Trwa ładowanie...
szwajcaria
01-07-2014 15:06

Szwajcaria - krajobrazy w Haslital i Jungfrau

Dolina Haslital i region Jungfrau posiadają piękne, górskie krajobrazy. Można je podziwiać nie wysiadając z samochodu, jak też z wielu punktów widokowych, dostępnych w tych regionach. Poniżej przedstawiamy miejsca warte zobaczenia.

Szwajcaria - krajobrazy w Haslital i JungfrauŹródło: jungfrau.ch
d30x0jr
d30x0jr

Haslital i Jungfrau *to dobre miejsce dla tych, którzy lubią spędzać wakacje na łonie przyrody. Znajduje się tu m.in. najdłuższy lodowiec w Europie - *Aletsch, głębokie wąwozy, zachwycające wodospady i potoki, zielone pastwiska oraz malownicze wioski. Majestatyczne szczyty gór z łatwością można podziwiać z poziomu samochodu lub autobusu, bowiem tutejsze drogi wiją się u ich stóp.

Samochodem po alpejskich przełęczach
Drogi w Berneńskim Oberlandzie wiodą przez alpejskie przełęcze, z których rozpościera się doskonały widok na góry. Przez przełęcz Susten przy dolinie Haslital wiedzie jedna z najbardziej lubianych, górskich dróg w Szwajcarii. Ukazuje niezwykły widok na dolinę Gadmen oraz tradycyjne, alpejskie domy. Otworzono ją w 1945 roku jako pierwszą, alpejską szosę dla ruchu samochodowego przejeżdżającą przez przełęcz. Droga zamykana jest na okres zimy i otwierana ponownie w czerwcu.

Przez przełęcz Grimsel *wiedzie kolejna szosa, która łączy się z tą pierwszą na wysokości miasteczka *Innertkirchen. Już w czasach rzymskich przez przełęcz wiódł znany, alpejski szlak, a na przełomie XVIII i XIX wieku zaczęto wykorzystywać to miejsce do badań przyrodniczych o randze międzynarodowej. Swoje prace prowadzili tu znani naukowcy. Przełęcz Brünig, położona na wysokości 1008 m n.p.m., można przejechać pociągiem. Trasa Brünigbahn, oddana do użytku w 1888 roku, z elementami kolejki zębatej, wiedzie przez wierzchołek tej przełęczy.

Z miejscowość Meiringen w dolinie Haslital do *Grindelwald w regionie Jungfrau *prowadzi droga przez przełęcz Große Scheidegg, znajdującą się na wysokości 1962 m n.p.m. (tylko dla autobusów). Natomiast przez przełęcz Kleine Scheidegg (2061 m n.p.m.), leżącą między szczytami Eiger i Lauberhorn, biegnie linia kolejowa. Z przełęczy rozpościera się doskonały widok na Eiger i jego legendarną, północną ścianę. Stąd też jeździ kolejka Jungfraujoch na Top of Europe, czyli najwyżej położoną stację kolejową w Europie (3454 m). Równie latem turyści mogą tam podziwiać ośnieżone góry i surowe szczyty z punktów widokowych na lodowcu Aletsch oraz sale Pałacu Lodowego – Eispalast.

d30x0jr

Wycieczki autokarowe *
Firma PostAuto oferuje jednodniowe wycieczki autokarowe (Central Alps Passes), prowadzące najczęściej przez trzy lub cztery główne przełęcze, dzięki czemu można poznać piękno Alp w całej okazałości. *
Trasa Grimsel-Nufenen-Gotthard-Susten
ukazuje romantyczną stronę Alp. Podczas wycieczki pokonuje się 8000 metrów przewyższeń, podziwiając po drodze imponujący lodowiec, głębokie doliny i malownicze wioski. Interesująca jest również trasa Susten-Furka-Grimsel (przejeżdża przez kamienny most ponad wąwozem Schöllenen) oraz trasa Große-Scheidegg-Susten, przebiegająca obok wodospadu Reichenbach, znanego z przygód Sherlocka Holmesa.

Wycieczka objazdowa po Große Scheidegg wiedzie od Grindelwald w regionie Jungfrau, leżącego u podnóża Wetterhorn, aż do przełęczy Große Scheidegg. Po trasie mija się bajeczną okolicę Schwarzwaldalp oraz dolinę Rosenlaui.

Punkty widokowe
Miłośnicy bliższego kontaktu z naturą, mogą wysiąść na jednym z przystanków PostAuto w dolinie Haslital i stamtąd ruszyć na wyprawę trekkingową. Z Innertkirchen warto wybrać się do wąwozu Aare (Aareschlucht). Wody topniejącego lodowca Aare, a następnie rzeki o tej nazwie, wydrążyły w skałach niezwykły wąwóz o głębokości 200 m i długości 1,4 km. Podróżujący linią Grimselpass mogą skorzystać z licznych atrakcji oferowanych w Grimsel, np. zwiedzić elektrownię wodną, dowiedzieć się więcej o wodospadach, górskich jeziorach oraz zbiornikach wodnych. Niezapomniane wrażenia czekają na tych śmiałków, którzy odważą się zjechać Gelmerbahn, czyli najbardziej stromą kolejką linowo-terenową w Europie, której nachylenie sięga do 106 %. Przez przełęcz Grimsel wiedzie też szlak Säumerromantik Grimselpass, czyli dawny trakt handlowy, który przemierzali niegdyś tragarze, zwani Säumer. Trasa o długości blisko 24 km prowadzi przez jedyny w swoim rodzaju krajobraz przyrodniczy (średni czas przejścia wynosi ok. 6
godzin). Natomiast z przystanku w Meiringen można się dostać na najwyżej położone torfowiska w Europie – Hochmoor. Oszałamiający widok na okolicę jest nagrodą za trud 5-godzinnej wędrówki.

Dobrym punktem widokowym jest także panoramiczna restauracja „Alpen Tower”, z której rozpościera się rozległy widok na kwitnące hale i ośnieżone szczyty.

d30x0jr

W regionie Jungfrau na szczycie Harder Kulm *znajduje się nowa platforma widokowa. *Zwei-Seen-Steg (Most Dwóch Jezior), z której można podziwiać widok na Eiger, Mönch i Jungfrau oraz jeziora Thun i Brienz. W podłodze zamontowano przeszklenie. Regularnie organizowane są tam wieczory z lokalnym folklorem.

Nowości w regionach
Tego lata w regionach pojawi się kilka nowości. W Jungfrau w sierpniu zostanie otwarta nowa platforma widokowa Skyline Walk na stacji Birg na szczycie Schilthorn. Platforma ma być przedłużeniem dotychczasowego tarasu restauracji Piz Gloria, a jej stalowo-szklana konstrukcja zawiśnie nad przepaścią. Na Schilthorn znajduje się kilka ciekawych atrakcji: interaktywna wystawa BOND WORLD 007.

W połowie lipca 2014 r. na szczycie Allmendhubel (wjazd kolejką z Mürren) zostanie otworzony nowy plac zabaw - FLOWER PARK. Dzieci będą mogły pobawić się wśród ogromnych, alpejskich kwiatów, traw i owadów.

d30x0jr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d30x0jr