Trwa ładowanie...

Szanghaj – co należy wiedzieć, zanim odwiedzi się Perłę Azji?

Szanghaj to miasto w Chinach, które jest największym miastem na świecie. Jest doskonałym połączeniem tradycji i nowoczesności - można w nim zobaczyć zabytki architektury, a także drapacze chmur. Jakie atrakcje oferuje Szanghaj? Co warto wiedzieć przed wycieczką do tego miasta?

Share
Szanghaj – co należy wiedzieć?
Szanghaj – co należy wiedzieć?Źródło: Getty Images
d40ccjk

Szanghaj – co trzeba wiedzieć?

Szanghaj leży we wschodniej części Chin, wzdłuż delty rzeki Jangcy. Szanghaj to największe miasto na świecie, zajmuje powierzchnię ponad 6000 km kwadratowych i mieszka w nim ponad 24 miliony ludzi. Najbardziej spektakularny rozwój miasta nastąpił w ciągu ostatnich 20 lat, obecnie miasto jest centrum kulturalnym i finansowym o międzynarodowym znaczeniu. Miasto nazywane jest Paryżem Wschodu albo Perłą Azji.

Szanghaj – czy potrzebna jest wiza?

Żeby podróżować po Chinach, w tym również po Szanghaju, Polacy muszą mieć wizę. Można ją wyrobić w Ambasadzie Chińskiej Republiki Ludowej w Warszawie albo Konsulacie Generalnym Chińskiej Republiki Ludowej w Gdańsku. Oprócz tego należy mieć paszport, którego ważność wynosi co najmniej 6 miesięcy.

d40ccjk

Szanghaj – jak dolecieć?

Do Szanghaju nie ma bezpośrednich lotów z Polski, jednak latają tam europejskie linie lotnicze. W związku z tym najlepiej lecieć z przesiadką w Europie. Można szukać również lotów do Pekinu, skąd można dojechać do Szanghaju pociągiem.

Szanghaj – jaka obowiązuje waluta?

Obowiązującą w Szanghaju walutą jest juan. W większości sklepów i restauracji nie ma możliwości płacenia inną walutą. W mieście znajduje się dużo bankomatów, które akceptują wszystkie karty kredytowe. Lepiej nie wymieniać pieniędzy w kantorze na lotnisku, ponieważ kurs wymiany waluty jest bardzo niekorzystny. Ze względu na to, że Szanghaj jest miastem bardzo bogatym, jest również dość drogi. Niełatwo znaleźć w nim tani nocleg, a kilka dostępnych budżetowych miejsc jest bardzo obleganych, więc trzeba je rezerwować ze sporym wyprzedzeniem.

Szanghaj – co zobaczyć?

Szanghaj to ogromne miasto pełne atrakcji, dlatego wyjazd warto odpowiednio wcześniej zaplanować i przemyśleć plan wycieczki. Co warto zobaczyć, będąc w tym mieście?

d40ccjk

1.      Centrum Planowania Miasta – jest położone na Placu Ludowym w centrum miasta. W środku obejrzeć można wystawy pokazujące, jaka jest historia miasta, jak wyglądało ono na różnych etapach oraz jakie są plany na rozwój Szanghaju.

2.      Świątynia Nefrytowego Buddy – miejsce, w którym spotykają się kontrasty – nowoczesne miasto i tradycje religijne, biedna ulica z bogatymi zdobieniami świątyni.

3.      Taras widokowy na setnym piętrze Szanghajskiego Centrum Finansowego - można z niego oglądać panoramę miasta i zapierające dech w piersiach morze wieżowców. Panoramę można oglądać również z tarasów widokowych w kopułach Perły Orientu albo budynku Jin Mao Tower.

4.      Dawna Francuska Koncesja – dzielnica, w której podziwiać można pozostałości po czasach kolonialnych. Warto się po niej przespacerować, podziwiać piękne fasady starych budynków i odpocząć w jednej z klimatycznych kawiarni. W dzielnicy koniecznie trzeba odwiedzić Fuxin Park, czyli miejsce spotkań wielu mieszkańców Szanghaju.

d40ccjk

5.      Nanjing Road – deptak znany z drogich sklepów, który oblegany jest przez tłumy ludzi. Warto się po nim przejść, niekoniecznie po to, żeby zrobić zakupy, ale chociażby po to, żeby poczuć wyjątkowy klimat zatłoczonej ulicy.

Szanghaj – ciekawostki

Szanghaj to miasto niezwykle interesujące i wyróżniające się na tle innych miast na całym świecie. Z czego jeszcze słynie Perła Azji?

  •        W Szanghaju jeździ najszybszy pociąg na świecie - Shanghai Maglev. Kursuje on między lotniskiem a centrum miasta i osiąga maksymalną prędkość 431 km/h.
  •        W Szanghaju znajduje się największe na świecie metro. Tunele mają długość około 650 km, a po całym mieście rozmieszczonych jest prawie 400 stacji metra.
  •         W mieście obowiązuje język szanghajski, który jest jednym z dialektów chińskiego. Popularny jest również angielski, którym posługuje się duża część mieszkańców.

Szanghaj – czy jest bezpieczny?

Szanghaj to bezpieczne miasto, w którym nie ma dużego ryzyka przestępstw. Jak w większości dużych miast, należy uważać na kradzieże kieszonkowe, szczególnie w zatłoczonych miejscach. Poza tym warto uważać na popularne oszustwo, które polega na.... zapraszaniu na herbatę. Jeżeli ktoś zaprosi nas na herbatę, nie warto przyjmować tej propozycji, ponieważ istnieje ryzyko, że otrzymamy później bardzo wysoki rachunek.

Wakacje to stan umysłu. Redakcja WP Turystyka rzuca wyzwanie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d40ccjk

Podziel się opinią

Share
d40ccjk
d40ccjk