WyspyThilafushi - wysypisko śmieci na Malediwach

Thilafushi - wysypisko śmieci na Malediwach

Thilafushi - wysypisko śmieci na Malediwach
Źródło zdjęć: © ROBERTO SCHMIDT / AFP

Malediwy to jeden z najpiękniejszych archipelagów na świecie, który składa się z około 1200 wysepek. Już sam widok z samolotu na ten wakacyjny raj wprawia każdego w zachwyt. Zalesione skrawki lądu otaczają krystalicznie czyste wody, a plaże kuszą jasnym piaskiem. Tuż przed wylądowaniem uwagę turystów przykuwa jednak dość niepokojący widok. Nad jedną z wysp w bezpośrednim sąsiedztwie stolicy Malediwów - Male unoszą się kłęby dymu. To nic innego jak tutejsze wysypisko śmieci, które zlokalizowano na Thilafushi. Właśnie tu trafiają odpadki, których ogromne ilości produkują setki tysięcy mieszkańców i turystów odwiedzających Male.

Malediwy to jeden z najpiękniejszych archipelagów na świecie, który składa się z około 1200 wysepek. Już sam widok z samolotu na ten wakacyjny raj wprawia każdego w zachwyt. Zalesione skrawki lądu otaczają krystalicznie czyste wody, a plaże kuszą jasnym piaskiem. Tuż przed wylądowaniem uwagę turystów przykuwa jednak dość niepokojący widok. Nad jedną z wysp w bezpośrednim sąsiedztwie stolicy Malediwów - Male unoszą się kłęby dymu. To nic innego jak tutejsze wysypisko śmieci, które zlokalizowano na Thilafushi. Właśnie tu trafiają odpadki, których ogromne ilości produkuje ponad 100 tys. mieszkańców i tłumy turystów odwiedzających Male.

if/at

1 / 5

Wczasy na Malediwach - ciemna strona wakacyjnego raju

Obraz
© Mohamed Shareef - Shutterstock

Male *to najgęściej zaludnione miejsce *Malediwów. Choć wyspa, na której leży, jest tak jak pozostałe bardzo płaska, jej teren szczelnie wypełniają kolorowe budynki i drapacze chmur. Obszar został całkowicie zagospodarowany - stolicę i zarazem główny port Malediwów zamieszkuje 105 tys. osób. W pewnym momencie populacja była tak wysoka, że wyspę trzeba było sztucznie powiększyć o 1/4 powierzchni. Konieczne było także stworzenie wysypiska śmieci. Ulokowano je na wyspie Thilafushi, położonej kilka kilometrów na zachód od Male, pomiędzy Giraavaru i Gulhifalhu. Została sztucznie utworzona właśnie w celu składania tu odpadów ze stolicy, w której populacja wzrasta z roku na rok. Wykorzystano do tego lagunę Thilafalhu o długości 7 km i szerokości 200 m. Wyspa powstała w 1991 roku ma dziś powierzchnię 0,5 km kw.

2 / 5

Wczasy na Malediwach - ciemna strona wakacyjnego raju

Obraz
© ROBERTO SCHMIDT / AFP

Początkowo odpadki *wrzucano do dołów o wymiarach 15 x 15 x 5 m, następnie przykrywano je warstwą gruzu. Ze względu na ogromne ilości śmieci oraz brak odpowiedniej infrastruktury nie prowadzono segregacji. Obecnie, po ponad 20 latach działalności wysypiska, segregacja jest na szczęście codzienną praktyką. Odpadki częściowo są także palone. *Sztuczna wyspa stopniowo się powiększa (dziś średnio o 1 m kw. dziennie), dlatego władze *Malediwów *zdecydowały, że ziemię warto przeznaczyć na tereny przemysłowe. Obecnie działa tu już ponad 50 firm, które przejęły ponad połowę powierzchni Thilafushi. Państwo zarabia na nich ok. milion dolarów rocznie.

"Thilafushi2" by Fizan at en.wikipedia - Transferred from en.wikipedia. Licensed under Public domain via Wikimedia Commons.

3 / 5

Wczasy na Malediwach - ciemna strona wakacyjnego raju

Obraz
© ROBERTO SCHMIDT / AFP

Codzienna dostawa śmieci na Thilafushi *wynosi 400 ton, do czego w dużej mierze przyczyniają się turyści. Według statystyk przeciętny przybysz produkuje w 24 h ok. 3,5 kg odpadków, czyli dwa razy tyle co mieszkaniec Male i pięć razy tyle co mieszkaniec pozostałych wysp archipelagu. Pod koniec 2011 roku władze czasowo zawiesiły dostawy odpadów na *Thilafushi z powodu ogromnej ilości śmieci pływających w lagunie otaczającej wyspę. Winą za to obarczano niecierpliwych kapitanów statków, którzy mieli wyrzucać odpady do wody, gdy zbyt długo przychodziło im czekać na pozwolenie na wyładunek.

4 / 5

Wczasy na Malediwach - ciemna strona wakacyjnego raju

Obraz
© ROBERTO SCHMIDT / AFP

Ogromny problem na Thilafushi stanowi ochrona środowiska. Większość odpadów jest po prostu składowana na tym niewielkim skrawku ziemi, także substancje zagrażające zdrowiu i środowisku. Przykładowo gruz, którym pokrywa się śmieci, zawiera dużą ilość azbestu. Dodatkowo coraz więcej utylizuje się odpadów elektronicznych czy baterii, co dramatycznie przyczynia się do obniżenia jakości powietrza.

5 / 5

Wczasy na Malediwach - ciemna strona wakacyjnego raju

Obraz
© Chumash Maxim - Shutterstock

Malediwy to prawdziwy raj na ziemi, który należy do zagrożonych zakątków świata w związku z ocieplaniem się klimatu. Aż 80 proc. powierzchni archipelagu położone jest zaledwie 1 metr nad poziomem morza. Naukowcy alarmują, że może on zniknąć w ciągu 100 lat. Niestety miejsca takie jak Thilafushi mogą ten proces tylko przyspieszyć. Mówi się o niej "pływająca wyspa śmieci, która prowadzi do zagłady Malediwów".

if/at

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)