Trwa ładowanie...
d225cb9
drzewa
18-01-2010 14:21

Stok narciarski kosztem drzew

Przygotowanie narciarskich stoków wiąże się z wycinką lasu. Może się to odbywać na dwa sposoby. Pierwszy zwany oczyszczaniem, a drugi - stopniowaniem, w którym wykorzystuje się maszyny do przenoszenia pni drzew oraz olbrzymich głazów. Badania naukowców wykazały, że korzystniejsze dla środowiska jest oczyszczanie, czyli wycinka roślinności - podaje internetowy serwis "Physorg".

d225cb9
d225cb9

"Te dwie metody różnią się w skutkach tak bardzo, że są dostrzegalne na zdjęciach lotniczych" - powiedziała Jennifer Burt, ekolog z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis, która badała miejscowości narciarskie w kalifornijskich górach Sierra Nevada.

"Stopniowane i oczyszczane trasy narciarskie różnią się ilością roślin oraz tempem erozji. Na oczyszczanych stokach rośliny odrastają szybciej, są to głównie krzewy" - dodała Burt.

Stopniowanie z kolei powoduje przeniesienie wielu roślin i sprawia, że gleba staje się mniej żyzna dla roślinności. Porasta ją więc mniej roślin, co skutkuje przyspieszeniem erozji.

"Większość zarządzających terenami narciarskimi, z którymi rozmawiałam sugerowało, że kontrola erozji jest konieczna na trasach narciarskich, które powstały poprzez stopniowanie. Na tych trasach erozja jest bardziej intensywna niż trasach oczyszczanych" - dodała Burt.

(PAP)

d225cb9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d225cb9