MiastaTajemnicze kratery w jeziorach

Tajemnicze kratery w jeziorach

Na świecie znajduje się kilka jezior, na których znajdziemy tajemnicze dziury kratery zasysające wodę. "Dziury" w zbiornikach wyglądają niezwykle i przyciągają uwagę wielu ludzi, jednak większość z nich nie jest wytworem Matki Natury, a zostały stworzona przez ludzi. Zobacz, w jakim celu powstały!

Tajemnicze kratery w jeziorach
Źródło zdjęć: © Getty Images

1 / 4

Jezioro Berryessa, Stany Zjednoczone

2 / 4

Lost lake, Stany Zjednoczone

Obraz
© screenshot - youtube.com

Jezioro Lost Lake położone jest w stanie Oregon w Stanach Zjednoczonych. Zbiornik wodny w okresie zimowo-wiosennym jest pełen dzięki wodzie ze śniegów i roztopów, natomiast w lecie zanika. To dlatego, że jezioro jest dosłownie wchłaniane przez dwumetrową dziurę na jego dnie. Eksperci podejrzewają, że woda przesiąka przez porowate skały wulkaniczne i zasila warstwę wodonośną, ale nie ma na to naukowych dowodów. Po okresie zimowym topniejące śniegi spływają z otaczających go Gór Kaskadowych, a zbiornik znów się wypełnia. Lost Lake dzięki zagadkowej dziurze stało się bardzo popularne w całym regionie.

3 / 4

Covao do Conchos, Portugalia

Obraz
© screenshot - youtube.com

W Parku Naturalnym Serra da Estrela, nieopodal portugalskiego miasta Guarda, znajduje się Covao do Conchos, surrealistycznie wyglądający przelew spływowy. Jest on częścią zapory o nazwie Conchos. Konstrukcja o kształcie pierścienia i średnicy 48 m została wybudowana w 1955 r. Ma za zadanie uchronić przez zalaniem pobliskich terenów. Woda, która wpada do przelewu, płynie przez 1519-metrowy tunel z *Riberia das Naves *do zapory na górskim jeziorze Lagoa Comprida.

4 / 4

Kopalnia diamentow Diavik, Kanada

Obraz
© Trevor MacInnis / Wikipedia.com (domena publiczna)

Kopalnia odkrywkowa Diavik *znajduje się na wyspie *East Island na jeziorze Lac de Gras *w północno-zachodniej *Kanadzie, ok. 200 km na południe od koła podbiegunowego. Dotarcie do kopalni drogą lądową po zamarzniętym jeziorze jest możliwe tylko podczas zimy. W pozostałym okresie można się tu dostać jedynie drogą powietrzną. Pierwsze badania tego obszaru rozpoczęto w 1992 r. Stwierdzono, że w podziemiach znajdują się złoża diamentów. W 2001 r. rozpoczęto budowę kopalni, a już trzy lata później rozpoczęto pierwsze poszukiwania. Obecnie pracuje tu ok. 800 osób, a zyski właścicieli sięgają ponad 100 mln dolarów rocznie. Od momentu powstania kopalni wydobyto 7 milionów karatów diamentów. Obiekt zostanie prawdopodobnie zamknięty w najbliższych latach z powodu wyczerpania praktycznie wszystkich złóż drogocennego minerału.

wg

stany zjednoczonekanadajezioro
Komentarze (0)