Historyczne centrum Warszawy
Rynek jest prawdziwym sercem warszawskiej Starówki. Zawsze jest tu wielu turystów, a w sezonie letnim spotkamy również artystów malarzy, karykaturzystów, akrobatów, wąsatych szlachciców w kontuszach, sprzedawców waty cukrowej, obwarzanków i pańskiej skórki, kwiaciarki i dorożkarzy, nie wyłączając warszawskiego kataryniarza z papużką ciągnącą losy. Barwnego obrazu dopełniają ogródki kawiarniane i restauracyjne otaczające plac z czterech stron.
Pośrodku Rynku na niewielkim postumencie, spod którego tryska woda, znajduje się figura warszawskiej Syrenki (autorstwa Konstantego Hegla) - pół kobieta, pół ryba, z tarczą i mieczem w ręku, która broni polskiej stolicy już od XIV w. Rynek otaczają odbudowane z pietyzmem kolorowe XVII-wieczne kamieniczki. Ze względu na niezwykle staranną i wierną oryginałowi odbudowę Stare Miasto zostało 1980 roku wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.
W północnej pierzei Rynku (strona Dekerta) mieści się Muzeum Historyczne m.st. Warszawy. Na wschodniej stronie Rynku (Barssa) znajduje się m.in. Muzeum Literatury oraz Staromiejski Dom Kultury. Na stronie południowej (Zakrzewskiego) wzrok przyciąga kamienica Pod Bazyliszkiem udekorowana stalową rzeźbą potwora.