Unikatowy szlak w polskich górach. Jesienią jest tam najpiękniej
To jedno z najcenniejszych miejsc przyrodniczych w Polsce. Szczególnie teraz, w okresie jesiennym, jest świetnym terenem na wędrówki.
Wąwóz Homole, położony w sercu Małych Pienin, jest jednym z najcenniejszych przyrodniczo miejsc w Polsce. Utworzony w 1963 r. rezerwat ma na celu ochronę tego unikatowego krajobrazu i przyrody. Rezerwat chroni niezwykle cenne formacje skalne, a także różne gatunki ptaków, motyli oraz roślin chronionych.
Wąwóz, z pionowymi ścianami sięgającymi ponad 100 m, przyciąga pięknymi widokami, szczególnie jesienią, gdy cała dolina mieni się kolorami czerwieni, żółci i zieleni.
Geologiczne Skarby Wąwozu Homole
Wąwóz Homole powstał dzięki erozyjnej działalności potoku Kamionka, który przez wieki rzeźbił skały, tworząc jar. Wapienne ściany powstawały w okresie jury i kredy. W ich strukturze znajdują się także domieszki łupków i margli, co dodaje krajobrazowi surowego charakteru.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pokazali jak wyglądał obrzęd dziadów. "Trudno to opowiedzieć, trzeba to przeżyć"
Wśród różnych atrakcji tego miejsca warto wymienić:
- wędrujące kamienie – unikalne formacje skalne, które według legendy zmieniają swoje położenie.
- kaskady potoku Kamionka – malownicze wodospady, które dodają wąwozowi niezwykłego uroku.
- platformy widokowe – miejsca, z których można podziwiać zapierające dech w piersiach panoramy Pienin.
Wąwóz Homole – trzeba zobaczyć w Małych Pieninach
Wąwóz Homole zachwyca o każdej porze roku, ale jesienią zyskuje wyjątkowy urok, gdy kolorowe liście kontrastują z wapiennymi skałami. Wizyta w rezerwacie to nie tylko kontakt z dziką przyrodą, ale też fascynująca lekcja geologii i historii Karpat.
Poprzez Wąwóz Homole prowadzi szlak zielony, którym można przejść cały jar, co trwa około 45 minut. Warto jednak dalej nim podążać i wejść na najwyższy szczyt Pienin – Wysoką (1050 m n.p.m.).
Dojazd i parking
Punktem wyjścia do Wąwozu Homole jest mała miejscowość Jaworki, odległa o ok. 7 km od Szczawnicy. Samochód można zostawić na dużym parkingu, który na wjeździe do Jaworek, po prawej stronie (cena 3 zł za godz. parkowania) lub na parkingu w Jaworkach (2 zł za godz.). Stamtąd do szlaku jest już tylko jakieś 200 m.