Trwa ładowanie...
31-12-2015 11:43

Sylwester w europejskich stolicach. Czy będzie bezpiecznie?

Groźba zamachów terrorystycznych zawisła nad Europą po tragedii w Paryżu z 13 listopada. Co chwila słyszymy nowe doniesieniach o udaremnionych czy planowanych atakach. W związku z organizowanymi w największych europejskich stolicach imprezami sylwestrowymi, sprawdziliśmy jakie środki bezpieczeństwa zostały podjęte, aby zapobiec działaniom zamachowców.

Sylwester w europejskich stolicach. Czy będzie bezpiecznie?Źródło: Carollux Shutterstock
d34h1dx
d34h1dx

Paryż wciąż żyje w cieniu zamachów terrorystycznych z 13 listopada. W sylwestrową noc nie będzie żadnych ogni sztucznych, iluminacja Łuku Triumfalnego potrwa tylko przez 10 minut, a świętowanie na Polach Elizejskich przez godzinę i 15 minut - zakończy się pół godziny po północy. - Nic na to nie poradzimy - mówi mer Paryża Anne Hidalgo w wywiadzie dla _ Journal du dimanche _. Po zamachach, w których zginęło 130 osób, a setki zostały ranne, powitanie nowego roku 2016 musi być skromniejsze ze względów bezpieczeństwa. - W poprzednich latach Pola Elizejskie były zamykane dla ruchu kołowego przez większą część nocy noworocznej. Na powitanie 2015 roku spotkało się tam 600 000 osób - dodaje Anne Hidalgo.

Władze zachowują dyskrecję, jeśli chodzi o mobilizację sił bezpieczeństwa w noc sylwestrową; 31 grudnia 2014 roku ochroną stolicy Francji zajmowało się 1700 policjantów. Teraz o połowę spadła liczba rezerwacji na sylwestrowy wieczór w paryskich restauracjach - sygnalizuje jeden z głównych związków restauratorów i hotelarzy, Synhorcat. - Zazwyczaj 31 grudnia wszystkie restauracje są otwarte i pełne ludzi, ale paryżanie po zamach terrorystycznych wciąż unikają tego rodzaju zgromadzeń - mówi Bernard Boutboul, dyrektor instytutu badawczego Gira Conseil zajmującego się analizami rynku w tym sektorze.

d34h1dx

Mer Brukseli Yvan Mayeur poinformował 30 grudnia w wywiadzie dla belgijskiej telewizji RTBF, że z powodu zagrożenia zamachami terrorystycznymi odwołane zostały tradycyjne noworoczne uroczystości oraz pokazy sztucznych ogni w stolicy. Wyjaśnił, że decyzja ta została podjęta po konsultacjach z przedstawicielami rządu oraz ministrem spraw wewnętrznych i bezpieczeństwa Janem Jambonem. - Zmuszeni jesteśmy odwołać (uroczystości) ze względu na analizę ryzyka wykonaną przez centrum kryzysowe - powiedział.

W roku ubiegłym 31 grudnia do Brukseli przyjechało około 100 tys. osób, by wziąć udział w noworocznych imprezach. - W takich warunkach nie jesteśmy w stanie sprawdzić wszystkich - dodał Mayeur. To druga w ciągu ostatnich lat zabawa sylwestrowa odwołana w mieście. W 2007 roku podjęto taką decyzję w związku z usiłowaniem wysadzenia bazy wojskowej NATO w Kleine Brogel.

29 grudnia belgijska prokuratura poinformowała o aresztowaniu dwóch osób, podejrzanych o przygotowywanie zamachów terrorystycznych w stolicy Belgii w okresie noworocznym. - Nasze śledztwo ujawniło poważne zagrożenie atakiem w symbolicznych miejscach w Brukseli podczas obchodów noworocznych - podała prokuratura.

W Berlinie, w którym sylwester miejski odbędzie się jak co roku pod Bramą Brandenburską, stosowane będą dodatkowe środki ostrożności. 29 grudnia policja przedstawiła mapkę, na której określona została strefa, do której nie będzie można ze sobą wnosić żadnych dużych toreb, plecaków czy walizek. Obowiązuje także zakaz wnoszenia do niej fajerwerków i alkoholu. Trzeba się liczyć ze sprawdzaniem bagażu podręcznego. Po raz pierwszy zamknięty będzie też park Tiergarten. Porządku będzie pilnowało 900 policjantów - o ok. 150 więcej niż przed rokiem.

d34h1dx

Feiern aber SICHER! Erste Infos zu #Silvester in #Berlin am Brandenburger Tor: Taschen-, Rucksack- und Kofferverbot. pic.twitter.com/hhvYZlBqU8

— PolizeiBerlinEinsatz (@PolizeiBerlin_E) December 28, 2015

Świętujących nadejście nowego roku w Londynie ochraniać będzie w tym roku policja uzbrojona w broń palną. _ Anglia.Today _ podaje, że jak co roku podczas sylwestra i pokazu fajerwerków zwiększona zostanie liczba patroli policyjnych. Jednak po raz pierwszy w historii wszyscy uzbrojeni funkcjonariusze Scotland Yardu będą na służbie. Centrum stolicy ma być ochraniane łącznie przez 3 tysiące funkcjonariuszy. Dodatkowo ok. 650 policjantów z British Transport Police (Brytyjska Służba Ochrony Kolei) patrolować będzie stacje metra i przystanki środków komunikacji miejskiej. Superintendent Jo Edwards, przedstawiciel prasowy londyńskiej policji uspokaja jednak, że jest to jedynie środek ostrożności, a nie odpowiedź na doniesienia o konkretnych planowanych zdarzeniach. Dodaje też, że wszyscy wybierający się na biletowany pokaz fajerwerków, czyli ok 100 tys. osób, powinni zarezerwować więcej czasu na dotarcie na miejsce, ponieważ będą przeprowadzane dokładne kontrole plecaków i torebek.

Wiedeńska policja informowała o podwyższonym stanie gotowości w związku z ostrzeżeniami zagranicznego wywiadu o możliwych atakach terrorystycznych w okresie do Nowego Roku już podczas Świąt Bożego Narodzenia. Publiczne imprezy sylwestrowe odbędą się jednak w stolicy Austrii zgodnie z planem. Policja prowadzi kontrole osobowe, sprawdza wszelkie „pojemniki”, w których mogłyby być przewożone materiały wybuchowe - są to m.in. torby, walizki czy plecaki, ale także np. ramy rowerów.

d34h1dx

Wiadomo, że informacje jakie władze austriackie otrzymały w ostatnich dniach dotyczą możliwości ataków z użyciem broni palnej lub ładunków wybuchowych - głosi wydany przez wiedeńską policję komunikat. Jej rzecznik Christoph Poelzl powiedział w rozmowie z agencją APA, że ostrzeżenia nie dotyczą konkretnych dat ani miejsc. Policja wiedeńska zwiększyła więc nadzór nad środkami transportu publicznego oraz w miejscach, gdzie podczas imprez publicznych zbiorą się tłumy.

30 grudnia Reuters poinformował o zatrzymaniu w Ankarze dwóch członków Państwa Islamskiego. Planowali oni przeprowadzenie w stolicy zamachów w sylwestra. Jak podały tureckie służby, mieli wysadzić się w powietrze w czasie imprezy plenerowej. Chcieli zaatakować na placu Kizilay, na którym w ostatnią noc roku gromadzą się tłumy świętujących osób.

Niespokojnie może być także za Atlantykiem. Prezydent USA Barack Obama został poinformowany o możliwości ataków terrorystycznych w okresie noworocznym w trzech wielkich amerykańskich miastach: Nowym Jorku, Los Angeles i Waszyngtonie. Informacje o możliwych zagrożeniach są niepotwierdzone i pochodzą od źródeł zagranicznych. Cytowany przez CNN przedstawiciel amerykańskiej administracji sprecyzowali, że doniesienia o zagrożeniu są oparte na "jednym źródle". Niemniej władze zapewniają, że również takie informacje traktują bardzo poważnie. Nie sprecyzowano, których konkretnie lokalizacji w trzech miastach dotyczą te ostrzeżenia, ale szczególne obawy dotyczą zawsze tzw. miękkich celów, takich jak wielkie zgromadzenia czy węzły komunikacyjne. Władze federalne i lokalne zaostrzają środki bezpieczeństwa w miejscach uważanych za szczególnie narażone na ataki ze względu na zabawy sylwestrowe. Chodzi o nowojorski Times Square i Rose Bowl niedaleko Los Angeles.

Sylwestry miejskie w Polsce

Również w Polsce tegoroczne zabawy sylwestrowe mają być objęte większa ochroną. Jak informuje Rzeczpospolita, tegoroczne plenerowe imprezy pożegnania starego roku będzie zabezpieczać więcej sił porządkowych niż w poprzednich latach.

d34h1dx

- Jesteśmy gotowi na różne scenariusze, na każde możliwe zagrożenie - zapewnia Katarzyna Padło z małopolskiej policji. W Krakowie, na Rynku Głównym, odbędzie się jeden z większych miejskich sylwestrów. Poza ochroną wynajętą przez organizatorów, na miejscu będzie ok. 200 policjantów.

W Warszawie zabawę zaplanowano przy Stadionie Narodowym. - Wszyscy uczestnicy wydarzenia będą bardzo szczegółowo sprawdzani. Liczba ochroniarzy też będzie większa niż zwykle - zapowiada Łukasz Kałębasiak, rzecznik Instytucji Kultury Katowice-Miasto Ogrodów, która odpowiedzialna jest za organizację sylwestra. Rzecznik stołecznego ratusza zapewnił, że nad bezpieczeństwem imprezy czuwać będzie blisko 500 osób.

Bezpieczniej ma być także podczas zabawy sylwestrowej we Wrocławiu. W tym roku nie będzie pokazu fajerwerków o północy. - Mamy świadomość, jak na fajerwerki reagują zwierzęta i dlatego w tym roku nie będzie sztucznych ogni. Mamy inną niespodziankę dla uczestników, z pewnością równie atrakcyjną - mówi Małgorzata Wojciechowska z Biura Promocji Miasta.

Impreza pod katowickim Spodkiem również będzie objęta specjalnymi środkami bezpieczeństwa. Aby dostać się pod scenę trzeba będzie przejść przez dwie kontrolne śluzy. Do strefy pod sceną nie będzie można wnosić własnego alkoholu ani jedzenia - na miejscu będą dostępne stoiska gastronomiczne. Porządku będzie pilnowało 800 ochroniarzy oraz patrole policji i straży miejskiej. W sylwestrowy poranek teren wokół sceny został sprawdzony przez psy wyszkolone w poszukiwaniu ładunków wybuchowych.

Źródło: PAP/Reuters/Anglia.Today/udm

d34h1dx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34h1dx