Trwa ładowanie...
d3hjosz

Park Przyrody Ria Formosa

Największe atrakcje
Park Przyrody Ria Formosa
Kraj
Region
Pixabay.com
Źródło: Pixabay.com

Faro jest czymś w rodzaju bramy do Parku Przyrody Ria Formosa i przepięknych wysp z piaszczystymi plażami, które tworzą teren parku objęty ochroną. Ria Formosa słynie z słonowodnych lagun, które rozciągają się na od Faro do Taviry.

Park Przyrody Ria Formosa – co warto wiedzieć?

To prawdziwy raj dla wielu gatunków ptaków i zwierząt morskich, które żyją tutaj pod ochroną. Naturalnym przeznaczeniem parku nie była jednak wyłącznie ochrona przyrody, ale także małych rybackich społeczności, opierających się na tradycyjnych metodach połowu, które w inny sposób zostałyby wyparte przez masowy rozwój tej gałęzi przemysłu.

Odwiedzenie rybackiej społeczności to swoista podróż do minionej epoki. Nie ma tutaj dróg, samochodów, technologii i internetu. Jest natomiast spokój, szczęście i niepowtarzalny klimat.

Park Przyrody Ria Formosa – wycieczki łodzią

Najlepszym pomysłem na poznanie piękna parku Ria Formosa jest wycieczka łodzią. To punkt obowiązkowy podczas pobytu w Faro, ponieważ pozwala połączyć nie tylko piękno natury, uroki plaż Faro, ale także stwarza możliwość zapoznania się z dziedzictwem tego regionu Algarve.

Szczególnie atrakcyjne wydaje się podziwianie rodzimych gatunków ptaków, wśród których jest bocian, a także wędrownych gatunków, np. flamingów. Możliwe jest również wykupienie wycieczki, w której programie jest nurkowanie w lagunie. To fantastyczny sposób na podziwianie morskiego życia, a warto wiedzieć, że w Ria Formosa w Faro jest największa na świecie kolonia koników morskich.

Program wycieczek łodzią po Ria Formosa zmienia się często w trakcie sezonu, ale zwykle jedna wycieczka uwzględniająca Ilha Deserta, Ilha da Culatra, Ilha do Farol trwa ok. 3-4 godzin. Warto szukać także ofert, w których zawarte są nurkowanie z konikami morskimi oraz obiad ze świeżo złowionych ryb. Zwykle przebywa się łodzią dystans ok. 10 km.

Wody Ria Formosa są niemal perfekcyjnie "płaskie", dlatego żadne dolegliwości związane z chorobą morską nie powinny się pojawić podczas przemierzania wybrzeża łódką. Koszt takiej czterogodzinnej wyprawy oscyluje wokół 30 EUR.

Dostępne są również krótsze trasy wycieczkowe, np. takie, które uwzględniają oglądanie zachodu na łodzi pośrodku Ria Formosa. Taka wycieczka kosztuje ok. 15 EUR. Firmy oferujące zwiedzanie Ria Formosa łodzią najczęściej umożliwiają również takie trasy, dzięki którym możliwe jest zarówno zwiedzenie historycznego centrum Faro, jak i parku przyrodniczego. Koszt takiej wycieczki to ok. 25 EUR.

Park Przyrody Ria Formosa – plaża

Łodzią można się wybrać również do Ilha Deserta, czyli jednej z najcichszych plaż Algarve i najbardziej oddalonych. To wymarzone miejsce dla tych, którzy lubią odpoczywać w ciszy i szukają raczej relaksujących, a nie zatłoczonych miejsc. Spacerując piaszczystym wybrzeżem, możemy dotrzeć do Cabo de Santa Maria, czyli najbardziej wysuniętego na południe miejsca w Portugalii.

Dla tych turystów, którym zależy wyłącznie na odwiedzeniu Ilha Deserta i wylegiwaniu się na piasku, dostępne są łodzie płynące wyłącznie na wyspę. Możliwe jest również wynajęcie łodzi prywatnie, nawet dla większych grup, dzięki czemu można odwiedzać dowolne miejsca w Ria Formosa bez ograniczeń.

Park Przyrody Ria Formosa
Czas lotu / jazdy samochodem

4 h 10 min/32 h

Strefa czasowa

UTC+0

Waluta

euro (EUR)

Przykładowe ceny

- czterogodzinna wycieczka łodzią po Ria Formoso ok. 30 EUR (ok. 130 PLN)
- wycieczka łodzią o zachodzie słońca 15 EUR (ok. 64 PLN)
- wycieczka łodzią po Ria Formosa połączona ze zwiedzanie centrum miasta 25 EUR (ok.105 PLN)

Orientacyjna odległość

3 500 km

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hjosz
d3hjosz
d3hjosz