Święty Mikołaj. Dzieci zastanawiają się, skąd pochodził?
Czy jest wśród nas osoba, która będąc dzieckiem nie adresowała koperty do Laponii z nadzieją na otrzymanie prezentu? Zapewne nie. Jednak jak się okazuje, św. Mikołaj nie jest jedynie wytworem ludzkiej wyobraźni, a jego historia nie zaczyna się w Finlandii, a w tureckim mieście Myra. Skąd zatem pochodził ulubieniec wszystkich dzieci?
Dziadek mróz, Gwiazdor, Saint Nick czy Santa Claus – ta znana postać nosi różne imiona, jednak wygląda podobnie – nosi czerwone ubranie z czapką zakończoną białym pomponem oraz posiada długą, białą brodę. Zanim jednak Święty Mikołaj stał się popularnym na całym świecie panem w starszym wieku, swoje prawdziwe życie prowadził w Turcji.
Urodził się w mieście Myra, gdzie wiódł skromne życie biskupa, który w tajemnicy przed wszystkimi obdarowywał biednych. Przeciwstawiał się złu i niesprawiedliwości, czym zyskał sobie sympatię ludzi. Przypisywano mu wiele cudów i liczne zasługi, dzięki czemu po śmierci, która nastąpiła 6 grudnia pomiędzy latami 345 a 352, został patronem żeglarzy, panien na wydaniu, adwokatów, piekarzy, a także podróżników. Niestety zachowało się niewiele dokumentów dotyczących życia Świętego Mikołaja z Myry. O najważniejszych faktach dowiadujemy się głównie z opowieści przekazywanych słownie.
Pozostałości starożytnej Myry znajdują się około 1,5 km na północ od zabudowań współczesnego miasta Demre. Na akropolu przetrwał mur obronny i tron skalny z okresu licyjskiego, amfiteatr rzymski. W mieście i w okolicy zwracają uwagę groby wykute w skałach z fasadami naśladującymi architekturę świątynną.
Święty Mikołaj współcześnie
Legenda Świętego Mikołaja odżyła na nowo w XX w. w Stanach Zjednoczonych. Równocześnie w Finlandii, a dokładniej w Laponii, pewien dziennikarz uczynił z Mikołaja bohatera radiowej audycji. W rezultacie, ten przemiły starszy pan stał się tak popularny, że w Laponii powstała słynna już dziś Wioska Świętego Mikołaja. To miejsce jest dziś kultowe, a jego rezydent jest symbolem świąt w wielu krajach na całym świecie.
Źródło: Biuro Radcy ds. Kultury i Informacji Ambasady Turcji w Polsce