Trwa ładowanie...

Tajfun Rai sieje spustoszenie na Filipinach. Ofiary śmiertelne i ogromne zniszczenia

Na Filipinach żywioł wyrządził poważne zniszczenia i zmusił do ewakuacji ponad 300 tys. ludzi. Ponad 20 osób zginęło w rezultacie ataku tajfunu Rai.

Tajfun zalał całe wsieTajfun zalał całe wsieŹródło: PAP, fot: PHILIPPINE COAST GUARD HANDOUT
dqds9ie
dqds9ie

Filipiny to jeden z ukochanych kierunków turystów. Archipelag składa się z ponad 7600 wysp. Kraj ten znajduje się w aktywnym sejsmicznie Pacyficznym Pierścieniu Ognia, dlatego co roku uderza w niego ok. 20 burz tropikalnych i tajfunów. Niemniej nie da się do tego przyzwyczaić i zawsze siła żywiołu jest zaskakująca.

Filipińska Agencja ds. Katastrof Naturalnych podała, że tajfun Rai, który zszedł na ląd 16 grudnia, a na dobre rozprzestrzenił się dzień późnij, spustoszył środkowe i południowe rejony wyspiarskiego kraju. Ogromne spustoszenie siał na wyspach Siargao i Palawan, które są chętnie odwiedzane przez turystów.

Obecnie jednak wyspy są zamknięte na przybyszy z zagranicy. Próbne otwarcie granic miało nastąpić 1 grudnia, ale władze zdecydowały, że z powodu pojawienia się nowego wariantu koronawirusa, zawieszają te plany.

Tajfun wywołał powodzie PAP
Tajfun wywołał powodzieŹródło: PAP, fot: PCG / HANDOUT

Najsilniejszy tajfun od lat

Jak podaje PAP, prędkość wiatru dochodziła w początkowej fazie do 195 km/godz., później nieco spadła - do 155 km/godz. Jak ocenił Alberto Bocanegra z filipińskiego Czerwonego Krzyża był to najsilniejszy tajfun jaki nawiedził Filipiny w grudniu od dziesięciu lat.

dqds9ie

Tajfun zalał liczne wsie, pozrywał dachy, powalił drzewa i zerwał linie energetyczne. Mnóstwo dróg jest zablokowanych przez powalone drzewa i błotne lawiny.

Poszukiwania zaginionych trwają dzień i noc. W akcji poszukiwawczo-ratowniczej uczestniczy ponad 18 tys. żołnierzy, policjantów, funkcjonariuszy Straży Przybrzeżnej i strażaków.

Rai oddalił się od Filipin

Na filmach udostępnionych w mediach społecznościowych widać z jaką siłą padał deszcz i jak mocno wiało.

dqds9ie

Jak czytamy w depeszy PAP, w piątek 17 grudnia Rai oddalił się w kierunku Morza Południowo Chińskiego i wybrzeży Wietnamu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Blisko 100 000 ewakuowanych ludzi. Potężny tajfun Rai uderzył w Filipiny

dqds9ie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dqds9ie