Trwa ładowanie...
ukraina

Ukraina - w Dnipro otwarto muzeum poświęcone wojnie w Donbasie

W Dnipro, dawnym Dniepropetrowsku, otwarto muzeum-skansen „Szlak Donbasu”. Wystawa pod gołym niebem to tylko zapowiedź większego obiektu, który w całości będzie poświęcony wojnie na wschodzie Ukrainy. Druga część muzeum, która znajdzie się w zadaszonym obiekcie, zostanie otwarta w jeszcze w tym roku

Share
Ukraina - w Dnipro otwarto muzeum poświęcone wojnie w Donbasie
Źródło: Shultay Baltaay
d3wuzcm

W Dnipro, dawnym Dniepropetrowsku, otwarto muzeum-skansen „Szlak Donbasu”. Wystawa pod gołym niebem to tylko zapowiedź większego obiektu, który w całości będzie poświęcony wojnie na wschodzie Ukrainy. Druga część muzeum, która znajdzie się w budynku, zostanie otwarta w jeszcze w tym roku.

„Szlak Donbasu” wygląda jak prawdziwe pole bitwy. Na terenie wystawy znaleźć można: sprzęt wojskowy, instalację donieckiego lotniska, przestrzelone tablice z nazwami miejscowości, spalone samochody, ostrzelane pojazdy ratunkowe czy zniszczony przystanek autobusowy. Większość eksponatów pochodzi z terenów walk z prorosyjskimi separatystami, m.in. ze wsi Pisky. Najwięcej emocji u zwiedzających budzi rzeźba żołnierza z dzieckiem, zatytułowana "Wdzięczność". Ma przypominać historię mężczyzny, który uratował małą dziewczynkę z płonącego samochodu.

Zwiedzanie obiektu jest bardzo emocjonujące, zarówno dla gości, jaki i oprowadzających. O walkach na wschodzie Ukrainy opowiadają bowiem uczestnicy tych wydarzeń - żołnierze i wolontariusze. Chcą, by jak najwięcej ludzi dowiedziało się, co przeżyli i co spotkało ich rodaków. Wejście do muzeum jest bezpłatne.

Ilona Raczyńska

d3wuzcm

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3wuzcm
d3wuzcm