Trwa ładowanie...
d1lisnx
Udało się! Zabytki Tarnowskich Gór na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO

Udało się! Zabytki Tarnowskich Gór na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO

Obradujący w Krakowie Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO zdecydował o wpisaniu na Listę Światowego Dziedzictwa pogórniczych zabytków w Tarnowskich Górach. Mało osób poza mieszkańcami Śląska zdaje sobie sprawę z ich istnienia. Jest szansa, że teraz się to zmieni. To 15. polski obiekt na prestiżowej liście.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie

Tajemnicze podziemne miasto. Juz na liście UNESCO!

d1lisnx

We wniosku o wpis jego autorzy wymieniali 28 obiektów, nie tylko w Tarnowskich Górach, ale też w sąsiednich Zbrosławicach i Bytomiu. Są to pozostałości po dawnych kopalniach rud srebra, ołowiu i cynku - kopalniane wyrobiska i szyby górnicze, system odwadniania i wykorzystania wody pogórniczej oraz elementy krajobrazu kulturowego.

Przez kilka stuleci na obszarze Tarnowskich Gór i okolic funkcjonowało kilka tysięcy kopalń. Powstało tam ok. 20 tys. szybów i ponad 150 km podziemnych wyrobisk. Częścią tego kompleksu są dwa najbardziej znane obiekty - Zabytkowa Kopalnia Srebra oraz Sztolnia Czarnego Pstrąga.
600-metrowy fragment sztolni służącej kiedyś do odwadniania kopalni dziś turyści przepływają pod ziemią łodziami. To najdłuższa w Polsce podziemna trasa turystyczna pokonywana w ten sposób. Sztolnia została udostępniona turystom w 1957 r.

Shutterstock.com
Podziel się

Z kolei Zabytkowa Kopalnia Srebra to jedyna w Polsce trasa turystyczna, wytyczona w podziemiach będących pozostałością po dawnych kopalniach rud srebra, ołowiu i cynku. Stanowi niewielki fragment dawnej kopalni Fryderyk. Do zwiedzania została udostępniona w 1976 r. Przygotowany dla zwiedzających prawie 2-kilometrowy szlak przebiega 40 metrów pod ziemią.

d1lisnx

Zarówno sztolnia, jak i kopalnia są od lat na prezydenckiej liście Pomników Historii. Ponadto od listopada 2014 r. kopalnia jest tzw. punktem kotwicznym sieci Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH), skupiającego ok. 200 zabytków techniki w Europie. Obiekty te należą też do Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

Shutterstock.com
Podziel się

Do tej pory podczas obrad w Krakowie na listę Światowego Dziedzictwa wpisano m.in. Asmarę - modernistyczne miasto w Erytrei, zabytkowe angolskie miasto M'banza-Kongo, argentyński Park Narodowy Los Alerces, Park Narodowy Kokoszili w Chinach, świątynię Sambor Prei Kuk w Kambodży.

- Traktuję ten wpis jako hołd dla wielu, wielu pokoleń tarnogórzan - powiedział po ogłoszeniu decyzji przez komitet UNESCO Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór.

d1lisnx

- Jako hołd dla tych, którzy mozolnie kopali te komory i chodniki w podziemiach, zapewniając wodę nie tylko "białemu" Śląskowi, na którym leżą Tarnowskie Góry, ale i znaczącej części "czarnego" Śląska, gdzie przy wydobyciu węgla dostarczano wodę z Tarnowskich Gór - podkreślił Czech.

Katarzyna Piotrowska, kierownik zespołu zadaniowego ds. organizacji 41. sesji UNESCO przypomniała, że prace nad wnioskiem o wpisanie Tarnowskich Gór na listę rozpoczęły się sześć lat temu.

- To zwieńczenie wieloletniej pracy wielu osób - oświadczyła.

- Poprzez tę nominację i wpis składamy hołd pracy i mądrości poprzednim generacjom, dzięki którym my i przyszłe pokolenia będziemy mogli pomyślnie się rozwijać – dodała Piotrkowska.

d1lisnx

- To wyjątkowe uczucie. Jestem tak wzruszony, że brak mi słów. To wielki dzień dla Tarnowskich Gór, dla nas, dla Górnego Śląska, dla Polski - stwierdził wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej Zbigniew Pawlak.

Źródło: PAP, IAR

d1lisnx

Podziel się opinią

Share

d1lisnx

d1lisnx