Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany
rower
18-05-2017 10:45

Szlaki rowerowe w Polsce. Podpowiadamy, gdzie wyruszyć na dwóch kółkach

Rowerowa podróż szlakiem starych zamków i twierdz czy przejażdżka wzdłuż rzeki słynącej z elektrowni wodnych? A może po prostu spokojna wyprawa brzegiem morza lub wycieczka przez środek dzikiej puszczy? Aby tego doświadczyć, nie musisz transportować roweru przez całą Europę. Takie trasy rowerowe znajdują się w Polsce. A zatem dokąd na rower? Poznaj najciekawsze szlaki rowerowe w Polsce. Być może któryś z nich stanie się twoim ulubionym.

Artykuł sponsorowany
Szlaki rowerowe w Polsce. Podpowiadamy, gdzie wyruszyć na dwóch kółkachŹródło: Materiały prasowe
dn63ycv
dn63ycv

Gdzie na rower w Polsce mogą pojechać miłośnicy morza?

Obowiązkową pozycję dla miłośników łatwych, a przy tym urokliwych tras rowerowych stanowi szlak rowerowy na Półwyspie Helskim. Całą mierzeję od Władysławowa aż do Helu można przebyć na dwóch kółkach i bez problemu poradzą sobie z tym także najmłodsi rowerzyści. Część szlaku biegnie tuż nad morzem, część przez las, część przez helskie miejscowości. A zatem podczas wycieczki nie sposób się nudzić. Generalnie jednak trasa jest bezpieczna, dobrze odseparowana od ruchu samochodowego i przede wszystkim łatwa. Teren jest płaski, nie należy spodziewać się gwałtownych zjazdów ani ostrych zakrętów. Widoki podczas podróży są niezapomniane. W niektórych miejscach będziesz mógł dostrzec morze z obu stron półwyspu.

Rowerową wycieczkę po Helu masz możliwość dowolnie planować. Jeśli jesteś początkującym, lecz ambitnym rowerzystą, przebędziesz całą trasę w jeden dzień. Ale ogromna liczba pól namiotowych i kempingów po drodze umożliwia też rozłożenie całej trasy na weekend lub nawet na kilka dni. Przez całą długość Helu biegnie też linia kolejowa. Zatem w każdej chwili masz możliwość odpocząć od dwóch kółek i podjechać pociągiem w dowolne miejsce.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Całkowita długość trasy: ok. 40 km

dn63ycv

Poziom trudności: niski

To koniecznie musisz zobaczyć: W Jastarni znajduje się zabytkowa chata rybacka z autentycznym wyposażeniem. Została wybudowana z resztek rozbitych okrętów.

Na to musisz uważać: W sezonie urlopowym na ścieżkach rowerowych można spotkać sporo spacerujących turystów.

Trasa rowerowa dla wielbicieli starodawnych twierdz

Jurajski Rowerowy Szlak Orlich Gniazd swoją nazwę bierze od wzniesionych na szczytach wzgórz zamków zwanych Orlimi Gniazdami. Twierdze powstały jeszcze za czasów króla Kazimierza Wielkiego jako system zabezpieczenia granic oraz ważnych szlaków handlowych. Nawierzchnia na szlaku jest zmienna, czasem dobrze utwardzona, czasem niestety można trafić na piaszczyste odcinki. Trasa jest jednak doskonale oznakowana, nie sposób się na niej zgubić. Oczywiście możesz zaplanować wycieczkę tak, aby przebyć tylko część Szlaku Orlich Gniazd. Na którykolwiek odcinek się zdecydujesz, na pewno nie zabraknie ci atrakcji turystycznych. Możesz podziwiać imponujące ruiny zamków w Rabsztynie, Mirowie lub Ojcowie.

dn63ycv

Jeśli wolisz zwiedzanie odrestaurowanych obiektów, również znajdziesz coś dla siebie. Z pewnością zainteresuje cię możliwość wycieczki po zamkach w Pieskowej Skale lub Bobolicach. Starodawne twierdze nie są jednak jedyną atrakcją słynnego szlaku. Trasa pomiędzy Krakowem a Częstochową słynie z pięknej przyrody. Tereny są bardzo różnorodne, napotkać możesz skały, jaskinie oraz porośnięte lasami pagórki.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Całkowita długość trasy: ok. 190 km

dn63ycv

Poziom trudności: średni/wysoki

To koniecznie musisz zobaczyć: Na Szlaku Orlich Gniazd znajduje się słynna Grota Łokietka, w której, według legendy, polski król ukrywał się przed czeskim władcą, Wacławem II. Jaskinia jest dostępna do zwiedzania.

Na to musisz uważać: Ze względu na ukształtowanie terenu trasa może być wymagająca. Nie wybieraj się na Jurajski Rowerowy Szlak Orlich Gniazd bez odpowiedniego przygotowania i ekwipunku.

dn63ycv

Idealna trasa rowerowa dla miłośnika dzikiej przyrody

Doskonałym miejscem na wyprawę rowerową dla wielbicieli przyrody jest Białowieski Park Narodowy. Znajduje się tam sporo tras rowerowych. Jedną z najłatwiejszych, a przy tym najbardziej urokliwych jest szlak Białowieża – Dubicze Cerkiewne. Większość drogi pokonasz po twardych leśnych ścieżkach, choć zdarzają się także odcinki asfaltowe. Trasa w większości biegnie przez unikalne rezerwaty przyrody. Należą do nich słynące z rzadkich motyli Podcerkwa i Berezowo oraz rezerwat Michnówka obejmujący teren białowieskich torfowisk.

Oprócz tego trasa oferuje mnóstwo różnorodnych atrakcji, do których łatwo trafisz dzięki dobremu oznakowaniu. Jedną z takich ciekawostek jest Miejsce Mocy, czyli uroczysko, na którym dawni Słowianie odprawiali swoje magiczne obrzędy. Miejsce to słynie także z bujnej roślinności. Inną atrakcję stanowi niewielkie muzeum kolejki wąskotorowej, które znajduje się na otwartym powietrzu w otoczeniu pięknej przyrody. Jeśli podróżujesz latem, możesz zrobić sobie przerwę na kąpiel w zalewie Bachmaty.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Całkowita długość trasy: ok. 41 km

dn63ycv

Poziom trudności: niski

To koniecznie musisz zobaczyć: W miejscowości Werstok warto odwiedzić osiemnastowieczną cerkiew, słynącą z zabytkowych ikon.

Na to musisz uważać: W Puszczy Białowieskiej mieszkają żubry. Zazwyczaj są one płochliwe i nie stanowią zagrożenia dla ludzi. Nie należy jednak drażnić ich, podchodząc zbyt blisko, na przykład w celu zrobienia zdjęcia. Szczególną ostrożność należy zachować wiosną, gdy spotkamy matkę z cielętami.

dn63ycv

Gdzie na rower w Polsce może się wybrać osoba, która kocha wieś?

Jeśli chcesz uciec od miasta i wybrać się na wycieczkę w wiejskie tereny, idealną propozycją dla ciebie będą Mazury. Jedną z ciekawszych tras na tych terenach jest Krutyński Szlak Rowerowy. Rzeka Krutyń słynie ze spływów kajakowych, ale wokół niej znajdują się też wspaniałe tereny dla rowerzystów. Szlak krutyński jest bardzo kręty. Zaczyna się w miejscowości Sorkwity, a kończy w miejscowości Gałkowo. Jadąc wzdłuż Krutyni i malowniczych jezior możemy oglądać urokliwe mazurskie wsie. W większości z nich wciąż można znaleźć sporo klasycznych, dawnych zabudowań, w tym drewnianych domów, które nadal są zamieszkane. Te okolice przyciągają artystów. We wsi Rodowo często odbywają się plenery malarsko-rzeźbiarskie, a efekty prac twórców można podziwiać wokół domów mieszkańców oraz przy drogach. Wiele ciekawych rzeźb można znaleźć też w miejscowości Grabowo.

Trasa nie jest bardzo wymagająca, ale trzeba się nastawić na zmienne nawierzchnie. Część szlaku stanowią drogi asfaltowe, a część to po prostu ubite ścieżki. Trafiają się też odcinki piaszczyste.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Całkowita długość trasy: ok. 64 km

Poziom trudności: średni

To koniecznie musisz zobaczyć: W miejscowości Zgon warto odwiedzić dom, w którym mieszkał i tworzył pisarz Igor Newerly. Obecnie znajduje się tam Mazurski Dom Pracy Twórczej.

Na to musisz uważać: Prawdziwym utrapieniem podczas podróży po Mazurach, szczególnie w pobliżu wody, są komary. Warto zaopatrzyć się w środek na insekty oraz odpowiedni strój.

Trasa rowerowa dla fanów techniki

Jeśli twoją drugą obok rowerów pasją jest technika, koniecznie wybierz się na rowerowy szlak elektrowni wodnych na Raduni. Małe elektrownie zaczęły powstawać na rzece na początku dwudziestego wieku, aby dostarczać energię dla Gdańska. Obecnie stanowią unikalny kompleks zabytków techniki i, co ciekawe, nadal działają. Cztery z nich: w Straszynie, Bielkowie, Łapinie i Rutkach są udostępnione dla zwiedzających. Z wieloma elektrowniami wiążą się ciekawe wydarzenia z czasów wojennych. Elektrownia w Bielkowie służyła wojskom niemieckim jako stanowisko obserwacyjne. Niemcy ukryli tam też cenne dokumenty i przedmioty, w tym zabytkową figurę św. Jerzego, wieńczącą dach Dworu Bractwa św. Jerzego w Gdańsku.

Jeśli chodzi o trasę, jest dość wymagająca. Nawierzchnia bywa miejscami niesprzyjająca. Na niektórych odcinkach jest sporo wzniesień i różnic poziomów. Wszystkie trudy kompensują piękne kaszubskie krajobrazy oraz malownicze położenie elektrowni, które są nie tylko zabytkami techniki, ale też obiektami o pięknej architekturze.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Całkowita długość trasy: ok. 53 km

Poziom trudności: średni

To koniecznie musisz zobaczyć: W miejscowości Rutki warto oprócz elektrowni zobaczyć historyczny most kratownicowy. Stanowi on doskonały punkt widokowy na okolice rzeki Raduni.

Na to musisz uważać: Elektrownie nie są stale dostępne dla zwiedzających. Jeśli chcesz obejrzeć któreś z nich, dowiedz się, w jakich godzinach są otwarte dla turystów.

Artykuł sponsorowany powstał we współpracy z Vivus.pl – serwisem oferującym pożyczki online.

Artykuł sponsorowany
dn63ycv

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dn63ycv

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj