Trwa ładowanie...

Tajemniczy ogród pełen potworów. Wizyta na własną odpowiedzialność

Nie znajdziesz tu ozdobnych fontann, sylwetek atletycznych bogów czy misternie rzeźbionych bogiń. Wkraczając do Parku Potworów, położonego nieopodal Rzymu, czeka cię spotkanie z przeraźliwymi stworzeniami.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Tajemniczy ogród pełen potworów. Wizyta na własną odpowiedzialnośćŹródło: Shutterstock.com
d1h6flr
d1h6flr

Park usytuowany jest w pobliżu spokojnego, włoskiego miasteczka Bomarzo, 100 km na północ od Rzymu. Zbudowany został w XVI w. przez Piera Francesco Vicino Orsiniego, włoskiego kondotiera i mecenasa sztuki. Artysta projektując swoje dzieło stworzył nowe standardy, zrezygnował z symetrycznego układu parku, drzewa i krzewy pozostawił w nienaruszonym stanie, a ozdobne i finezyjne rzeźby zastąpił przeraźliwymi monstrami.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Ponoć pragnieniem artysty było, by park był miejscem romantycznych schadzek rycerzy i ich wybranek serca. Mieli oni poszukiwać tam tego, o czym marzą w głębi serca aż do momentu, kiedy nie będą potrafili odnaleźć drogi powrotnej.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Po śmierci Orsiniego ogród popadł w zapomnienie. Ponowne zainteresowanie zyskał dzięki Salvadorowi Dali, który zawitał w te strony w 1949 r. i zainspirowany olbrzymimi, pokrytymi mchem stworzeniami, nakręcił krótki film na jego temat. Krytycy odnajdują również nawiązania do monstrualnych rzeźb w jednym z jego najbardziej znanych obrazów - "Kuszenie św. Antoniego".

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Historycy sztuki zastanawiają się, co twórca chciał przekazać, tworząc tak upiorne stworzenia. Interpretacje są różne - jedni odnajdują w nim inspirację twórczością Wergiliusza i Ludovico Ariosto, inni szukają wytłumaczenia w jego osobistej historii. Orsini po kampanii wojskowej w 1553 r. został uwięziony przez Niemców i w niewoli spędził kilka lat. W tej samej bitwie, która doprowadziła do jego schwytania, zginął jego bliski przyjaciel Orazio Farnese.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Jednak największa tragedia spotkała go na wolności. Tuż po opuszczeniu więziennych murów – umarła jego ukochana żona Giulia Farnese. Świątynia wieczności, usytuowana w górnej części ogrodu, powstała na jej cześć i jest hołdem dla ich wielkiej miłości.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Ogród jest własnością prywatną, jednak jest dostępny dla zwiedzających.

d1h6flr

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Mieczysław Hryniewicz zaprosił nas do swojego ogrodu. Robi piorunujące wrażenie

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d1h6flr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1h6flr

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj