Trwa ładowanie...

Syberia - Chińczycy zbudują tu luksusowe centrum turystyczne

Syberia, która dziś kojarzy się nam głównie z gułagami i przeraźliwym zimnem, już wkrótce może stać się turystycznym hitem. Wszystko za sprawą gigantycznej inwestycji, którą nad brzegiem jeziora Bajkał chcą zbudować Chińczycy.

Share
Syberia - Chińczycy zbudują tu luksusowe centrum turystyczne
Źródło: Nickolay Vinokurov / Shutterstock.com
d2szh3y

Na razie podpisano tylko memorandum, umowa zostanie przygotowana po wykonaniu studium wykonalności projektu. Obie strony utrzymują jednak, że to tylko formalność. Wartość inwestycji opiewa na 11 mld dolarów amerykańskich (42,75 mld złotych), a wykona ją konsorcjum chińskich firm deweloperskich, na czele ze spółką Chungjingxin.
- Nad brzegiem jeziora chcemy zbudować wspaniałe centrum turystyczno-rekreacyjne, ale też całą infrastrukturę turystyczną i transportową, by zachęcić do odwiedzania okolic *jeziora Bajkał *jak najwięcej turystów – mówią przedstawiciele agencji turystycznej _ Grand Baikal. _

Centrum hotelowe inwestycji powstanie w miejscowości Bajkalsk (Rosja) w obwodzie irkuckim. Przez lata słynęło z ogromnych zakładów papierniczo-celulozowych, które od połowy lat 60. XX wieku do 2013 roku miały duży wpływ na zanieczyszczenie odpadami jeziora Bajkał. Na razie brak szczegółów, jak będzie wyglądała nowa inwestycja, ale wiadomo, że inwestorom najmocniej zależy na turystach z Chin. Bajkał znajduje się bowiem tylko 3 godziny lotu samolotem od Pekinu.

Poważnym problemem przy takiej inwestycji wydają się jednak zagrożenia dla środowiska naturalnego. Bajkał, który jest najstarszym i najgłębszym jeziorem na świecie (maksymalna głębokość sięga 1642 metrów) jest bowiem prawdziwym cudem natury. To siódme największe jezioro świata rozciąga się na długości 636 km i w najszerszych miejsca ma ok. 79 km szerokości. Występuje w nim ponad 2600 gatunków roślin i zwierząt.
Jezioro Bajkał od 1996 r. znajduje się na liście UNESCO.

Fly4free.pl

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d2szh3y

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2szh3y
d2szh3y