Stewardesa radzi. Oto najlepsze i najgorsze miejsca w samolocie
Samolot to bez wątpienia najszybszy środek transportu, niestety nie do końca komfortowy, a w szczególności, jeśli decydujemy się najczęściej wybieraną klasę ekonomiczną. Beth Windsor przez 10 lat pracy jako stewardesa przekonała się, że wybór miejsca ma znaczenie. Podpowiada podróżnym, które siedzenia są najbardziej komfortowe, a na które lepiej się nie decydować.
- Po dziesięciu latach podróżowania po świecie jako stewardesa, nauczyłam się, które z siedzeń są godne polecenia, a od których należy trzymać się z daleka. Liczą się najdrobniejsze szczegóły, takie jak bliskość wyjść, kuchni i toalet. Mogą one mieć duży wpływ na twoje wrażenia z podróży - mówi Beth Windsor w rozmowie z Business Insider.
Najlepsze miejsca w samolocie
Jednymi z najbardziej lubianych miejsc w samolotach są te przy wyjściach ewakuacyjnych. Niestety często, aby je zająć, trzeba uiścić dodatkową opłatę. Ich największą zaletą jest więcej miejsca przed poprzedzającym fotelem, dzięki czemu można rozprostować nogi. Minusem wyborów siedzeń przy wyjściach ewakuacyjnych, jest możliwość odczuwania większego chłodu.
Innymi dogodnymi miejscami są siedzenia w pierwszych rzędach samolotu, które gwarantują cichy lot. Co więcej, personel pokładowy zaczyna wydawanie posiłków, właśnie od początku pokładu, co daje pasażerom tam siedzącym, większe prawdopodobieństwo otrzymania preferowanego dania.
Środkowa część samolotu jest najbardziej stabilnym obszarem samolotu i centrum siły nośnej, dzięki czemu podróżni zajmujący miejsc w centrum pokładu, powinni najmniej odczuwać ewentualne turbulencje. Niestety tutaj jest już głośniej niż na przodzie.
Oczywiście niezwykle lubianymi miejscami są wszystkie siedzenia przy oknach. Gwarantują one niezapomniane, bajeczne widoki, a także możliwość oparcia się o ścianę samolotu.
Od tych miejsc lepiej trzymać się z daleka
Jednymi z najgorszych miejsc są te przed lub za przegrodą oddzielającą klasy. Ze względu na brak miejsca pod siedzeniem, cały bagaż podręczny trzeba umieścić w schowku. Co więcej, przy tych miejscach nie ma też stolika z tacą, który można złożyć według własnego uznania. Należy o niego poprosić personel pokładowy. Jest to również miejsce, obok którego często znajdują się kołyski, więc w czasie lotu podróżnym może towarzyszyć płacz dzieci. Kolejną wadą jest brak możliwości odchylenia siedzenia tuż przed zagrodą.
Niekomfortowe są również miejsca blisko toalet. Zazwyczaj w czasie całego lotu ustawiają się tam kolejki podróżnych. Dodatkowo siedzącym tuż przy ubikacjach zawsze towarzyszy głośny odgłos spłukiwanej wody i wielokrotnie nieprzyjemny zapach.
Najgłośniejsza jest tylna część samolotu, bowiem niektóre maszyny mają tam umieszczone silniki i pomocnicze jednostki napędowe, co wytwarza wiele hałasu. Tył pokładu jest także najgorszym miejscem pod względem odczuwalności turbulencji, ponieważ znajduje się daleko od centrum siły nośnej i ciężkości samolotu.
Czytaj też: Ogrody świateł. Hit czy wielka przesada?
Źródło: Business Insider