesz się targować o ceny usług bądź produktów. Pamiętaj też, by nie zabierać ze sobą w podróż niepotrzebnych rzeczy. Już podczas lotu mogą się okazać obciążeniem – za dodatkowy bagaż (poza podręcznym) trzeba przecież zapłacić. Przede wszystkim nie pakuj tanich przedmiotów, które można kupić na miejscu (np. kosmetyki).
  • Korzystaj z noclegów w przystępnej cenie. Podobnie jak w przypadku lotów, także w kwestii poszukiwania dachu nad głową możesz posiłkować się porównywarkami internetowymi. Znajdziesz tam mnóstwo ciekawych ofert hotelowych i promocji. Jeśli chcesz noclegu ekonomicznego, możesz szukać wśród hosteli, które nawet w drogich krajach jak Szwecja pozwolą ci się ekonomicznie wyspać i na dodatek poznać ciekawych ludzi. Jeszcze za drogo? Couchsurfing, czyli nocleg w domu "lokalsa" albo po prostu zwykły namiot nadadzą naszej podróży posmak prawdziwej przygody.
  • Nie przepłacaj na transporcie. To element, który często zdarza nam się przeoczyć w planowaniu. Przecież jakoś sobie poradzimy na miejscu! Oczywiście, ale po co dokładać sobie stresu? Sprawdź, jaka komunikacji dominuje w miejscu podróży. W wielu miastach można wykupić karty miejskie, które umożliwią podróż komunikacją publiczną (autobusy, tramwaje, metro). Niektóre miasta oferują aplikacje na telefon komórkowy, które ułatwiają orientację w terenie. Jeśli planujesz dalekie podróże na prowincji, wypożycz samochód – zwykle można to zrobić w pobliżu lotniska. Dla odważnych jest jeszcze podróż autostopem.
  • Zwiedzaj tanio. Podobnie jak w przypadku transportu publicznego, tak samo na zwiedzaniu, możemy zaoszczędzić, kupując oferowane przez miasto karty zniżkowe. Zanim jednak zakupisz je przez Internet, pomyśl czy wiele zabytków lub miejsc naprawdę chcesz odwiedzić. W końcu najpiękniejsze widoki są za darmo. W wielu miastach znajdziesz dni darmowych wejść do muzeów – szukaj takich okazji. I trzymaj się z daleka od stoisk z pamiątkami. To miejsca, w których wydasz mnóstwo pieniędzy za rzeczy niekoniecznie potrzebne czy wysokiej jakości.
  • Bądź życzliwy ludziom. Nawet najlepszy plan nie zadziała, jeśli podczas wycieczki nie będziesz się uśmiechać i nie otworzysz się na ludzi. Bądź serdeczny wobec innych, a każda podróż, niezależnie od ceny, będzie przyjemna i pełna pozytywnych emocji!
d1qt1zi

Partnerem artykułu jest KAYAK

Dane w Przewodniku Travel Hacker powstały w oparciu o wyszukiwania na KAYAK.pl między 1.10.2017 - 17.04.2018 dla podróży z Polski między 1.06.2018 - 30.09.2018. Informacje o średnich cenach dla danych kierunków powstały w oparciu o wyszukiwania między 1.10.2016 - 30.09.2017 dla podróży między 1.06.2017 - 30.09.17. Ceny lotów są podane za bilet w dwie strony w klasie ekonomicznej dla jednej osoby, z wykluczeniem wartości cenowych w oparciu o wybrane kryteria. Dane dla hoteli dotyczą obiektów, które odnotowały wystarczającą liczbę wyszukiwań i mają kategorię co najmniej 3 gwiazdek (z wyłączeniem hoteli przy lotniskach oraz wykluczeniem wartości cenowych w oparciu o wybrane kryteria). Wszystkie ceny mogły ulec zmianie, mogą się różnić lub nie być dłużej dostępne.

d1qt1zi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qt1zi

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj