Trwa ładowanie...
d4kzg3l

Stare Miasto Faro (Ciddade Velha)

Największe atrakcje
Stare Miasto Faro (Ciddade Velha)
Kraj
Region
iStock
Źródło: iStock

Stare Miasto jest najpiękniejszym elementem krajobrazu miejskiego Faro. Otoczone jest starożytnymi, mauretańskimi murami z wieżą strzegącą wejścia do dawnego miasta.

Stare Miasto Faro – co warto zobaczyć?

W samym sercu tej części Faro zlokalizowana jest katedra Sé (Sé de Faro). To przepięknie zdobiona światynia z ołtarzem pochodzącym z przełomu XVII i XVIII w. i zabytkowymi organami kościelnymi. Katedra Sé de Faro została doszczętnie spalona podczas inwazji wojski angielskich pod Earl of Essex w 1596 r. Odbudowano ją dopiero w XVIII w.

Katedra Sé de Faro połączona jest z wieżą zegarową będącą wymarzonym punktem widokowym. Rozlega się stąd panorama na całe Faro i pobliski park – Ria Formosa Natural Park. Z drugiej strony widać natomiast Muzeum Archeologiczne (Museu Arquelógico), Ratusz i bramę wprowadzającą za mury miasta – Arco da Vila. To jedna z trzech bram do starej części Faro. Wyróżnia się charakterystyczną, neoklasycystyczną architekturą.

Nieopodal katedry Sé de Faro zlokalizowana jest kolejna atrakcja turystyczna Faro – Museu Municipial, czyli muzeum miejskie, w którym zgromadzono eksponaty świadczące o kulturalnym dziedzictwie Faro. Większość z nich pochodzi jeszcze z czasów rządów rzymskich i okupacji muzułmańskiej z XVI w.

Arco da Vila prowadzi ze Starego Miasta do przystani i na plac Jardim Manuel Bívar, czyli centralny plac Faro. Na północ stąd zlokalizowany jest deptak z centrum zakupowym, które jest najlepszym miejscem do wyposażenia się w pamiątkowe drobiazgi i zjedzenia lunchu.

Stare Miasto Faro – gdzie zjeść?

Stare Miasto Faro to nie tylko bardzo urokliwa i malowniczo położona część stolicy Algarve, ale również najodpowiedniejsze miejsce do skosztowania lokalnych przysmaków. Zwiedzanie Starego Miasta Faro warto rozpocząć już od zatrzymania się na poranną kawę w jednej z działających wzdłuż brukowanych uliczek Faro kawiarenek. Większość z nich ma otwarte ogródki, dzięki czemu można delektować się smakiem kawy, podziwiając dookolne kamieniczki, i ciesząc się słońcem Portugalii.

To właśnie w tej dzielnicy działają również restauracje oferujące lokalne potrawy i przysmaki, których nie można zjeść nigdzie indziej. Faro słynie przede wszystkim z grillowanych sardynek i owoców morza podawanych na najrozmaitsze sposoby.

Kulinarnym atutem Faro nie do przecenienia jest świeżość i wysoka jakość produktów, które lądują na talerzach niemal wprost wyłowione z morza. Kuchnia Faro znana jest również z tego, że jest rozsądna cenowo, choć oczywiście cena posiłku zależy od lokalizacji restauracji.

Stare Miasto Faro (Ciddade Velha)
Czas lotu / jazdy samochodem

4 h 10 min/32 h

Strefa czasowa

UTC+0

Waluta

euro (EUR)

Przykładowe ceny

- szklanka świeżego soku pomarańczowego: 2 EUR
- dwudaniowy obiad dla dwóch osób (wliczając domowe wino portugalskie): ok. 30 EUR

Ceny biletów

- wejście do kaplicy Se de Faro: 3 EUR

Orientacyjna odległość

3 500 km

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4kzg3l
d4kzg3l
d4kzg3l