Trwa ładowanie...
14-05-2010 16:12

Świebodzice

Miasto związane z leżącym po sąsiedzku zamkiem Książ. Od 1509 roku Świebodzice wraz z Książem były własnością rodziny Hochbergów.

ŚwiebodziceŹródło: Hachette Polska
d2j9y40
d2j9y40

Miasto związane z leżącym po sąsiedzku zamkiem Książ. Od 1509 roku Świebodzice wraz z Książem były własnością rodziny Hochbergów.

W 1774 roku miejscowość strawił potężny pożar, w wyniku którego spłonęła cała zabudowa. W kościele św. Mikołaja zachowały się XIII-wieczne ściany prezbiterium. W ołtarzu z XIX wieku stoją renesansowe figurki św. Jadwigi Śląskiej i św. Mikołaja. Pożar przetrwały również XV-wieczne kamienne mury obronne. Kamienice przy rynku pochodzą, w części, z przełomu XVIII i XIX wieku. W środku rynku króluje barokowy ratusz z 1781 roku. Obok wznosi się smukła klasycystyczna wieża parafialnego kościoła śś. Piotra i Pawła zbudowanego w latach 1776-1779, dawnego kościoła ewangelickiego. Pożogę przetrwał, leżący w dawnej wsi Ciernie, kościół św. Franciszka z Asyżu zbudowany w XIII wieku. W prezbiterium zachowało się sklepienie krzyżowo-żebrowe oraz gotyckie sakramentarium z 1352 roku. Wewnątrz kościoła znajdują się cenne polichromie z XIV i XVI wieku. W Cierniach są także trzy krzyże pokutne.

Książański Park Krajobrazowy

Świebodzice leżą na skraju Książańskiego Parku Narodowego, utworzonego w części Pogórza Wałbrzyskiego. Na granicy tej zielonej enklawy wznosi się zabytkowa Brama Książańska z XVIII wieku. To początek Traktu Książańskiego, który serpentynami prowadzi przez naturalny park do zamku Książ. Ze Świebodzic biegnie w kierunku zamku również szlak nad rzeką Pełcznicą. Pełcznica to również nazwa świebodzickiego osiedla, skąd wędrując szlakami turystycznymi możemy odwiedzić doliny Pełcznicy i Szczawnika, najpiękniejszy rejon Książańskiego Parku Krajobrazowego. Zamek Książ, największa atrakcja Książańskiego Parku Krajobrazowego, to trzeci, pod względem wielkości zamek na terenie Polski (po Wawelu i zamku w Malborku). Początki budowli sięgają II połowy XIII wieku. Do kompleksu zamkowego, oprócz samej budowli, należą zabudowania Stada Ogierów „Książ” wraz z hipodromem, palmiarnia, sztuczne ruiny „Stary Książ” oraz Sudecki Ogród Dendrologiczny. Teren parku zamkowego przecinają przepiękne aleje wysadzane lipami i
kasztanowcami.

Okolice

Dobromierz – do 1945 roku miasto, obecnie wieś z rynkiem w centrum. Gotycki kościół parafialny z XV wieku. Duży zespół odkrytych basenów z widokiem na zabudowę dawnego miasteczka. Wieża widokowa na szczycie Wieżycy (obok drogi nr 5). Strzegom – granitowe zagłębie, jedno z głównych w Polsce miejsc pozyskiwania granitu. Gotycki kościół śś. Piotra i Pawła z II połowy XIV wieku. Kościół św. Barbary wzniesiony w końcu XIV wieku jako synagoga. Od 1454 roku przejęty przez katolików po wypędzeniu Żydów z miasta. Fragmenty XIII-wiecznych murów miejskich z zachowaną Basztą Dziobową. Jaworzyna Śląska – Muzeum Kolejnictwa i Przemysłu na Śląsku, znajdujące się w dawnej lokomotywowni. Duża kolekcja starych lokomotyw i wagonów, a od pewnego czasu także ekspozycja, prezentująca motocykle Harley Davidson.

d2j9y40

Ułańska droga

Szlak Ułanów Legii Nadwiślańskiej oznaczony jest niebieskim paskiem na żółtym polu, co nawiązuje do kolorów na wyłogach mundurów jednostki. Upamiętnia on zwycięską bitwę ułanów z wojskami pruskimi pod Czerwoną Górą w 1807 roku, w niedalekiej Strudze.

Seria: Miejsca niezwykłe

Tytuł: Zakątki na urlop i weekend

Autor: Dariusz Jędrzejewski

d2j9y40
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2j9y40