Trwa ładowanie...
d1eb8fu

Zoo Zamość

Największe atrakcje
Zoo Zamość
Kraj
Region
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Zoo w Zamościu jest jedynym tego typu obiektem na terenie województwa lubelskiego. Znakiem rozpoznawczym zamojskiego zoo są niedźwiedzie brunatne mające wybieg od ulicy Szczebrzeskiej.

Zoo Zamość – lokalizacja

Zoo w Zamościu znajduje się przy ulicy Szczebrzeskiej 12 naprzeciwko dworca PKP. Koło zoo znajduje się duży parking zlokalizowany przy wejściu. Do zoo można również dojechać autobusem np. linią nr 17.

Zoo Zamość – historia

Zoo w Zamościu powstało w 1918. Pomysłodawcą był Stefan Miler, profesor Męskiego Gimnazjum im. Jana Zamoyskiego, który chciał założyć w Zamościu szkolny ogródek przyrodniczy. Miler uważał, że uczniowie tylko w kontakcie z przyrodą, mogą nauczyć się biologii. Początkowo ogródek był zlokalizowany na starym mieście. Na kwadratowej powierzchni o wymiarach 20 x 12 m profesor z uczniami hodowali roślinki i trzymali wiewiórki. W latach 20. ogródek powiększył się o węże, żółwie, jaszczurki oraz ptaszarnię. W 1924 roku Rada Miejska przyznała na rozwój ogrodu 0, 84 ha przyległych terenów, ponieważ widziała, że coraz więcej osób interesuje się florą i fauną znajdującą się na terenie ogrodu.

Profesor razem z uczniami co roku robili loterię fantową, z której pieniądze były przeznaczone na rozbudowę powoli rozwijającego się zoo. W 1927 roku do zoo w Zamościu przyjechał prezydent Polski, Ignacy Mościcki. Natomiast w 1931 roku w zoo pojawił się pierwszy lew. W 1933 roku Stefan Miler został odznaczony Krzyżem Niepodległości za szczególny wkład w edukację młodzieży.

Szkolny ogródek przekształcił się w Miejski Ogród Zoologiczny po II wojnie światowej, w 1953 roku. Początkowo ogród był zlokalizowany między ulicami Szczebrzeską i Dzieci Zamojszczyzny. Prace nad przeniesieniem ogrodu do obecnego miejsca rozpoczęły się w 1980 roku. W nowym zoo pojawiły się dwa pawilony: małpiarnia oraz pawilon dla drapieżnych ryb i gadów. Do roku 2002 powstały również nowe klatki dla sów, wybiegi dla psów dingo, a także wybiegi dla zwierząt kopytnych.

W latach 2007 – 2013 zoo zostało zmodernizowane. Pojawiły się nowe zwierzęta z Australii, wybiegi, klatki, motylarnia oraz zimowisko dla ptaków.

Zoo Zamość – jakie zwierzęta znajdują się w zoo?

W zoo w Zamościu można zobaczyć bardzo różne gatunki zwierząt, takie jak lamy, niedźwiedzie, żyrafy, lwy, tygrysy, hipopotamy, lemury, osły, rysie, zebry i tapiry. W zoo można także zobaczyć gady. W terrariach żyją żółwie, legwany, węże, warany, pytony i krokodyle. Bardzo dużym zainteresowaniem zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych cieszą się małpy: gibbony, kapucynki, makaki oraz malutkie małpki pigmejki.

Zoo w Zamościu – atrakcje dla dzieci

W Zoo w Zamościu znajduje się:

  • park linowy Zoolandia (pojedynczy bilet kosztuje 16 pln);
  • kawiarenka;
  • stoisko z pocztówka i gadżetami;
  • przejażdżki konne;
  • dmuchany zamek.
Zoo Zamość
Czas lotu / jazdy samochodem

2 h 30 min z Warszawy / 1 h 20 min z Lublina (samochodem)

Strefa czasowa

UTC±01:00

Waluta

PLN

Godziny otwarcia

- listopad - luty - 9. - 15.
- marzec, październik 9 - 16
- kwiecień, wrzesień 9 - 18
- maj - sierpień 9 - 19

Ceny biletów

- bilet normalny kosztuje 19 pln
- bilet ulgowy kosztuje 14 pln
- dzieci do lat 3 wchodzą za darmo

Orientacyjna odległość

260 km od Warszawy, 80 km od Lublina

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1eb8fu
d1eb8fu
d1eb8fu