Trwa ładowanie...
d1e4qmb

Lotnisko Tel Aviv Ben Gurion

Największe atrakcje
Lotnisko Tel Aviv Ben Gurion
Kraj
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Lotnisko Tel Aviv Ben Gurion to największy i port lotniczy w Izraelu. Lotnisku obłsuguje większość lotów międzynarodowych, dlatego jest też najczęściej wybierane przez turystów przyjeżdżających do Tel Awiwu. Do 1973 r. Lotnisko Tel Aviv Ben Gurion funkcjonowało pod nazwą Lod Airport, którą zmieniono na cześć pierwszego premiera Izraela – Ben Guriona.

Lotnisko Tel Aviv Ben Gurion – położenie

Lotnisko Tel Aviv Ben Gurion jest położone bardzo blisko miasta. Znajduje się w odległości ok. 19 km na południowy-wschód od stolicy Izraela. Dzięki temu transfer z Tel Aviv Ben Gurion do centrum nie trwa długo. Przejazd można sobie zorganizować z lotniskowych autokarów, komunikacji miejskiej albo taksówki.

Warto wiedzieć, że na północ od Tel Awiwu znajduje się drugie lotnisko – Dov Hoz Sde Dov. Obsługuje ono jednak głównie loty krajowe, a ruch turystyczny jest tutaj zdecydowanie mniejszy. Lotnisko Tel Aviv Ben Gurion obsłużyło w 2015 r. 16,2 miliona pasażerów i ponad 100 000 operacji lotniczych. Jest też głównym portem lotniczym dla linii: El Al, Israir Airlines, Arka i Sun D'Or.

Lotnisko Tel Aviv Ben Gurion – bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo na Lotnisku Tel Aviv Ben Gurion jest priorytetem dla administracji portu lotniczego. Uchodzi za jedno z najlepiej strzeżonych lotnisk na świecie. Służby mundurowe i ochroniarskie, jakie tutaj działają to: policja izraelska, straż graniczna i IDF (Israel Defense Forces). Część z nich pracuje również jako tajni agenci, więc nie można ich rozpoznać w tłumie turystów.

To ważna informacja, ponieważ kontrole pasażerów na Lotnisku Tel Aviv Ben Gurion są bardzo szczegółowe i mogą trwać naprawdę długo. Trzeba więc przyjechać na lotnisku co najmniej 3 godziny przed wylotem z Izraela.

Lotnisko Tel Aviv Ben Gurion – atrakcje w pobliżu

Podczas podróży do Tel Avivu warto odwiedzić również oddaloną o ok. 50 km od Lotniska Tel Aviv Ben Gurion Jerozolimę, która według izraelskiego prawa stanowi stolicę państwa. Niedaleko stąd, na granicy Jordanii i Izraela znajduje się także Morze Martwe, do którego można dojechać autobusem albo autostradą.

Jak dolecieć z Polski do Lotniska Tel Aviv Ben Gurion?

Z Polski można dolecieć do Lotniska Tel Aviv Ben Gurion bezpośrednio, korzystając z linii LOT i El Al. Takie połączenia oferuje Lotniska im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Podróż samolotem powinna trwać ok. 4 godzin.

Można również skorzystać z lotu niebezpośredniego z przesiadką w Budapeszcie, Wilnie czy Berlinie. Bilety są co prawda dosyć drogie, ale warto szukać tzw. tanich lotów, ponieważ zdarzają się bilety nawet za 390 zł w dwie strony.

Lotnisko Tel Aviv Ben Gurion
Czas lotu / jazdy samochodem

3 h 40 min / 43 h

Strefa czasowa

IDT

Waluta

szekel (ILS) (prawie 1:1 z polskim złotym)

Godziny otwarcia

Lotnisko Tel Aviv Ben Gurion jest otwarte całodobowo.

Orientacyjna odległość

4 020 km

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1e4qmb
d1e4qmb
d1e4qmb