Te miejsca możemy stracić bezpowrotnie

Wiele niezwykłych miejsc na naszej planecie wciąż nie jest dostępnych z powodu wojen i konfliktów zbrojnych. Cierpią na tym nie tylko zabytki, ale i turyści, którzy mogą jedynie pomarzyć o odwiedzeniu rajskich wysp czy bezcennych dla naszej kultury zakątków. Jednak trzeba mieć nadzieję, że sytuacja polityczna wkrótce się ustabilizuje, a turyści znowu będą mogli się tam czuć bezpiecznie. Oto kilka miejsc na naszej planecie, które mogłyby się stać prawdziwymi hitami turystycznymi.

Te miejsca możemy stracić bezpowrotnie

1 / 8

Leptis Magna - żywa archeologia

Obraz
© NH53, Licencja Creative Commons, flickr.com

Wiele niezwykłych miejsc na naszej planecie wciąż nie jest dostępnych z powodu wojen i konfliktów zbrojnych. Cierpią na tym nie tylko zabytki, ale i turyści, którzy mogą jedynie pomarzyć o odwiedzeniu rajskich wysp czy bezcennych dla naszej kultury zakątków. Jednak trzeba mieć nadzieję, że sytuacja polityczna wkrótce się ustabilizuje, a turyści znowu będą mogli się tam czuć bezpiecznie. Oto kilka miejsc na naszej planecie, które już wkrótce mogą się stać prawdziwymi hitami turystycznymi.

Kraj: Libia

Co warto zobaczyć: Najlepiej zachowane na świecie rzymskie ruiny miasta Leptis Magna z imponującym amfiteatrem, stanowiska archeologiczne w Cyrenie, Gadamis zwane perłą pustyni - miasto w oazie sprzed 2000 lat.

Zagrożenia: Po rewolucji i upadku reżimu Kadafiego w kraju wciąż panuje niepokój. Najcenniejsze zabytki na szczęście nie zostały zniszczone, jednak turystom na razie odradza się podróżowanie do **. Kiedy sytuacja się ustabilizuje, ten prawdziwy klejnot Morza Śródziemnego powróci na należne mu miejsce na turystycznej mapie świata. Szacuje się, że w ciągu najbliższych dwóch lat kraj znowu będzie bezpieczny dla turystów.

at/if

2 / 8

Sokotra - nie z tego świata

Obraz
© Gerry & Bonni, Licencja Creative Commons, flickr.com

Kraj: Jemen

Co warto zobaczyć: href="http://turystyka.wp.pl/sokotra-wyspa-smoczych-drzew-6043966916272769g">Wyspa SokotraWyspa Sokotra, na której występuje wiele endemicznych gatunków roślin m.in. smokowce i butelkowce.

Zagrożenia: **, poza stolicą kraju, jest niebezpieczny dla turystów. Istnieje tu wysokie zagrożenie terroryzmem, często zdarzają się także porwania cudzoziemców. Cały basen Zatoki Adeńskiej oraz połud­niowa część Morza Czerwonego są opanowane przez piratów. Stabilizacja sytuacji w Jemenie przywróci ruch turystyczny w rejonie wyspy "nie z tej Ziemi".

3 / 8

Persepolis - skarby pustyni

Obraz
© Ggia, Licencja Wikimedia Commons

Kraj: Iran

Co warto zobaczyć: Ruiny miasta Persepolis i Pasargady, a także zabytki sztuki tureckiej i islamskiej - miasta Kum, Sziraz i Meszhed.

Zagrożenia: ** mimo swej wyjątkowej urody i skarbów, jakie przetrwały tu tysiące lat, od dawna jest omijany przez masową turystykę. Najbardziej niebezpieczne są tereny nadgraniczne (szczególnie granice z Irakiem i Afganistanem), istnieje też duże zagrożenie terroryzmem i porwaniami.

4 / 8

Mindanao - raj na Ziemi

Obraz
© zbigphotography, Licencja Creative Commons, flickr.com

Kraj: Filipiny

Co warto zobaczyć: Można tu uprawiać rafting, snorkeling i trekking. Na wielbicieli nurkowania czeka nie lada atrakcja - zatopiony cmentarz w Camiguin, który znalazł się pod wodą po erupcji wulkanu.

Zagrożenia: są bardzo popularnym kierunkiem turystycznym, jednak ich południowa część - wyspa Mindanao, jest opanowana przez ekstremistów islamskich. Na wyspie istnieją ośrodki wypoczynkowe, jednak na razie świecą one pustkami. Powrót turystów w te rejony po załagodzeniu sytuacji byłby bardzo korzystny dla rozwoju wyspy.

5 / 8

Babilon - szlakiem Biblii i tyrana

Obraz
© Bobsmith040689, Licencja Wikimedia Commons

Kraj: Irak

Co warto zobaczyć: Babilon (środkowy ) - zrekonstruowane starożytne miasto, liczne zabytki i stanowiska archeologiczne. Do przyszłych atrakcji turystycznych będą z pewnością należeć wycieczki "szlakiem Saddama".

Zagrożenia: Mimo zakończenia wojny, kraj poza Bagdadem jest wyjątkowo niebezpieczny dla turystów. Wciąż trwa konflikt szyicko-sunnicki, a na terenie całego Iraku działają uzbrojone grupy bojowników z ekstremi­stycznych ugrupowań terrorystycznych, czy zwolenników dawnego reżimu. Zapewne jeszcze przez kilka lat nie będzie można swobodnie podróżować po tym kraju.

6 / 8

Krak de Chevaliers - Europa, tylko trochę dalej

Obraz
© Nev1, Licencja Wikimedia Commons

Kraj: Syria

Co warto zobaczyć: Krak de Chevaliers - średniowieczna twierdza krzyżowców, pozostałości antycznych miast Aleppo i Bosara, stolica - Damaszek.

Zagrożenia: Trwająca wojna domowa skutecznie zatrzymała ruch turystyczny w Syrii. Walki w okolicach Aleppo grożą całkowitym zniszczeniem miasta, które przetrwało niemal 4000 lat.

7 / 8

Timbuktu - miasto z piasku

Obraz
© Senani P, Licencja Wikimedia Commons

Kraj: Mali

Co warto zobaczyć: Timbuktu, "miasto z piasku" w środkowej części kraju z oryginalnym meczetem.

Zagrożenia: Trwająca wojna głównie w okolicach Timbuktu uniemożliwia zwiedzanie tego egzotycznego miasta, które zostało już częściowo splądrowane i zniszczone. Zakończenie konfliktu zbrojnego w jest niezbędne, by odbudować jeden z najcenniejszych skarbów Czarnego Lądu. Tym samym turyści mogliby znowu bezpiecznie tu wrócić, jednak szanse na to w najbliższych latach są niestety niewielkie.

8 / 8

Kaszmir - pływające domy

Obraz
© Basharat Shah, Licencja Wikimedia Commons

Kraj: Indie

Co warto zobaczyć: Jezioro Dal w Kaszmirze w północnych **, z pływającymi łodziami mieszkalnymi.

Zagrożenia: Po latach wojen i konfliktów zbrojnych sytuacja w Kaszmirze stopniowo się stabilizuje. Turyści, mimo że wciąż im zagrażają przestępstwa pospolite (nieuczciwi taksówkarze, kradzieże) zaczynają wracać w jeden z najpiękniejszych rejonów Indii.

at/if

iransyriairak
Komentarze (0)