Trwa ładowanie...

Święta a koronawirus. Czy po przyjeździe do Polski trzeba iść na kwarantannę?

Na infolinię Straży Granicznej dzwonią tysiące osób. Większość z nich to pracujący za granicą Polacy, którzy nie wiedzą, czy po powrocie na święta do kraju będą musieli odbyć obowiązkową kwarantannę.

Po przyjeździe do Polski, obywateli naszego kraju nie obowiązuje kwarantannaPo przyjeździe do Polski, obywateli naszego kraju nie obowiązuje kwarantannaŹródło: Getty Images
d3iqp2s
d3iqp2s

Z danych Komendy Głównej Straży Granicznej wynika, że tylko w listopadzie na infolinię dzwoniło prawie 11 tys. osób. Większość pytań, które zadają Polacy dotyczy obowiązku odbywania kwarantanny.

Kwarantanna po przyjeździe z zagranicy - dla kogo?

"Dzwonią do nas głównie Polacy pracujący z granicą i pytają, czy po powrocie do Polski będą skierowani na obowiązkową kwarantannę" - mówi PAP ppor. Anna Michalska z Komendy Głównej Straży Granicznej.

Odpowiedź jest jedna: obywatele Polski po przekroczeniu granicy polskiej będącej zewnętrzną granicą Unii Europejskiej nie są kierowani na kwarantannę.

d3iqp2s

Co ważne, obowiązek odbycia kwarantanny po przekroczeniu granicy zewnętrznej nie dotyczy obywateli Polski, ale także cudzoziemców, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli Polski, albo pozostają pod ich stałą opieką.

Na granicach wewnętrznych nie są prowadzone kontrole graniczne. "Tymczasowo przywrócona kontrola graniczna na granicy wewnętrznej prowadzona była tylko w okresie od 15 marca do 12 czerwca tego roku" - mówi ppor. SG Anna Michalska.

Na polskich granicach będących zewnętrznymi granicami Unii Europejskiej, cały czas obowiązują obostrzenia związane z walką z pandemią COVID-19.

"Nie każdy cudzoziemiec może wjechać na terytorium Polski i co do zasady każdy wjeżdżający jest zobowiązany odbyć obowiązkowa izolację" - zaznacza Michalska.

d3iqp2s

Szczegółowe informacje na temat przekraczania granic zewnętrznych i zasad kierowania na kwarantannę umieszczone są na stronie internetowej Straży Granicznej.

Straż Graniczna przypomina również, by cudzoziemcy, którzy planują podróż do Polski, sprawdzili, czy z ich kraju możliwy jest transport do Polski.

"Przypominamy, że na granicach zewnętrznych wstrzymane jest przemieszczanie się pasażerów w transporcie kolejowym, a dodatkowo do 31 grudnia został przedłużony zakaz międzynarodowych lotów cywilnych z niektórych państw" - zaznacza ppor. Michalska.

Czy można lecieć za granicę na święta?

Polacy, którzy planują podróż za granicę w okresie świątecznym, także powinni zapoznać się z obostrzeniami panującymi w innych krajach. Aktualne informacje dostępne są na stronach MSZ, ambasad i konsulatów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Stoki i wyciągi otwarte. Niedzielski: boję się prób oszukiwania

d3iqp2s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3iqp2s