Strefa euro. Bułgaria i Chorwacja na drodze do unijnej waluty
Chorwacja i Bułgaria są coraz bliżej wprowadzenia waluty euro. W piątek, 10 lipca lew bułgarski i chorwacka kuna zostały włączone w piątek do mechanizmu kursu walutowego ERM II, czyli tzw. przedsionka euro. Wszystko wskazuje na to, że w tych krajach unijna waluta zacznie obowiązywać w 2023 r.
Jak podaje PAP, by wszystko poszło zgodnie z planem, oba państwa muszą uczestniczyć w mechanizmie bez poważnych napięć, a zwłaszcza bez dewaluacji kursu ich walut względem euro, przez co najmniej dwa lata. Dopiero wtedy będą mogły zakwalifikować się do przyjęcia wspólnej waluty.
Bułgaria i Chorwacja w strefie euro - kiedy?
Zdaniem Komisji Europejskiej, to kamień milowy w dążeniach Bułgarii i Chorwacji do wejścia do strefy euro. Finał może nastąpić w 2023 r., czyli już za trzy lata na wakacje do tych krajów będziemy mogli zabierać euro.
"Euro jest namacalnym symbolem europejskiej jedności, dobrobytu i solidarności. Ta decyzja uznaje ważne reformy gospodarcze podjęte już przez Bułgarię i Chorwację, jednocześnie potwierdzając ciągłą atrakcyjność wspólnej waluty europejskiej. Będziemy nadal wspierać oba kraje, w ich ostatnich krokach w kierunku przystąpienia do strefy euro" - oświadczyła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
KE podkreśla, że udział w ERM II pomoże wzmocnić odporność gospodarek Bułgarii i Chorwacji i skoncentrować ich polityki na stabilności.
Wymogi, jakie powinny spełniać państwa przed wejściem do strefy euro, to tzw. kryteria konwergencji dotyczące inflacji, deficytu budżetowego, długu publicznego, stóp procentowych oraz wahań kursu waluty krajowej wobec euro.
ERM II - co to jest?
ERM II został utworzony 1 stycznia 1999 r. jako następca ERM, aby zapewnić, że wahania kursów walut między euro i innymi walutami UE nie zakłócają stabilności gospodarczej na jednolitym rynku. Ma także pomagać krajom spoza strefy w przygotowaniu do uczestnictwa w obszarze wspólnej waluty.
W ERM II kurs wymiany waluty jest ustalany względem euro i może oscylować wokół niego jedynie w ramach ustalonych limitów. Decyzja o wejściu do ERM II Bułgarii i Chorwacji została podjęta za obopólną zgodą wszystkich stron ERM II, czyli ministrów państw członkowskich strefy euro, prezesa Europejskiego Banku Centralnego oraz minister i prezes banku centralnego Danii, jako jedynego państwa spoza strefy euro uczestniczącego obecnie w mechanizmie.
Źródło: PAP