Trwa ładowanie...
dllhq53

Turning Torso

Największe atrakcje
Turning Torso
Kraj
Region
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Budynek mieszkalny Turning Torso w Malmö został zbudowany w 2005 roku przez Santiago Calatravę. Budynek składa się z 54 pięter mieszkalnych, a powierzchnia każdego przekracza 400 metrów kwadratowych.

Turning Torso – najważniejsze informacje

Turning Torso wyróżnia się wyjątkowo oryginalną strukturą – złożony jest z dziewięciobocznych modułów, skręconych ku górze co 10 stopni każdy. Najwyższy moduł jest skręcony w porównaniu do najniższego o 90 stopni co sprawia, że budynek wygląda jak skręcony tors człowieka.

Charakterystyczny skręt wieżowca Turning Torso jest odporny na silny wiatr. Jak wiadomo wysokie budowle lekko odchylają się przy silnych podmuchach, a skręt Turning Torso pozwala uniknąć tego nachylenia. Przy bardzo silnym wietrze rzędu 44 m/s wynosi tylko 30 cm. Budynek jest wyposażony w 5 wind – 3 dla mieszkańców i 2 dla osób pracujących na piętrach 1 i 2.

Zwiedzającym budynek oferuje salę konferencyjną oraz pobliskie niewielkie muzeum uwieczniające etapy powstawania budynku. Turning Torso w Malmö to perła współczesnej architektury w nowoczesnej dzielnicy. W Malmö warto odwiedzić także zamek Malmohus.

Turning Torso w Malmö – budowa

Budowę Turning Torso rozpoczęto w 2001 roku, a ukończono w 2005 roku – od razu wprowadzili się do niego lokatorzy. Jego całkowita wysokość to aż 190 metrów do dachu i 54 piętra. Wykonano go ze stali i białego marmuru, dzięki czemu dominuje nad okoliczną, niewysoką zabudową.

Turning Torso w Malmö jest unikalną budowlą – choć powstała niedawno i nie ma wielkiego znaczenia historycznego, to za unikalną architekturę, wielokrotnie powielaną w innych projektach, zdobyła liczne nagrody. Na niższych piętrach Turning Torso w Malmö znajdują się biura i lokale użytkowe.

Turning Torso w Malmö

Aby zobaczyć perłę architektury współczesnej Turning Torso w Malmö nie trzeba dalekiej podróży. Ze Szczecina mamy tam nieco ponad 250 kilometrów. Odległość tą możemy pokonać promem lub samolotem - lot z Gdańska trwa tylko półtorej godziny. Z Malmö na polskie wybrzeże mamy około 250 km, a to stosunkowo niewielka odległość. Podobno to właśnie w Skandynawii, ludzie są najszczęśliwsi - warto więc odwiedzić to miejsce.

Turning Torso w Malmö - położenie

Malmö leży na południu Szwecji, w południowo-zachodniej części regionu Skania, blisko wybrzeża Bałtyku. Położone jest nad cieśniną Öresund.

Malmö to miasto leżące na granicy dwóch państw: Szwecji i Danii. Na przeciwległym brzegu cieśniny, 30 kilometrów od Malmö, leży Kopenhaga. Stolica samej Szwecji, Sztokholm, znajduje się około 600 kilometrów od Malmö. Jeśli więc celem naszej podróży jest stolica kraju, wygodniej nam będzie dostać się tam z lotniska położonego bardziej na północ.

Zwiedzanie Turning Torso w Malmö

W centrum Malmö wszystkie atrakcje, w tym Turning Torso, znajdują się na tyle blisko, że można poruszać się między nimi pieszo. Na zwiedzenie tarasu widokowego wystarczy nam około pół godziny.

Turning Torso w Malmö leży w sercu miasta i jest widoczne z jego niemal każdego punktu. W transferze z lotniska Malmö do centrum przydadzą nam się autokary, wypożyczony samochód lub taksówka. Koszt biletu to od 200 do 380 koron szwedzkich za osobę, w zależności od liczebności grupy.

Turning Torso i Malmö – transport

Na Lotnisko Malmö możemy dolecieć z: Warszawy, Poznania, Wrocławia i Katowic. Do Malmö polecimy od 130 zł, a lot trwa około 1,5 godziny.

Turning Torso
Czas lotu / jazdy samochodem

1h 30 min / 20 h samochodem ze Szczecina

Strefa czasowa

UTC+02:00

Waluta

1 korona szwedzka = 100 öre (SEK)

Przykładowe ceny

Butelka wody mineralnej 1,5 l - ok 7 zł
Bułka - 42 gr
Pomidory 1 kg - 7,5 zł

Godziny otwarcia

Wtorek-sobota w godzinach 9-18

Ceny biletów

5-9 osób - 380 SEK / osoba
10-19 osób - 340 SEK / osoba
20-29 osób - 280 SEK / osoba
30-49 osób - 240 SEK / osoba
50-75 osób - 200 SEK / osoba

Orientacyjna odległość

650 km od Warszawy, 245 km od Szczecina

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dllhq53
dllhq53
dllhq53