Tajemniczy ogród pełen potworów. Wizyta na własną odpowiedzialność

Nie znajdziesz tu ozdobnych fontann, sylwetek atletycznych bogów czy misternie rzeźbionych bogiń. Wkraczając do Parku Potworów, położonego nieopodal Rzymu, czeka cię spotkanie z przeraźliwymi stworzeniami.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W Parku potworów w Bomarzo we Włoszech nie znajdziemy tradycyjnych fontann czy pięknie rzeźbionych bogów
W Parku potworów w Bomarzo we Włoszech nie znajdziemy tradycyjnych fontann czy pięknie rzeźbionych bogów (Shutterstock.com)
WP

Park usytuowany jest w pobliżu spokojnego, włoskiego miasteczka Bomarzo, 100 km na północ od Rzymu. Zbudowany został w XVI w. przez Piera Francesco Vicino Orsiniego, włoskiego kondotiera i mecenasa sztuki. Artysta projektując swoje dzieło stworzył nowe standardy, zrezygnował z symetrycznego układu parku, drzewa i krzewy pozostawił w nienaruszonym stanie, a ozdobne i finezyjne rzeźby zastąpił przeraźliwymi monstrami.

Shutterstock.com
Podziel się

Ponoć pragnieniem artysty było, by park był miejscem romantycznych schadzek rycerzy i ich wybranek serca. Mieli oni poszukiwać tam tego, o czym marzą w głębi serca aż do momentu, kiedy nie będą potrafili odnaleźć drogi powrotnej.

WP
Shutterstock.com
Podziel się

Po śmierci Orsiniego ogród popadł w zapomnienie. Ponowne zainteresowanie zyskał dzięki Salvadorowi Dali, który zawitał w te strony w 1949 r. i zainspirowany olbrzymimi, pokrytymi mchem stworzeniami, nakręcił krótki film na jego temat. Krytycy odnajdują również nawiązania do monstrualnych rzeźb w jednym z jego najbardziej znanych obrazów - "Kuszenie św. Antoniego".

Shutterstock.com
Podziel się

Historycy sztuki zastanawiają się, co twórca chciał przekazać, tworząc tak upiorne stworzenia. Interpretacje są różne - jedni odnajdują w nim inspirację twórczością Wergiliusza i Ludovico Ariosto, inni szukają wytłumaczenia w jego osobistej historii. Orsini po kampanii wojskowej w 1553 r. został uwięziony przez Niemców i w niewoli spędził kilka lat. W tej samej bitwie, która doprowadziła do jego schwytania, zginął jego bliski przyjaciel Orazio Farnese.

WP
Shutterstock.com
Podziel się

Jednak największa tragedia spotkała go na wolności. Tuż po opuszczeniu więziennych murów – umarła jego ukochana żona Giulia Farnese. Świątynia wieczności, usytuowana w górnej części ogrodu, powstała na jej cześć i jest hołdem dla ich wielkiej miłości.

Shutterstock.com
Podziel się

Ogród jest własnością prywatną, jednak jest dostępny dla zwiedzających.

WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Mieczysław Hryniewicz zaprosił nas do swojego ogrodu. Robi piorunujące wrażenie

WP
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP