Trwa ładowanie...
06-04-2011 20:35

TRAVELERY 2010 rozdane!

TRAVELERY 2010 – nagrody miesięczników National Geographic Polska i NG Traveler – zostały przyznane 6 kwietnia br.
Grand Prix 5. edycji plebiscytu zdobył słynny polarnik i podróżnik Marek Kamiński.

TRAVELERY 2010 rozdane!Źródło: materiały prasowe, fot: WP
d33o96n
d33o96n

TRAVELERY 2010 – nagrody miesięczników National Geographic Polska i NG Traveler – zostały przyznane 6 kwietnia br.
Grand Prix 5. edycji plebiscytu zdobył słynny polarnik i podróżnik Marek Kamiński.

TRAVELERY 2010 to najbardziej prestiżowa nagroda podróżnicza w Polsce. O przyznaniu nagrody decydują głosy czytelników miesięczników National Geographic Polska i NG Traveler oraz jury złożone z najwybitniejszych podróżników, odkrywców oraz dziennikarzy i naukowców zajmujących się badaniami w dziedzinach związanych z poznawaniem świata, ludzi i kultur.

Zdobywcą *Grand Prix tegorocznej edycji został Marek Kamiński *– polarnik, podróżnik i żeglarz.

– Kiedyś natknąłem się na sentencję po łacinie, która brzmiała mniej więcej: Kto zdobędzie bieguny, ten posiądzie wiedzę o świecie. To był pogląd średniowieczny i wtedy wydał mi się dość naiwny. Ale teraz, im dłużej żyję, wydaje mi się, że coraz więcej rozumiem – powiedział Marek Kamiński w wywiadzie do kwietniowego wydania NG Traveler.

d33o96n

Słynny polarnik od pięciu lat był w ścisłym gronie faworytów do nagrody Grand Prix. W tym roku zdecydowanie wygrał. To pierwszy i jedyny człowiek na świecie, który zdobył oba bieguny w ciągu roku (1995 r.) bez pomocy z zewnątrz. Założył Fundację Marka Kamińskiego, która m.in. pomaga osobom niepełnosprawnym oraz tworzy programy edukacyjne.

Nagroda Grand Prix przyznawana jest „za całokształt dokonań podróżniczych, naukowych lub eksploracyjnych oraz wierność życiowej pasji”. Tu – wyjątkowo – zwycięzcę wskazuje Kapituła. Z uwagi na nominację do Grand Prix Marek Kamiński, który zasiadał w tegorocznej Kapitule, zawiesił swój udział. Nagrody w pozostałych sześciu kategoriach przyznali czytelnicy w głosowaniu SMS-owym, które trwało od 15 stycznia do 15 marca br. Wyniki piątej edycji plebiscytu TRAVELERY 2010 zostały opublikowane na łamach kwietniowego wydania miesięcznika NG Traveler oraz na stronie: www.national-geographic.pl.

**Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach:**

Wyczyn Roku: Piotr Pustelnik – zdobywca Korony Himalajów
Podróż Roku: Anna Jackowska – projekt „Bałkany 2010”
Naukowe Odkrycie Roku: Grzegorz Niedźwiedzki i Piotr Szrek – znalazcy tropów najstarszego zwierzęcia lądowego na świecie i autorzy najgłośniejszej polskiej publikacji naukowej roku
Społeczna Inicjatywa Roku: dr Rafał Nowak, dr Maciej Matuszyński i Mariusz Szeib *– twórcy Projektu Trzecie Oko
Podróżniczy Blog Roku: *
Piotr Marek i Adrian Krajewski
– autorzy blogu Od Kairu do Kapsztadu
Podróżnicza Książka Roku: Barbara Meder – autorka książki Babcia w Afryce

d33o96n

Wręczenie statuetek oraz dyplomów odbyło się 6 kwietnia br. w restauracji Bezgraniczna w Warszawie. Uroczystość poprowadziła Martyna Wojciechowska – redaktor naczelna miesięczników National Geographic Polska i NG Traveler.

Osoby biorące udział w głosowaniu miały szansę na wygranie atrakcyjnych nagród, m.in.: urządzeń wielofunkcyjnych marki Epson, uczestnictwa w warsztatach fotograficznych Akademii Nikona i sprzętu marki The North Face.

Skład Kapituły: Martyna Wojciechowska (przewodnicząca), Agnieszka Franus (wiceprzewodnicząca, z-ca red. nacz. National Geographic Polska i NG Traveler), Alicja Dąbrowska (dziennikarka podróżnicza Gazety Wyborczej), Olga Dębicka (szefowa działu turystycznego WP.pl), Izabela Dorf (szefowa portalu podróżniczego Odyssei.com), Piotr Drożdż (redaktor naczelny magazynu Góry), Elżbieta Dzikowska (podróżniczka, dziennikarka, laureatka Grand Prix TRAVELERY 2007), Filip Frydrykiewicz (dziennikarz podróżniczy Rzeczpospolitej), Marek Kamiński (podróżnik, polarnik, w związku z nominacją do Grand Prix zawiesił udział w Kapitule), prof. Ewa Nowicka-Rusek (antropolog, Uniwersytet Warszawski), Aleksandra Pawlicka (podróżniczka, dziennikarka Wprost), Beata Pawlikowska (podróżniczka i dziennikarka Radia ZET), Marcin Piróg (Prezes Polskich Linii Lotniczych LOT), Dr Błażej Stanisławski (redaktor naczelny magazynu Archeologia Żywa), Rafał Szmytke (Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej), Marek Tomalik (podróżnik, dziennikarz),
Piotr Trybalski (podróżnik, dziennikarz, fotografik), Roderyk Więcek (dziennikarz Radia PiN, podróżnik), Michał Wójcik (redaktor naczelny magazynów Focus i Focus Historia), Adam Czyżewski (dyrektor Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie).

d33o96n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33o96n