Stare Miasto w Zamościu
Pod koniec XVI w. wszechwładny w swoich czasach polski kanclerz koronny Jan Zamoyski wynajął włoskiego architekta Bernarda Moranda, by ten zaprojektował miasto idealne. Zamość miał być po pierwsze twierdzą nie do zdobycia, po drugie - perłą architektury, olśniewającą nie tylko mieszkańców, ale także każdego przybysza, a po trzecie - miał to być gród zgody narodowej i równouprawnienia wszystkich wyznań.
Marzenia o mieście idealnym udało się po części zrealizować: dzisiejszy Zamość to jedno z najwspanialszych dzieł renesansowej myśli urbanistycznej. Stare Miasto z otaczającymi je murami wpisane zostało w 1992 r. na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO i wymieniane jest wśród największych osiągnięć budownictwa europejskiego.
O wspaniałej przeszłości miasta przypominają liczne zabytki, a wśród nich Rynek Wielki - serce Zamościa i jeden z najwspanialszych placów na Starym Kontynencie - otaczające go podcieniowe kamienice mieszczańskie i dominujący nad nim charakterystyczny ratusz z 52-metrową wieżą i szerokimi schodami. Spośród ponad 200 zabytków zamojskiej Starówki na szczególną uwagę zasługują: katedra z kryptą, w której znajdują się prochy Jana Zamoyskiego, akademia, pałac Zamoyskich z arsenałem oraz kamienice ormiańskie, dawna cerkiew grecka i synagoga. Do dziś zachowały się fragmenty fortyfikacji miejskich, niegdysiejszych fos i prowadzących do miasta bram.