Trwa ładowanie...
dckwmug
20-12-2007 10:49

Sylwester w Wielkiej Brytanii

Każdy z regionów Wielkiej Brytanii celebruje uroczyście odejście starego roku. Najbardziej spektakularne powitanie Nowego Roku odbywa się w Londynie. Kiedy Big Ben wybija północ, nad Tamizą rozbłyskują fajerwerki, a miliony ludzi przychodzi obserwować ten wyjątkowy spektakl!

dckwmug
dckwmug
(fot. VisitBritain)
Źródło: (fot. VisitBritain)

Każdy z regionów Wielkiej Brytanii celebruje uroczyście odejście starego roku. W Edynburgu organizowany jest Hogmanay - czterodniowy festiwal parad, fajerwerków, koncertów i teatrów ulicznych, które rozpoczynają się już od 29 grudnia. Najbardziej spektakularne powitanie Nowego Roku odbywa się natomiast w Londynie. Kiedy Big Ben wybija północ, nad Tamizą rozbłyskują fajerwerki, a miliony ludzi przychodzi obserwować ten wyjątkowy spektakl!

Większość Brytyjczyków wita Nowy Rok w klubach lub pubach. Niektórzy wybierają bardziej nietypowe sposoby spędzenia tej jedynej w swoim rodzaju nocy i wyruszają na rejs po Tamizie, podziwiają przepiękną panoramę oświetlonego miasta z koła widokowego w Londynie, uczestniczą w balu organizowanym w jednym ze szkockich zamków lub zdobywają najwyższe szczyty w górach. We wszystkich dużych miastach lokalne władze przygotowują specjalne atrakcje dla mieszkańców, którzy zdecydowali się świętować na ulicach swojej metropolii.

Londyn

Sylwestrową atrakcją brytyjskiej stolicy jest wielki pokaz fajerwerków na i pod London Eye, wielkim kołem widokowym, które góruje nad miastem na południowym nabrzeżu Tamizy. Pierwsze ognie wystrzelają w niebo chwilę po tym, jak stojący nieopodal Big Ben wybije północ. Najlepsze miejsca do obserwowania ogni sztucznych to Westminster Bridge oraz nabrzeże Tamizy naprzeciwko wielkiego koła.

dckwmug

Jednak hitem są miejsca na wodzie. Można spędzić ten czas luksusowo i romantycznie na jednym z niezliczonych statków kursujących po Tamizie. Komu nie uda się zająć dobrych miejsc, nie powinien się martwić - pokaz widoczny jest niemal z każdego punktu centrum Londynu, a do tego transmitowany na telebimach ustawionych na Trafalgar Square. Natomiast 1 stycznia każdego roku odbywa się największa noworoczna parada w amerykańskim stylu. Bierze w niej udział ponad 10 000 muzyków, tancerzy, akrobatów oraz klaunów.

Maszerują oni w rytm uderzeń bębna przez całe centrum Londynu, od Parlament Square, przez Whitehall, Pall Mall, ulicę Lower Regent, a następnie wzdłuż Piccadilly aż do ulicy Berkeley. Dodatkowo są na nią zapraszani honorowi goście, którzy wyróżnili się poprzez niezwykłe osiągnięcia w społeczności lokalnej i zasłużyli na wkroczenie w Nowy Rok po VIP-owsku. Osoby te traktowane są w tym dniu wyjątkowo. Miasto funduje im nocleg w najlepszym hotelu w stolicy, uczestniczą w specjalnej przejażdżce na górze piętrowego autobusu z burmistrzami Londynu, a następnie zajmują VIP-owskie miejsca w czasie oglądania parady. Cała uroczystość rozpoczyna się o 12:00 na Parlament Square i kończy na Piccadilly około 15:00.

Walia

W Cardiff w Walii, władze miasta przygotowują każdego roku specjalne atrakcje na sylwestrową noc. Na wielkiej scenie przed Ratuszem występują zespoły muzyczne i teatralne, a o północy organizowany jest pokaz fajerwerków, któremu towarzyszą krzyki i gwizdy zebranych biesiadników. W Llandwryd Wells, najmniejszym miasteczku brytyjskim, położonym w środkowej Walii, o 23:00 rozpoczyna się parada z pochodniami w towarzystwie Mari Llwyd - czaszki konia, która jest niesiona od domu do domu. Uczestnicy parady śpiewają piosenki i są zapraszani do każdej posiadłości na poczęstunek i drinka.

Szkocja

Kilkudniowe uroczystości powitania Nowego Roku nazywa się w Szkocji Hogmanay. Powszechnie uważa się, że nazwa ta pochodzi z gaelickiego oge maidne (\"nowy dzień\") lub z francuskiego homme est né (\" człowiek się narodził\"). Hogmanay obchodzili Wikingowie, Rzymianie oraz Celtowie, którzy świętowali powrót wiosennego słońca, śpiewając i paląc ogniska. W Edynburgu uroczystości związane z tym świętem rozpoczynają się marszem z pochodniami (Torchlight Procession) w sobotę wieczorem, 29 grudnia.

dckwmug

Coroczna defilada z pochodniami rusza z Katedry St Giles i kończy spektakularnym paleniem łodzi Wikingów na wzgórzu Calton Hill. W niedzielny wieczór podczas Night Afore International rozlegają się skoczne dźwięki szkockiej muzyki i rozpoczynają tradycyjne tańce szkockie - The Strip the Willow. O północy, 31 grudnia, niebo nad całym Edynburgiem jaśnieje fajerwerkami z siedmiu wzgórz, na których leży miasto. Jest to największa impreza noworoczna w Europie. Z kolei pierwszy dzień Nowego Roku Szkoci spędzają bardzo aktywnie. O 12:00 szaleńcy kapią się w Firth of Forth - zatoce Morza Północnego, o 12:30 organizowany jest triatlon, a o 13:00 bieg One O\'Clock Run.

Innym ekscytującym sposobem spędzenia Sylwestra jest festiwal ognia w Stonehaven - Fireball Festival. Jest on organizowany co roku, by uczcić nadchodzący Nowy Rok w tradycyjny sposób - czyli przechadzając się wzdłuż ulicy starego miasta - High Street - i kołysząc na różne strony ognistymi kulami zaczepionymi na długich sznurach. Gigantyczne ogniste kule, ważące do 20 funtów są zapalane i obracane dookoła na pięciometrowych palach. Niesie je 60-ciu ludzi. To spektakularne widowisko przyciąga co roku tysiące widzów z i spoza Wielkiej Brytanii. W noc sylwestrową mieszkańcy Glasgow spotykają się na największej w mieście imprezie. Najbardziej popularnym miejscem wspólnego biesiadowania, przyciągającym co roku ponad 25 000 osób jest George Square, gdzie wszyscy wspólnie odliczają ostatnie sekundy Starego Roku.


Brytyjska Centrala Turystyki VisitBritain jest instytucją rządową zajmującą się promocją Wielkiej Brytanii na świecie. Jako narodowa organizacja turystyczna przekazuje informacje o atrakcjach turystycznych, aktualnych wydarzeniach kulturalnych i ofercie turystycznej (baza noclegowa, programy wycieczek, połączenia lotnicze). VisitBritain posiada 25 przedstawicielstw w 31 krajach i zatrudnia 450 pracowników, z czego 60% zatrudnionych jest poza granicami Wielkiej Brytanii. Organizacja ściśle współpracuje z krajowymi izbami turystyki w Anglii, Szkocji, Walii oraz Irlandii Północnej.

Dodatkowe informacje
Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.visitbritain.pl

_ Kontakt dla prasy: _
Joanna Sosnowska
Sigma International,
tel. 022 628 04 88 w. 132
tel. kom. 668 368 805
e-mail: joanna.sosnowska@sigma.com.pl

dckwmug
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dckwmug