Trwa ładowanie...
20-12-2013 12:08

Święta w Polsce czy wyjazd za granicę?

Do Świąt zostało raptem kilka dni, jednak wszechobecna świąteczna atmosfera sprzyja planowaniu zimowego urlopu zwłaszcza za granicą. Do wcześniejszej rezerwacji wycieczek czy to na Boże Narodzenie czy Sylwestra zachęcają liczne rabaty i promocje. To już ostatni dzwonek, aby zarezerwować lot po naprawdę atrakcyjnej cenie.

Święta w Polsce czy wyjazd za granicę?Źródło: © MasterLu - Fotolia.com
d1l29ib
d1l29ib

Wielu Polaków nadal będzie podtrzymywać rodzimą tradycję i nie wyobraża sobie najważniejszych świąt bez najbliższych, wigilijnego karpia oraz świątecznego zamieszania w domu. Znajdą się jednak i tacy, którzy odważą się spędzić Święta w narciarskim kurorcie, bywa również, że pod palmami - chętnych na egzotyczne wycieczki nie brakuje.

Świąteczna alternatywa
Jeśli chodzi o najchętniej wybierane przez Polaków kierunki w drugiej połowie grudnia to dominują kierunki górskie. Wiele polskich rodzin nie wyobraża sobie Świąt bez śniegu, a góry są dla nich obowiązkowym elementem świątecznego krajobrazu. Gwarancją białego Bożego Narodzenia jest spędzenie go tam, gdzie zimowe szaleństwo trwa kilka miesięcy. Ci, którzy na Święta wyjadą, najchętniej spędzą je w Tatrach. Jednak ze względu na doskonałe warunki pogodowe i sprzyjającą aurę oraz stosunkowo niskie koszty podczas samodzielnej organizacji wyjazdu, na świąteczny wyjazd w góry za granicę decyduje się coraz więcej Polaków. W popularnych turystycznie słowackich miejscowościach, takich jak: Chopok *czy *Tatrzańska Łomnica ceny za nocleg w pensjonacie wynoszą ok. 100 złotych za osobę. W hotelach, gdzie ceny różnią się w zależności od liczby gwiazdek trzeba będzie zapłacić nieco więcej. W koszt planowanej wycieczki narciarskiej trzeba koniecznie wliczyć opłatę za wejście na stok. Pięciodniowe austriackie karnety
kosztują ok. 200 euro, francuskie i włoskie ok. 180 euro, natomiast słowackie wcale nie są dużo tańsze – ok. 150 euro.

Samolotem na narty
Podobnie jak w roku ubiegłym niesłabnącą popularnością cieszą się włoskie kurorty na północy kraju. Samolotem na narty można dostać się bez problemu z większych polskich miast. Z Warszawy, Krakowa, czy Poznania, dzięki wygodnym połączeniom można polecieć do Bergamo. Stamtąd, po szybkim transferze – trafia się przykładowo prosto do hotelu w górskiej miejscowości Madesimo oddalonej 2,5h drogi od Bergamo. Stąd również jest blisko do St Moritz, który to połączony wyciągami z miejscowością Campodolcino tworzy najnowocześniejszy narciarski ośrodek w Lombardii. Z Begramo można się wybrać również do Montecampione, kameralnego miasteczka z ponad 40 km tras, oddalonego jedynie godzinę drogi od lotniska. Już od jakiegoś czasu popularne wśród Polaków stają się również pobyty w malowniczych miejscowościach jak: Marilleva, Flogarida, Ponte di Legno, Passo Tonale, głównie ze względu na sporą liczbę słonecznych dni oraz dużą ilość naturalnego śniegu, a przede wszystkim ze względu na 380 km tras
zjazdowych na jeden skipass.

Miłośnicy Alp Francuskich na Święta wybiorą się zapewne do przepięknego Les2Alpes. Lot na trasie Warszawa – Grenoble w terminie 21-28 grudnia można zarezerwować już za 600 złotych w obie strony. W tym samym terminie, przelot z Warszawy do Lyonu szwajcarskimi liniami lotniczymi Swiss będzie kosztować ok. 900 złotych w obie strony. Do ceny biletu należy doliczyć koszt przewozu sprzętu narciarskiego. Lotnisko w Grenoble od uroczego ośrodka *Les2Alpes *dzieli ok. 100 km. Natomiast z Lyonu ok. 160 km, zatem dojazd na miejsce lokalnym transportem nie powinien sprawić najmniejszego problemu.

d1l29ib

Święta pod palmami
Dla osób, które Święta wolą spędzić w temperaturze wyższej niż pokojowa, najlepiej z widokiem na ocean lub morze, biura podróży w tym sezonie polecają Wyspy Kanaryjskie, zwłaszcza Teneryfę (tu za tygodniowy pobyt zapłacimy ok. 3000-3500 złotych), a także portugalską Maderę. Boże Narodzenie pod palmami jest jednak opcją dla tych nieprzejmujących się budżetem. Zachodnia Europa zdecydowanie wyparła Egipt i Tunezję dokąd tak chętnie udawali się w tym okresie Polacy jeszcze w zeszłym roku.

Korzystając z dobrodziejstwa kalendarza i mając do dyspozycji kilka dni urlopu, dzięki któremu możemy gospodarować prawe dwutygodniową przerwą, co odważniejsi mogą wybrać się do Azji. W tym przypadku popularna jest Tajlandia, Sri Lanka czy Bali. Przy indywidualnej organizacji wyjazdu podróżnik ma szansę obniżyć koszty tego typu wakacji nawet o 2-3 tys. złotych. Wychodzi to zdecydowanie taniej niż w przypadku wykupienia zorganizowanej wycieczki z biurem podróży.

*Sylwestrowe szaleństwa z dala od domu *
Zdecydowanie to Sylwester bardziej przyciąga zwolenników zagranicznych wyjazdów niż Boże Narodzenie. Ponadto na kilkudniowy wypoczynek może sobie pozwolić coraz więcej z nas, ponieważ koszt biletów lotniczych nie jest tak duży, jak miało to miejsce kilka lat temu. Co więcej, z tegorocznego raportu Deloitte na temat Świąt wynika, że to bilet lotniczy znaleziony pod choinką od kilku lat znajduje się w pierwszej trójce najbardziej oczekiwanych prezentów, obok gotówki i książek. Jak widać, poświąteczne wojaże coraz bardziej skupiają naszą uwagę.

Jeśli chodzi o sylwestrowe plany, Polacy coraz częściej decydują się na witanie Nowego Roku w europejskich stolicach. Sylwester spędzony w plenerze, w jednym z zagranicznych miast może kosztować tyle, co zorganizowana zabawa w klubie czy elegancki bal. Taki wypad do Rzymu na trzy dni, na pokładzie jednego z tańszych przewoźnikiem na chwile obecną może nas wynieść 600 złotych w obie strony. W tym samym terminie lot w tę i z powrotem do *Bolonii *kosztuje 570 złotych. Cena lotu do Londynu w dniach 30 grudnia – 1 stycznia wynosi ok. 360 złotych w obie strony. Hitem w tym roku ma być Sylwester w kosmopolitycznym Stambule. Niestety pula tanich biletów już się rozeszła. Obecnie loty z Krakowa do Stambułu w okresie 30 grudnia – 1 stycznia można kupić za nieco ponad 1000 złotych w obie strony. Nigdy nie jest za późno na organizację spontanicznego wyjazdu do Pragi czy Berlina – miast, w których bez problemu można dołączyć do imprezy plenerowej.

pw/at

d1l29ib
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1l29ib